Co warto wiedzieć o amstaffach - kompletny opis rasy amstaff
American staffordshire terrier, częściej znany jako amstaff to popularna rasa psów obronnych o silnym usposobieniu i charakterystycznym wyglądzie. Niewątpliwie jest to też pies, który wzbudza kontrowersje, a na jego temat narosło wiele mitów. Poniżej przybliżymy opis rasy amstaff. Omówimy charakter, cechy wyglądu, długość życia i umaszczenie. Odpowiemy też na pytanie, czy amstaff to pies rodzinny?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o amstaffach.
Wygląd i umaszczenie amstaffa
Opis rasy amstaff należy rozpocząć od jej kwalifikacji kynologicznej. American staffordshire terrier został zaklasyfikowany do grupy terierów typu bull, a zatem jest bliskim krewnym popularnych bulterierów. Jak wygląda pies amstaff? To duży, silnie zbudowany pies o wadze 28 do 40 kg. Charakterystyka rasy to przede wszystkim jej muskularna budowa ciała. Amsfaff jest silnie umięśniony, a jednocześnie bardzo zwinny i skoczny.
American staffordshire terrier posiada charakterystyczną budowę, nieco kwadratowy pysk i szpiczaste, delikatnie opadające uszy, które łatwo rozpoznamy, przeglądając zdjęcia rasy. Szeroko rozstawione, bardzo mocne łapy są charakterystyczną cechą dla większości psów typu bull. Opis amstaffa to także silne szczęki oraz charakterystyczna kufa o średniej długości. Bez trudu rozpoznamy ją, przeglądając zdjęcia psów tej rasy.
Warto podkreślić, iż american staffordshire terrier posiada też charakterystyczny, dość masywny ogon. Niestety zarówno ogon jak i uszy są często kopiowane (obcinane). Co prawda takie praktyki są obecnie zakazane, jednak zdarzają się dość powszechnie. Kopiowanie uszu i ogona służyło niegdyś psom biorącym udział w walkach. Dzięki temu amstaff był w mniejszym stopniu narażony na obrażenia zadane przez przeciwnika. W dzisiejszych czasach kopiowanie ma jedynie wątpliwy charakter estetyczny i ma na celu poprawę wyglądu zwierzęcia.
U amstaffa występują różne barwy sierści. Niemal każda hodowla amstaffów prezentuje zdjęcia szczeniąt o różnorodnym wyglądzie. Dopuszczalne umaszczenie american staffordshire terriera jest bardzo różnorodne, akceptuje się umaszczenie białe, sobolowe, brązowe, czarne, a także szare. Zdjęcia takich szczeniąt są najpopularniejsze. Ciekawostką jest także umaszczenie w kolorze blue. Tak zwany błękitny amstaff tak naprawdę posiada umaszczenie srebrzysto szare, które delikatnie wpada w odcień błękitny. Barwa blue jest poniekąd wynikiem depigmentacji i nie stanowi charakterystycznej cechy tej rasy. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź koniecznie artykuł o wychowaniu amstaffa.
Opis rasy amstaff – charakter
Pełny opis amstaffa to także charakterystyka jego usposobienia. American staffordshire terrier to pies rodzinny, który bardzo związuje się ze swoimi właścicielami. Odpowiednio socjalizowany i dobrze wychowany nie sprawia problemów w domu, a jego stabilny charakter powoduje, iż sprawdzi się nawet dla rodziny z dziećmi. Stabilny charakter wiąże się też z pewną nieufnością w stosunku do obcych. Dotyczy to zarówno nieznanych mu ludzi, jak i zwierząt. Nasz błękitny czy brązowy towarzysz może zatem pełnić rolę psa stróżującego. Umożliwią to takie cechy jak odwaga i pewność siebie.
Opis rasy amstaff powinien też podkreślić wysoką inteligencję i bystrość tej rasy. Są to ważne cechy, które sprawiają, że amstaff to dobry pies rodzinny. Bez wątpienia jest to pupil o wysokim stopniu samodzielności, a czasem także nieustępliwości. Dlatego nie jest to rasa dedykowana osobom początkującym. Błękitny czy brązowy amstaff wymaga odpowiedzialnego, a zarazem konsekwentnego właściciela, dzięki któremu okaże swój pozytywny charakter.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Opinie o amstaffie
Przeglądając strony internetowe, zauważymy różnorodne opinie o amstaffie. Przeważają komentarze pozytywne, jednak nie sposób pominąć także opinii, że amstaff to pies morderca. Jest to nieco krzywdzące, bowiem charakterystyka osobowości tej rasy czyni z niej odbicie preferencji swojego właściciela.
Amstaff to wspaniały pies rodzinny, wymagający odpowiedniego właściciela. Duży wpływ na charakter ma już sama hodowla amstaffa. Z pewnością warto wybierać miejsca, które posiadają pozytywne opinie i komentarze. Dobra hodowla amstaffa przeprowadzi socjalizację szczenięcia i nie dopuści do rozrodu zwierząt o zbyt dużym poziomie agresji. Dzięki temu nabyty pies w kolorze blue czy brązowym będzie miał szansę zostania stabilnym emocjonalnie członkiem rodziny.
Negatywne komentarze i opinie o amstaffie przeważnie wiążą się z faktem, iż rasa często przyciąga do siebie osoby nieodpowiedzialne, które nie potrafią poradzić sobie z dominującym charakterem pupila. Niewłaściwe szkolenie, brak konsekwencji i wszelkie rodzaje zachowań agresywnych skierowanych w stosunku do zwierzęcia mogą sprawić, iż pies rodzinny zamieni się w stworzenie nadmiernie uparte, zaczepne i agresywne. Może to być duży problem zarówno dla właściciela, jak i bliskiego otoczenia. To właśnie takie sytuacje wywołują negatywne komentarze i opinie o amstaffie. Warto przy tym podkreślić, iż opis amstaffa wskazuje na to, że jest to duży pies o wysokim ilorazie inteligencji. Stworzenie szybko się uczy, a regularne kontakty z behawiorystą mogą wyeliminować niepożądane cechy zachowań i ułatwić relacje z naszym pupilem.
Opis rasy amstaff - długość życia i wymagania pielęgnacyjne
Opis amstaffa nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli długość życia. Charakterystyka tej rasy wskazuje na fakt, iż pies w kolorze blue, czarnym, białym czy brązowym jest dość zdrowy i żywotny. Średnia długość życia wynosi 10-15 lat, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na psa o takich gabarytach ciała.
Amstaff jest psem łatwym w pielęgnacji. Posiada króciutką sierść, którą można szczotkować raz na tydzień. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje szczotek, jednak najlepiej sprawdzają się te z twardym włosiem.
Hodowla amstaffa powinna nas też poinformować o możliwościach kąpieli, a także utrzymaniu uczu i oczu w czystości. Amstaff nie wymaga regularnego kąpania, jednak bardzo lubi różnego rodzaju zabawy w wodzie. Warto umożliwić mu pływanie, jeśli mamy taką możliwość. Hodowla amstaffa może też zalecić przycinanie pazurów. Nie będzie to konieczne w przypadku, gdy pies dużo chodzi po twardym podłożu. W tej sytuacji pazury będą się ścierać samoczynnie.