Co oznacza miauczenie kota? Zobacz, co chce przekazać ci twój pupil
Koty nie miauczą bez powodu. Raz robią to głośno, raz cicho. Co oznaczają te kocie odgłosy? Czy kot w samochodzie miauczy? Kiedy kastrować kota, żeby ten nie miauczał? Czy kot płacze jak dziecko? Czy angora turecka miauczy głośniej od kota syjamskiego? Co oznacza płacz małego kotka? Czy koty jedzą myszy, a potem miauczą? Czy koty miauczą dziwnie w marcu? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu kotów.
Kocia mowa – jak porozumiewają się koty?
Sygnały wizualne czy dźwiękowe – jak wygląda komunikacja kotów?
Może zauważyłeś, ale dwa dorosłe osobniki nie rozmawiają ze sobą w ten sam sposób, jak to robią z człowiekiem. Mogą wydawać gardłowe pomruki czy jęki, czasami są to przyjazne krótkie gruchnięcia a innym razem groźne wrzaski. Do tego dochodzi mowa ciała, w której znaczenie ma zarówno ułożenie ogona, jak i uszu czy wąsów kota. Trzecim typem sygnałów są sygnały zapachowe. Ludzki nos doskonale wyczuwa to, kiedy kot znaczy moczem swoje terytorium, ale feromony są dla nas niewyczuwalne.
Kotka reaguje jedynie na płacz małego kotka. Kocięta miauczą, kiedy chcą przywołać matkę i dać jej znać, że czegoś potrzebują. Czasami miauczą, ponieważ nie mogą jej znaleźć lub po prostu próbują zwrócić na siebie jej uwagę. Jednak wszystkie kotki przestają zwracać uwagę na płacz młodych, kiedy je odchowają. Kocięta zauważają to i przestają płakać. Zaczynają dopiero wtedy, kiedy człowiek reaguje na ich miauczenie. Im częściej właściciel zwraca się do nich, gdy te go zaczepiają, kocięta robią to częściej. Dotyczy to zwłaszcza tych kotów, które słyną z rozgadanego charakteru.
Koty miauczą w różnych tonacjach. Niektóre kocie odgłosy są wyższe, a inne niższe. Domowe koty miauczą w bardziej naglący sposób. Niekiedy może się wydawać, że kot płacze jak dziecko, które bardzo chce coś dostać. Koty jakby podpatrzyło to, że reagujemy na dziecięcy płacz i zaczęły to wykorzystywać, aby zmiękczyć ludzkie serca i dostać to, co sobie upatrzyły.
Co więcej, koty potrafią spostrzec, jak reagujemy na wysokie i niskie dźwięki o różnych porach. Potrafią obudzić nas nad ranem, kładąc się obok i głośno mrucząc, a kiedy tylko się podniesiemy, mogą już wyć na alarm i biec do miski, gdy wiedzą, że w ten sposób dostaną swój upragniony posiłek.
Jak interpretować dźwięki wydawane przez kota?
Nie każdy dźwięk wydawany przez kota oznacza to samo, co właściciele mruczków zapewne zdążyli zauważyć. Inaczej miauczy kot, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę, a inaczej, gdy domaga się jedzenia. Są jednak sytuacje, w których należy zwrócić szczególną uwagę na miauczenie kota.
Powody, dla których miauczy twój kot, to:
- witanie się z człowiekiem – dotyczy to zwłaszcza towarzyskich kotów, które nie lubią rozstawać się ze swoim opiekunem. W zależności od tego, jak długo go nie było, intensywność miauczenia przy powitaniu może być różna.
- prośba o pomoc – czasami kot nie potrafi sobie z czymś poradzić sam. Niekiedy jest to prośba o otwarcie drzwi do innego pokoju lub na balkony czy nawet na dwór, jeśli kot jest wychodzący. Innym razem może to być prośba o wydobycie zabawki spod łóżka czy szafki. Czasami może się okazać, że kotek bardzo chce, abyś posprzątał w jego kuwecie.
- skarga – są to bardziej jęki. Kot wydaje je z siebie, kiedy jest z czegoś niezadowolony. Powodem może być brudna kuweta lub niepasujące mu jedzenie zalegające w misce.
- nawoływanie kocura lub kotki – kiedy koty stają się dojrzałe płciowo, mogą zacząć nawoływać partnerów. U dziko żyjących kotów ma to miejsce przeważnie w marcu, ponieważ wtedy młode kotki dostają pierwszą ruję. Swoim melodyjnym głosem próbują przywołać kocura. Niekiedy kocury nawołują kotki, ale nie robią tego z taką intensywnością, jak one. Zazwyczaj kotki miauczą przez cały czas trwania rui, co może się okazać bardzo uciążliwe dla właściciela. Jeśli nie planujesz rozmnażać swoich kotów, najlepiej zastanów się nad ich kastracją.
- wymuszanie jedzenia – kot miauczy wtedy nad wyraz intensywnie, a jego miauki są o wysokiej częstotliwości.
- chęć zwrócenia na siebie uwagi – jeśli jesteś czymś zajęty, kot może położyć ci łapę na ramieniu lub nodze. Gdy wtedy na niego spojrzysz, zacznie miauczeć. Może to oznaczać, że chciałby się poprzytulać, ale znajdujesz się w „złym miejscu”. Niekiedy wystarczy wtedy zmienić miejsce i usiąść na kanapie (lub innym meblu ulubionym przez kota), aby ten od razu do ciebie podbiegł i zacząć się tulić. A czasami potrafi głośno się wytrzeć na środku korytarza, abyś przybiegł i sprawdził, co się dzieje. Zazwyczaj wtedy zamiauczy, ale nieco ciszej, po czym uda się do wybranej przez siebie zabawki (np. kociego tunelu).
- stres – kot w samochodzie może głośno zawodzić, zwłaszcza gdy będzie mu się odpowiadało. Wydawane przez niego dźwięki będą niższe, kiedy będzie się bał.
- ból i choroba – może to być dziwny dźwięk, inny niż zazwyczaj. Koty więcej miauczą, jeśli cierpią na nadczynność tarczycy czy mają problemu z układem moczowym (wokalizują podczas załatwiania się), a także w wielu innych przypadłościach. Warto zwrócić uwagę na to, czy przeciągłemu miauczeniu nie towarzyszy coś jeszcze (np. krew w moczu, chudnięcie etc.).
- strach – jest to rozdzierający płacz najczęściej stosowany przez koty, które nie lubią zostawać same lub są bardzo przywiązane do swojego właściciela. Mogą płakać za nim za każdym razem, gdy ten wyjdzie z mieszkania.
- wiek – jeśli kotek jest starszy, może miauczeć bez wyraźnego powodu. Zdarza się, że ma problem z pamięcią i coś sobie przypomni, dlatego nagle wyda z siebie jakiś dźwięk. Czasami koty, które tracą wzrok, miauczą wtedy, kiedy ich właściciel nie znajduje się w pobliżu. Z kolei kot, który traci słuch, może miauczeć głośniej, ponieważ sam się nie słysz.
Czy koty jedzą myszy? Tak, ale zazwyczaj nie miauczą po spożyciu swojej ofiary. Nie czują wtedy potrzeby komunikowania się z innymi. Jeśli twój wychodzący kot przyniesie ci upolowaną mysz i zacznie miauczeć, to najprawdopodobniej chce zwrócić twoją uwagę na „prezent”.
Niekiedy można wdać się w swego rodzaju dyskusję ze zwierzakiem, jeśli przechodząc obok kota „zagadasz” do niego. Gadatliwy kot może odpowiedzieć, a potem wykorzystać okazję i udać się w stronę miski lub usiąść koło zabawki, jasno dając znać, czego oczekuje od właściciela. Sprawdź także ten artykuł z informacjami i powodami, dlaczego kot miauczy.
Miauczenie kota – co warto wiedzieć?
Jakie są najbardziej rozgadane rasy kotów?
Angora turecka jest gadatliwa, ale tak naprawdę najbardziej rozgadaną rasą jest kot syjamski. Ma bardzo donośny głos. Syjamy uwielbiają być w centrum zainteresowania, dlatego często korzystają ze swojego głosu, którego nie sposób zignorować.
Dużo miauczy także kot orientalny krótkowłosy. Towarzyszy człowiekowi we wszystkich czynnościach, jakie ten wykonuje w domu. Bardzo często komentuje to, co widzi, bo chce zwrócić na siebie uwagę. Nie przestaje miauczeć nawet w czasie pieszczot. Uwielbia rozmawiać ze swoim właścicielem i jest przy tym naprawdę bardzo głośny.
Jeden z największych domowych kotów potrafi miauczeć w bardzo szczególny sposób. Mowa tutaj o rasie maine coon. Ten kot zachowuje się jak pies: aportuje zabawki, przybiega na zawołanie czy chętnie chodzi na smyczy. Jednak nie szczeka, ale świergota jak ptak. Ma bardzo delikatny głos, który chętnie wykorzystuje, chcąc zachęcić właściciela do wspólnej zabawy.
Do innych rozmownych ras kotów należą np.: kot tonkiński, kot tajski, turecki van, egipski mau, kot syberyjski czy kot bengalski. Wszystkie uwielbiają gadać ze swoimi opiekunami. Niektóre mają głosy nieco cichsze, a inne bardziej donośne, ale każdy z nich chętnie nawiązuje kontakt z właścicielem.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Czy miauczenie kota da się ograniczyć?
To zależy od charakteru kota. Rasy bardzo gadatliwe nie przestaną miauczeć, ponieważ uwielbiają w ten sposób komunikować się ze swoim opiekunem. Warto pamiętać, że czasami kot miauczy, ponieważ coś mu dolega i ten sposób prosi o pomoc. Jednak niektóre koty można odzwyczaić od miauczenia wymuszającego np. jedzenie. Należy wtedy ignorować kota tak długo, aż ten zrozumie, że głośnym zawodzeniem nic nie wskóra. Warto ustalić pory, o których podaje się kotu jedzenie, aby ten oczekiwał na swój posiłek. Możesz też zdecydować się na specjalną miskę, która otwiera się tylko w określonym czasie.
Kot, który wcześniej był wychodzący, może miauczeć przy drzwiach czy oknie. Jednak, jeśli nie chcesz go wypuszczać, przez jakiś czas musisz znosić jego uporczywe miauczenie. Może okazać się to trudne, ale z czasem powinno poskutkować. Możesz też wypróbować wychodzenie z kotem na smyczy, aby pozwalać mu na spacery, ale tylko o określonych porach. Wtedy powinien miauczeć jedynie, gdy nadejdzie czas na spacer.
Niektóre koty „gadają” dużo, a inne nie, ale jeśli uznasz, że twój kot miauczy dziwnie i inaczej, niż do tej pory, zwrócić uwagę na to, kiedy to się dzieje. Możliwe, że kotka dostała ruję. Kiedy kastrować kota, aby uniknąć zawodzenia? Odpowiedź nie jest taka prosta. Możesz zdecydować się na wczesną kastrację, gdy kotka ma 8-14 tygodni, ale możesz poczekać także, aż osiągnie dojrzałość płciową, czyli właśnie rujkę. Warto jednak wiedzieć, że nie można przeprowadzić zabiegu, póki ona trwa. Musisz poczekać, aż rujka minie lub w przypadku rui permanentnej zastosować tabletki hormonalne. Kot może wydawać dziwny dźwięk też wtedy, gdy go coś boli i w ten sposób chce zakomunikować o tym właścicielowi. Najlepiej zabrać kota do weterynarza na kontrolne badania.