Cocker spaniel - charakterystyka, zdjęcia, porady hodowców

Wesoły piesek o pofalowanej, półdługiej sierści, rudy lub czarny podpalany to typowy przedstawiciel rasy cocker spaniel angielski. Kiedyś myśliwski, teraz świetny pies rodzinny, idealnie nadaje się do życia w mieście, jeśli tylko zapewnimy mu spacery, zabawę i dużo kontaktu z człowiekiem. Przedstawiamy opis tej ciekawej i popularnej rasy, wygląd i charakter tego psa. Wyjaśniamy czy istnieje cocker spaniel miniatura lub pies krótkowłosy.

Cocker spaniel - informacje o rasie

Cocker spaniel angielski został zaklasyfikowany przez FCI do grupy 8 aportery, płochacze i psy dowodne oraz do sekcji 2 płochacze. Pierwsze informacje o rasie cocker spaniel angielski pojawiają się w XIX wieku. Wcześniej słowem spaniel określano po prostu psa myśliwskiego. Samo słowo spaniel sugeruje, że pies ten mógł zostać wyhodowany w Hiszpanii. Natomiast informacje o psach myśliwskich o pofalowanej sierści pojawiają się już w starożytności w dziełach Ksenofonta czy w rzeźbie antycznej, jak również w źródłach średniowiecznych.

Spaniele hodowano do polowań na lądzie i w wodzie. Gdy upowszechniła się broń palna, pies myśliwski zaczął służyć do wypłaszania zwierzyny z zarośli. Powstało wówczas wiele typów spanieli. W 1902 roku w Wielkiej Brytanii powstał wzorzec rasy cocker spaniel, która zdobyła ogromną popularność także w Ameryce. Hodowcy amerykańscy zwracali uwagę bardziej na wygląd psa, w rezultacie powstały dwie odrębne rasy cocker spaniel angielski i cocker spaniel amerykański.

Cena szczeniaka z rodowodem waha się w graniczach 1500 do 3000 zł, a cena najlepszych osobników może dochodzić nawet do 5500 zł. Cena szczeniaka zależy od renomy hodowli oraz przodków psa. Pamiętaj, aby kupować szczeniaki ze sprawdzonego źródła i renomowanej hodowli zrzeszonej w FCI. Tylko wtedy masz większą pewność, że szczeniaki są przebadane, pozbawione wad genetycznych i mają usposobienie zgodne z wzorcem rasy. Jeśli cena jest podejrzanie niska lub jeśli znajdziesz ogłoszenie cocker spaniel krótkowłosy lub miniatura, miej się na baczności.

Cocker spaniel angielski - opis rasy

Jak wygląda cocker spaniel angielski - opis rasy

Opis rasy można zacząć od faktu, że cocker spaniel angielski to niewielki pies o wysokości około 40 cm i wadze około 13 - 14 kg. Charakterystyczną cechą tego psa są długie, zwisające i nisko osadzone uszy oraz zwarta, mocna budowa ciała. Sierść powinna być jedwabista i przylegająca do ciała. Nie istnieje cocker spaniel miniatura.

Rasa cocker spaniel może występować w różnych kolorach. Dopuszczalny jest pies jednokolorowy, dwukolorowy czy tricolor. Najczęściej spotykany jest pies rudy, czarny podpalany czy też czekoladowy. Biały cocker spaniel nie występuje, za to spotykane są psy w kolorze jasno kremowym. Wzorzec dopuszcza kolor biały tylko jako latkę na piersi. Nie istnieje cocker spaniel krótkowłosy. Rasa ta jest, według wzorca, półdługowłosa.

Pielęgnacja cocker spaniele nie jest trudna. Psa kąpiemy w razie potrzeby i wyczesujemy raz w tygodniu szczotką pudlówką lub metalowym grzebieniem.

Rasa ta odznacza się długowiecznością i jest odporna na choroby. Problemem tych psów jest łakomstwo, które może prowadzić do otyłości. Dlatego też należy szczególnie zwracać uwagę na żywienie, tak aby dieta była zrównoważona, zaś pies nie dostawał nadmiernej ilości smakołyków i nie był przekarmiany.

Cocker spaniel - charakter i usposobienie

Spaniele to energiczne, wesołe i łagodne pieski, które obecnie służą głównie jako psy rodzinne. Kokiel spaniel kojarzy się jako świetny towarzysz dla każdego, szczególnie dla dzieci, z którymi potrafi bawić się w nieskończoność. Rasa ta odznacza się ogromną żywiołowością. Szczeniaki tej rasy są niezwykle energiczne i nie potrafią usiedzieć na miejscu. Z wiekiem pies staje się bardziej spokojny. Pies ten potrzebuje sporo ruchu, lecz przede wszystkim, jak każdy pies myśliwski, potrzebuje bodźców psychicznych. Świetnie sprawdza się jako pies do mieszkania w blokach. Nie należy psów tej rasy zostawiać na stałe na zewnątrz. Trzymany w boksie czy w budzie cocker spaniel będzie miał problemy z psychiką. Jest to rasa pracująca, która potrzebuje kontaktu z człowiekiem, współpracy, zabawy i zadań do wykonania.

Cocker spaniel bardzo przywiązuje się do opiekuna. Jest świetnym towarzyszem i pomocnikiem. Nie ma skłonności do ucieczek. Jednak źle znosi samotność. Wobec obcych zachowuje się różnie. Niektóre psy są przyjazne wobec obcych, inne zaś są zaborcze wobec swego opiekuna i nieufne wobec obcych.

Są to psy inteligentne, jednak ich szkolenie wymaga stanowczości, konsekwencji, łagodności i sprawiedliwości. Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, aby szczeniak nie nabrał złych nawyków. Może niszczyć w mieszkaniu, szczególnie zostawiony sam. Dlatego szczeniaki należy stopniowo przyzwyczajać do zostawania w domu.

Dla kogo ta rasa

Cocker spaniel angielski to pies dla każdego, także dla początkujących opiekunów psów. Jego łagodny i wesoły charakter sprawia, że sprawdza się idealnie jako pies rodzinny, towarzysz osób samotnych, towarzysz zabaw dla dzieci czy też przyjaciel sportowca. Osoby aktywne docenią tę rasę, która świetnie sprawdza się w psich sportach.

Cocker spaniele tolerują zarówno koty jak i inne psy, szczególnie jeśli są wcześnie socjalizowane. Są idealnymi towarzyszami dla dzieci. Pieski te nadają się również dla osób starszych, lecz tych aktywnych. Nie są to pieski kanapowe i wymagają sporo aktywności, spacerów i zabawy. Uwielbiają buszowanie po krzakach i pływanie. Osoby mniej aktywne, lubiące siedzący tryb życia powinny wybrać mniej aktywnego cocker spaniels amerykańskiego.