Ile trwa cieczka u psa - jaka jest długość cieczki i objawy?

Cieczka - objawy i etapy cyklu płciowego u suki

Cykl płciowy suki dzieli się na cztery etapy:

  • proestrus
  • estrus
  • diestrus
  • anestrus

Trwają one różny okres czasu i odpowiadają za inne zmiany zachodzące w organizmie czworonoga. Przyjmuje się, że proestrus (faza przedrujowa) trwa średnio 9 dni. W tym czasie pojawia się obrzęk sromu oraz krwisty wypływ. Faza ta kończy się w momencie, gdy suka dopuszcza samca. Jest to czas przejścia w fazę estrus, czyli ruję właściwą. Trwa ona również około 9 dni i przechodzi w diestrus, który charakteryzuje się wysokim poziomem progesteronu bez względu na to, czy suczka zaszła w ciążę czy nie. Anestrus może trwać od miesiąca do nawet dwóch lat w zależności od rasy i genetycznych uwarunkowań organizmu suki. Przyjmuje się jednak, że średnio trwa około 5-6 miesięcy. Jest to czas "ciszy" hormonalnej. 

Suka w rui krwawi, co nie zawsze bywa bezpośrednio widoczne, gdyż mają one tendencję do wylizywania okolicy sromu. Inne objawy rui to:

  • obrzęk sromu
  • częste oddawanie moczu
  • zwiększone pragnienie
  • w fazie proestrus suczka może być agresywanie nastawiona do samców
  • w fazie estrus suczka szuka kontaktu z człowiekiem oraz głaskania
  • odchylanie ogona

W trakcie cieczki suczka wygląda normalnie. Zmiany jakie można zaobserwować, dotyczą jedynie okolicy sromu, który staje się powiększony i obrzękły z powodu działania estrogenów. U młodych suczek w tym okresie może dochodzić do przerostu pochwy. Zmianę taką należy skonsultować z lekarzem weterynarii, choć zwykle znika samoistnie po cieczce.  

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jeśli w fazie estrus dojdzie do pokrycia, suka może zajść w ciążę. Potwierdzić to można badaniami krwi (oznaczenie poziomu hormonu -relaksyny), USG lub RTG. Badania te wykonuje się jednak dopiero 23-28 dni po kryciu.

Ciąża urojona u psa pojawia się w fazie diestrus i jest efektem zmian hormonalnych. Poziom progesteronu spada dość wolno, ale dochodzi do wzrostu poziomu innego hormonu - prolaktyny. U samicy szczennej prolaktyna odpowiada za laktację. U suki w ciąży urojonej również dochodzi do obrzmienia gruczołów mlekowych i gromadzenia w nich mleka. Samica zaczyna przejawiać opiekuńcze zachowania względem maskotek i może wykazywać agresję typową dla ochrony szczeniąt. Z problemem najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który albo zaleci leczenie hormonalne, albo doradzi jak wyciszyć procesy w gruczole mlekowym za pomocą okładów i odpowiedniego postępowania pielęgnacyjnego. Ciekawostką jest to, że ciąża urojona u psa wynika z silnych zachowań stadnych psów i jest związana z tym, że suki nieposiadające szczeniąt mogły pomóc w karmieniu szczeniąt innej suki ze stada. 

W czasie, kiedy suczka krwawi, stosować można specjalnie przeznaczone dla psów majtki lub pieluchy ochronne. Muszą być one wielkością dobrane do rozmiarów suczki i regularnie zmieniane. Pomysłowi właściciele mogą stworzyć podobny produkt samodzielnie, przerabiając starą odzież lub szyjąc je na maszynie do szycia. Ważne jest, by nie krępowały ruchów suczki! Sprawdź także ten artykuł z cenami sterylizacji psa.

Co ile pies ma cieczkę? Skąd wynikają różnice?

Pies to gatunek,u którego cieczka występuje raz lub dwa razy w roku. Przyjmuje się, że czas między cieczkami wynosi 6-7 miesięcy, ale np. u owczarków niemieckich zwykle cieczka pojawia się co 4-5 miesięcy.  Co około 12 miesięcy cieczka pojawia się natomiast u ras psów określanych jako prymitywne/pierwotne, czyli:

  • basenji
  • chart afgański
  • chow chow
  • chart perski
  • pekińczyk
  • shar pei
  • terier tybetański
  • samojed
  • akita
  • alaskan malamute

Różnice wynikają głównie z genetyki. Suki o długim okresie międzyrujowym przekazują tę cechę swoim córkom. Swój wpływ ma jednak także środowisko. W klimacie umiarkowanym cieczka pojawia się u suk zwykle w okresie wiosennym. Częstość występowania cieczek zmniejsza się również wraz z wiekiem suki, a w grupie samic może dochodzić do synchronizacji cykli płciowych. W tym przypadku zdarza się, że najniższa w hierarchii suczka nie ma cieczki.

Pies biegnący w podskokach po śniegu, a także cieczka u psa i wszystko, co warto wiedzieć
Jak długo trwa cieczka u suczki, czyli cieczka u psa krok po kroku

Cieczka pojawia się u niekastrowanej suczki przez całe życie. Wraz z wiekiem objawy mogą mieć coraz mniejsze nasilenie (tzw. "ciche ruje"), jednak przemiany hormonalne zachodzą w organizmie suczki niezmiennie. Wraz z wiekiem jest ona coraz bardziej narażona na ropomacicze. Jest to niebezpieczna choroba macicy rozwijająca się 6-8 tygodni po ostatniej cieczce, występująca u około 25% starszych (ponad pięcioletnich) samic psa.

Ile trwa cieczka u psa?

Pierwsza ruja u suczki

Pierwsza ruja u suczki może pojawić się w różnym wieku. U małych ras psów dzieje się to zwykle szybciej niż u dużych, czy olbrzymich. Przyjmuje się, że powinna wystąpić między 5 a 12 miesiącem życia. U psów ras dużych zdarza się jednak, że występuje dopiero około 2 roku życia. Późno dojrzewające rasy to głównie charty i dogi niemieckie. Pojawienie się pierwszej cieczki jest związane z osiągnięciem odpowiedniej masy ciała oraz dojrzałości organizmu suczki. Osiąganie dojrzałości płciowej jest nie tylko zmienne rasowo, ale często wiąże się z linią hodowlaną. Jest cenna wskazówka świadcząca o dziedziczności tej cechy. Wpływ ma jednak także utrzymanie oraz stosowane żywienie.

Za opóźnienie pojawienie się pierwszej rui mogą być odpowiedzialne niektóre leki. U szczeniąt należy uważać na kortykosterydy, leki hormonalne (progestageny) oraz środki przeciwgrzybicze.

Pierwsza cieczka bywa nietypowa. To jak długo trwa, zależy od wielu czynników m.in. rasy i wagi. Trwa ona zwykle krócej niż "standardowa" cieczka. Jej objawy mogą być słabo wyrażone, a częstsze posikiwanie mylone z problemami z pęcherzem moczowym. Zdarza się, że pierwsza ruja nie jest w ogóle przez właścicieli zauważalna i dopiero mająca bardziej typowy przebieg druga ruja, brana jest za czas osiągnięcia dojrzałości płciowej .

Druga ruja również bywa trudna do przewidzenia. Dopiero na podstawie różnicy między pierwszą, a drugą można przewidzieć wystąpienie kolejnej.

Ile trwa cieczka u psa? Różnice rasowe

Na cieczkę składają się dwa okresy - proestrus i estrus. Przyjmuje się, że najczęściej trwają około 9 dni, ale mogą ulegać wydłużeniu. Czas ich trwania można określić, oceniając zachowanie suki i objawy ze strony układu rozrodczego (krwisty wypływ, pojawienie się tolerancji samca). Precyzyjne dane uzyskuje się jednak, dopiero przeprowadzając badania cytologiczne lub oznaczenia poziomu hormonów płciowych. 

Średni czas trwania cieczki to 18-21 dni, choć wiele źródeł mówi o 3-4 tygodniach. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Dane dotyczące długości cieczki u labradora, jamnika, westa, shih tzu, maltańczyka, yorka, amstaffa i goldena zebrane zostały w tabeli.

Cieczka u psów różnych ras

Rasa

Szacunkowa długość cieczki w dniach

Golden retriver

21-28

Yorkshire terrier

18-21

Maltańczyk

18-21

Amstaff

21-28

Shih tzu

18-21

Jamnik

18-21

Labrador retriver

21-28

West highland white terrier

18-21

Z tabeli wynika, że u małych i dużych ras nie występują istotne różnice w czasie trwania cieczki. Podkreślić należy, że są to dane bardzo nieścisłe ze względu na wspomniany, bardzo indywidualny charakter przemian hormonalnych organizmu u suczek. To, ile trwa cieczka trzeba oceniać u każdej suczki osobno! 

Cieczka u suki bywa kłopotliwa dlatego, jeśli nie planujemy jej rozmnażania, warto rozważyć kastracje suczki już w młodym wieku (kiedy jest zdrowa i lepiej zniesie znieczulenie oraz rekonwalescencję).

ikona podziel się Przekaż dalej