Co jedzą szynszyle w środowisku naturalnym?

Warto wiedzieć, że szynszyle domowe pochodzą z górzystych terenów Ameryki Południowej. Osobniki zamieszkują Andy i można je spotkać na wysokości 3000-4000 metrów nad poziomem morza. Są to dość trudne i specyficzne warunki, które w decydującej mierze wpływają na żywienie osobników.

Jedzenie żyjących w naturze szynszyli to w dużej mierze siano i zioła. Jest to podstawowe jedzenie, obejmujące nawet ponad 90 procent dziennej dawki posiłków. Zdrowe szynszyle obgryzają także gałązki drzew, dzięki czemu dbają o regularne ścieranie swojego uzębienia.

W trudnodostępnych terenach Andów ciężko o owoce i warzywa. Jest to jedzenie niedostępne dla żyjących w naturze szynszyli. Warto o tym pamiętać i dostosować żywienie domowego pupila do warunków w naturalnym środowisku.

Co jedzą szynszyle domowe?

Prawidłowe żywienie szynszyli domowych powinno być jak najlepszą rekonstrukcją modelu żywienia, który występuje w naturalnym środowisku. Szynszyle mogą jeść dobrej jakości sianko, co zapewni prawidłową przemianę materii i brak problemów ze strony układu pokarmowego.

Żywienie zdrowego pupila powinno też bazować na ziołach, będących naturalnym źródłem witamin i minerałów. Szynszyl może zjadać zdrowe jedzenie w postaci babki lancetowatej, mniszka lekarskiego, nagietka, mięty, pokrzywy, melisy czy mięty. Większość z tych ziół możemy z łatwością odnaleźć i ususzyć samodzielnie.

Dobrze będzie sprawdzić, co najchętniej je szynszyl, dzięki czemu będziemy wiedzieć, na które zioła warto zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy jedynie, że domowe gryzonie mogą jeść niewielką dawkę ziół, a głównym składnikiem ich zdrowej diety powinno być dobrej jakości siano.

Warzywa i owoce w diecie szynszyli

Początkująca hodowla szynszyli często popełnia podstawowe błędy żywieniowe, zapominając o skromnych potrzebach tego gryzonia. Warzywa i owoce nie są najlepszym rozwiązaniem dla szynszyla i mogą doprowadzić do rozwoju groźnej dla zdrowia cukrzycy.

Warzywa i owoce znajdują się w składzie większości gotowych karm dla chomików czy świnek morskich. W przypadku tych gryzoni jest to prawidłowe i w pełni zdrowe rozwiązanie, urozmaicające codzienne żywienie. Niestety taka karma nie nadaje się dla szynszyli i warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Szynszyle domowe mogą jeść warzywa i owoce jedynie w sporadycznych przypadkach. Niektóre hodowle sugerują, by karmić je wyłącznie ziołami i siankiem, całkowicie rezygnując z takich produktów, jak pestki słonecznika, owoce czy warzywa. Tego typu żywienie dostarcza do organizmu dużo cukru, z którym szynszyl radzi sobie wyjątkowo źle. Dlatego prawidłowe, zdrowe żywienie tego typu gryzoni nie może być pełne produktów typu warzywa czy owoce. Jeśli gryzoń je tego typu produkty zbyt często, mogą wystąpić problemy z układem pokarmowym, cukrzyca i inne choroby, które w istotny sposób zmniejszają długość życia pupila. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o długości życia szynszyli.

Super produkty dla szynszyli - sprawdź!

Czy można karmić szynszyla gałązkami?

Tak, szynszyle mogą jeść gałązki drzew rodzimych i jest to kolejny, niezbędny element ich diety. Jak już wiemy, gryzoń żyjący w naturalnym środowisku regularnie obgryza gałęzie drzew, co pozwala mu zetrzeć wyrastające zęby. Warto pamiętać, że zęby szynszyla rosną przez całe jego życie. Dlatego hodowla szynszyli powinna zapewnić mu warunki umożliwiające ścieranie nadmiernej powłoki uzębienie.

Szynszyl z pojemnikiem siana
Co jedzą szynszyle, w tym co mogą jeść szynszyle, a czego nie mogą, czyli prawidłowe żywienie

Jeśli nie będziemy karmić gryzonia gałązkami, a klatka dla szynszyla zostanie pozbawiona elementów do ścierania, może dojść do przerostu uzębienia. To z kolei sprawi, że szynszyla straci apetyt, stanie się bardziej apatyczna, a jej masa ciała ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Dlatego warto karmić gryzonia gałęziami, które możemy odnaleźć samodzielnie. Klatka dla szynszyla może być też wyposażona w produkty ze sklepu zoologicznego. Będą to różnego rodzaju większe gałązki i elementy, przez których gryzienie nasza szynszyla wydajnie zetrze uzębienie.

Hodowla szynszyli – jak się przygotować?

Wiemy już, co jedzą szynszyle i znany najczęstsze błędy żywieniowe szkodliwe dla szynszyli. Przed zakupem gryzonia warto jeszcze zapoznać się z warunkami, które zapewnią mu długie i zdrowe życie. Ważnym wyborem będzie dobra klatka dla szynszyli. Pamiętajmy, że są to zwierzęta wykazujące się bardzo dużą aktywnością. Dlatego warto zapewnić im odpowiednio duże lokum, które nie ograniczy możliwości swobodnego przemieszczania się. Klatka dla szynszyla powinna być dopasowana do liczby osobników, możemy tez kupić produkty kilkupoziomowe. Wszystkie drabinki i pręty mogą zachęcić naszego pupila do wspinania i wykonywania ciekawych akrobacji.

Odpowiednio duża klatka dla szynszyla może zostać wyposażona w ciekawe akcesoria i zabawki. Podstawą jest domek, który zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Obok domku znajdują się poidełka i specjalne paśniki. W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy również bardzo różnorodne zabawki, tunele, duże kołowrotki czy specjalne huśtawki dla szynszyli. Tego typu wyposażenie nie tylko uatrakcyjni wygląd klatki, ale także urozmaici codzienną egzystencję gryzonia. Z natury aktywna szynszyla chętnie podejmuje się różnego rodzaju aktywności.

Dobrze wyposażona hodowla szynszyli powinna też posiadać zapas ściółki. Możemy kupić specjalne produkty sklepowe lub zaopatrzyć się w naturalne wióry z drzew liściastych. Drugie rozwiązanie okazuje się nieco tańsze, jednak trzeba zadbać o to, by wióry nie pochodziły z malowanego lub impregnowanego drewna.

ikona podziel się Przekaż dalej