Co zrobić z ciałem zmarłego zwierzaka domowego? Przydatne wskazówki

Pochówek pupila? Istnieje kilka możliwości

Według aktualnej ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi właściciel posesji powinien zająć się utylizacją zwłok zmarłego zwierzęcia – bez względu na to, jak duże jest zwierzę. Jak należy więc postąpić w przypadku śmierci domowego pupila? Według obecnych przepisów niezależnie od wielkości zwierzęcia należy przekazać zwłoki firmie, która zajmuje się profesjonalną ich utylizacją. Jako właściciel zwierzęcia masz do wyboru trzy opcje.

1. Możesz skontaktować się z firmą, która w danej gminie prowadzi działalność zajmującą się utylizowaniem zwierzęcych zwłok. Specjaliści mogą sami przyjechać, aby odebrać zwierzę i następnie podjąć dalsze działania związane z jego utylizacją.

2. Możesz skontaktować się z właścicielem najbliższego cmentarza dla zwierząt, jeśli taki znajduje się w okolicy. Właśnie w takim miejscu będzie można pochować zwierzę. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami. Warto pamiętać, że miejsca grzebania zwierząt kontrolowane są przez Lekarzy Weterynarii i Inspektorów Ochrony Środowiska, głównie ze względu na ewentualne niebezpieczeństwo dla środowiska.

3. Możesz również wybrać się do weterynarza, który podejmie kroki utylizacji zwłok zwierzaka i dopełni formalności związanych ze zmarłym czworonogiem.

Alternatywne rozwiązanie – kremacja zwierząt

Istnieją w Polsce firmy, które zajmują się profesjonalną kremacją zwierząt. Tego typu możliwości pochówku czworonogów oferowane są jednak w większych miastach. Cena pochówku zależeć będzie od masy ciała pupila. W przypadku kremacji zbiorowej, prochy zwierzęcia będą pochowane w mogile zbiorowej – kosztuje to średnio od 100 do 500 zł. Indywidualna kremacja może być już dwa razy droższa, jednak istnieje wówczas możliwość pochowania zwierzęcia w osobnej mogile, a nawet postawienie mu nagrobka czy też wykupienie urny.

Mały grób w lesie, grób zwierzęcia w lesie, czy zwierzę można skremować, ile kosztuje utulizacja czworonoga
Czy martwe wierze można zakopać w ogródku, czy zwierzę trzeba zutylizować i kto zajmuje się utylizacją zwierząt

W krematorium zwierząt korzysta się z reguły z nowoczesnych pieców kremacyjnych, dzięki którym można spopielić zwłoki pupila w sposób bezpieczny dla środowiska. Kremacji można poddać zarówno te czworonogi, które zmarły na terenie prywatnej posesji, jak i te uśpione przez weterynarza. Trzeba jednak zaznaczyć mu, że zutylizujemy pupila na własną rękę.

W jaki sposób pochować ciało zmarłego pupila domowego?

Zutylizowanie zwłok zwierzęcia u weterynarza

Ciało zwierzęcia, które uśpione zostanie w klinice weterynaryjnej, może zostać stamtąd bezpośrednio przewiezione do utylizacji. Weterynarze zazwyczaj mają bowiem podpisaną umowę z utylizatornią. Pracownicy zakładu utylizacyjnego przyjeżdżają po zwierzę do weterynarza, następnie ważą je i opisują, a później zawożą do zakładu w celu zutylizowania zwłok w sposób bezpieczny dla środowiska.

Warto dodać, że utylizacja zwłok zwierzęcia za pośrednictwem weterynarza jest o wiele tańsza niż np. kremacja pupila czy pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Koszt utylizacji zależy jednak od wielu czynników. Niektórzy weterynarze nie pobierają za ten proces opłaty, jednak większość z nich wymaga zapłaty za pomoc w legalnej utylizacji. Cena utylizacji zwłok kota czy psa o wadze do 5 kilogramów waha się średnio między 40 a 60 zł. Im cięższe zwierzę, tym większy będzie koszt utylizacji jego ciała. Sprawdź także ten artykuł na temat eutanazji na życzenie u zwierząt.

Kara za zakopanie zwierzęcia w ogrodzie albo lesie

Właściciel nieżyjącego zwierzęcia nie ma pełnej swobody w jego pochówku. Nie może więc grzebać ciała na własną rękę, nawet jeśli jest to przydomowy ogródek. Według prawa nie można zanieczyszczać padliną ani gruntu polnego, ani leśnego. Można bowiem otrzymać za to mandat karny w wysokości nawet 500 zł. Jeśli sprawa będzie z kolei rozpatrywana przez sąd, grzywna może sięgnąć nawet do… 5 tysięcy złotych. Zwłaszcza jeśli zwierzę zostało zakopane w lesie, co reguluje art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń. Zakopywanie ciała zwierzęcia w ogrodzie również nie jest legalne.

Jeśli chodzi o pochówek zwierzęcia na prywatnym terenie, ważne jest, czy utylizacja zwłok zwierząt została uregulowana w regulaminie porządkowym danej gminy. Jeśli regulamin wyraźnie przewiduje zakaz w kwestii utylizacji zwłok zwierząt, złamanie go będzie miało konsekwencje prawne. Oczywistym wykroczeniem będzie z kolei zakopanie pupila na cudzym gruncie – może to pociągnąć właściciela zmarłego zwierzęcia do odpowiedzialności karnej. Aby uniknąć kłopotów, lepiej pochować zwierzę w sposób legalny i zgodny z wymogami sanitarnymi.

ikona podziel się Przekaż dalej