Wypadek komunikacyjny z udziałem psa

Statystyki z wielu krajów, a nawet regionów różnią się i podają trochę inne dane. Jedne mówią, że większość kolizji zwierząt z pojazdami dotyczy zwierząt domowych, a zwłaszcza psów, gdy drugie informują, że kolizje są głównie powodowane przez gatunki dzikie.

Podczas wypadków komunikacyjnych z udziałem psa można spotkać się z dwoma sytuacjami. Pierwszą z nich jest potrącenie czworonoga, który wybiegnie pod samochód. Druga dotyczy urazów, do których dochodzi u psa będącego pasażerem jednego z pojazdów. 

Do wypadków z udziałem psów dochodzi najczęściej o świcie lub o zmierzchu. Wydaje się, że mniej wypadków zdarza się w weekendy, co może wiązać się z mniejszym natężeniem ruchu. Zawsze należy być jednak czujnym!

Co zrobić, gdy potrącimy psa samochodem?

W przypadku wypadku komunikacyjnego, w którym ranne zostało zwierzę, powinieneś:

  • zatrzymać się (nawet jeśli nie była to Twoja wina),
  • pozostać na miejscu zdarzenia do przyjazdu policji.

Przepisy prawa mówią, iż „prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, zobowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb (…)” . To brak takiej postawy karany jest całkiem wysoką grzywną wynoszącą nawet do 5000 zł. Sam wypadek tymczasem nie powinien spotkać się z mandatem ze strony policji. To opiekun psa może ponieść konsekwencje związane z tym, że zwierzę poruszało się bez nadzoru.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jeżeli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy to zbliżanie się do zwierzęcia, gdy sam jesteś w szoku, może nie być dobrym pomysłem. Zawsze staraj się stawiać własne bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Bardzo ważne jest, byś po wypadku uważał zarówno na inne nadjeżdżające pojazdy, jak i dodatkowe zagrożenia.

Zanim podejdziesz do rannego psa, weź pod uwagę, że prawdopodobnie będzie ono bardzo przestraszony. W takiej sytuacji może próbować Cię ugryźć lub podrapać. Jeśli zauważysz, że zwierzę ma obrożę możesz spróbować odczytać dane kontaktowe opiekuna. W sytuacji, gdy zwierzę nie nosi żadnej zawieszki i nie jesteś w stanie namierzyć jego właściciela, musisz zgłosić incydent policji. Jeśli zwierzę wymaga pilnej pomocy, odpowiednie służby powinny być w stanie dostarczyć Ci także np. listę lekarzy weterynarii, do których możesz się zgłosić.

Pies potrącony przez samochód, a także co zrobić, jeśli potrącisz psa samochodem
Pierwsza pomoc dla psa po potrąceniu przez samochód i co zrobić, jeśli potrącisz psa

Niestety, w Polsce oraz w innych krajach widok rannego dzikiego zwierzęcia jest powszechny. Podobnie dzieje się z dużą liczbą kotów lub psów. Jeżeli jesteś świadkiem potrącenia zwierzęcia i ucieczki sprawcy wypadku możesz spróbować zapamiętać numer rejestracyjny. Najważniejsza jest jednak próba udzielenia pomocy i zawiadomienie służb, które mogą zająć się czworonogiem. Jednocześnie warto wiedzieć, że nie każdy lekarz weterynarii przyjedzie do wypadku komunikacyjnego, gdyż np. nie zawsze ma możliwość zamknięcia gabinetu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak ocenić stan zdrowia psa.

Jak postępować, gdy w wypadku ucierpi pies-pasażer?

Podróżowanie z psem jest już dość powszechnym zjawiskiem. Opiekunowie chcą zabierać swoje zwierzęta na wycieczki i wspólnie z nimi aktywnie spędzać czas. Niektóre czworonogi towarzyszą także swoim ludziom w ich godzinach pracy.

Przewożone w pojeździe zwierzę powinno być odpowiednio zabezpieczone. Do wyboru są specjalne pasy lub transportery, czy klatki. W uogólnieniu chodzi o to, by psy nie miały możliwości swobodnego poruszania się wewnątrz samochodu. Takie działanie po pierwsze zmniejsza ryzyko wypadków samochodowych spowodowanych przez kierowcę rozproszonego przez psa, a po drugie ogranicza ryzyko urazu u pasażera spowodowanego przez “bezwładne” ciało psa w czasie nagłego hamowania.

Podczas udzielania pierwszej pomocy psu, zawsze obowiązuje (już wspomniana) zasada własnego bezpieczeństwa. Ważne jest działanie adekwatne do sytuacji. Jeżeli Twój pies pozwoli Ci udzielić sobie pomocy, oceń jego stan. Będzie to ważne m.in. podczas telefonu do lekarza weterynarii. Rzeczy, które możesz zaobserwować to:

  • krwawienie,
  • świadomość zwierzęcia,
  • oddechy,
  • kolor błon śluzowych.

Do przeniesienia psa (jeśli istnieje taka potrzeba) najlepiej użyć koca, dywanika samochodowego lub innego płaskiego “podłoża”. Ważne jest zatamowanie krwawienia, dlatego jeżeli przewozimy psa, warto mieć w samochodzie trochę więcej materiałów opatrunkowych lub dwie apteczki, by środków wystarczyło zarówno dla poszkodowanych ludzi, jak i czworonogów.

Wypadki się zdarzają, dlatego warto wiedzieć, jakie są nasze obowiązki jako kierowców oraz opiekunów zwierząt. Zawsze pamiętaj o bezpiecznej jeździe oraz bezpiecznym przewożeniu swojego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej