Chow chow – ogólny opis wyglądu i charakteru

Pies z niebieskim językiem – historia oraz wygląd

Rasa chow chow najprawdopodobniej pochodzi z Mongolii, z której przywędrowała na teren Chin wraz z wędrownymi pasterzami. Najprawdopodobniej czau czau był psem, który pomagał wędrowcom przy polowaniach i ciągnięciu dobytku. Była to rasa wszechstronna, obdarzona inteligencją i chęcią do współpracy z człowiekiem. Pies z niebieskim językiem szybko zdobył popularność w Chinach, które wpłynęły na rozwój rasy. Chow chow był chętnie wybierany przez arystokracje, sprawdzał się w roli pomocnika do polowań, stróża i psa towarzyszącego.

Niestety historia rasy chow chow jest także pełna przemocy. W późniejszym czasie rasa zyskała popularność w walkach, do których była hodowana przez dziesięciolecia. Niestety rasa pełniła także rolę zwierząt rzeźnych, a słowo chow w dialekcie kantońskim jest równoznaczne z przysmakiem.

W roku 1894 angielscy kynolodzy doprowadzili do uznania rasy przez FCI. W tym czasie sporządzono także wzorzec rasy, który określa najważniejsze cechy chow chowów. Wielka Brytania została uznana za kraj patronacki rasy, jednak chow chow są też bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych.

Opis ze wzorca rasy numer 205 informuje nas, że dorosły pies rasy chow chow osiąga 48 do 56 cm wysokości w kłębie. Suczka może być widocznie drobniejsza, a jej idealny wzrost został oszacowany na 46 do 51 cm. Waga psa powinna mieścić się w przedziale 25 – 32 kg, z kolei suki w granicach 20 – 27 kg. Niekiedy w ogłoszeniach sprzedaży znajdziemy takie pieski jak chow chow miniaturka. Dlatego warto pamiętać, że zbyt niski wzrost i waga są dyskwalifikacją z wystaw. Chow chow miniaturka nie widnieje w wykazie ras, a takie określenie często bywa wykorzystywane przez pseudohodowców, próbujących przyciągnąć uwagę do swojej oferty sprzedaży szczeniąt.

Informacje ze wzorca rasy uwzględniają także opis szaty. Chow chow może posiadać szatę krótką lub długą. Pieski z długą szatą posiadają bujny, obfity, prosty i odstający włos okrywowy. Ich podszerstek powinien być miękki i wełnisty. Okrywa musi być szczególnie gęsta w obrębie szyi, na której tworzy się charakterystyczna grzywa bądź kryza. Odmiana długowłosa powinna też posiadać portki lub bryczesy z tyłu ud. Opis szaty krótkowłosej informuje z kolei o obecności okrywy bujnej, gęstej, prostej, odstającej i nieleżącej płasko. Krótkowłosy chow chow z niebieskim językiem powinien mieć szatę o pluszowej strukturze.

Rasa chow chow występuje w kilku odmianach umaszczenia. Opis ze wzorca rasy informuje o umaszczeniu jednolicie czarnym, rudym, niebieskim, cynamonowym, kremowym i białym. Szata może być także cieniowana, ale pozbawiona plam i łat. Umaszczenie cieniowane obejmuje jedynie jaśniejsze zabarwienie na spodzie ogona oraz na tylnej części ud.

Bardzo gęsta sierść sprawia, że pies rasy chow chow wydaje się jeszcze większy, niż jest w rzeczywistości. Jego wysoko osadzone, niewielkich rozmiarów, szpiczaste uszy oraz puchaty, noszony na plecach ogon to znaki rozpoznawcze rasy. Nasz niebieski, biały czy czarny pies posiada także umięśnioną sylwetkę, bystre spojrzenie oraz bardzo charakterystyczny, błękitny język. Sprawdź także ten artykuł na temat hodowli chow chow w Polsce.

Usposobienie rasy chow chow – najważniejsze informacje i opis zachowań

Pies rasy chow chow może wyglądać na bardzo sympatycznego pieszczocha do towarzystwa, jednak jego charakter jest w dużym stopniu niezależny. Pieski silnie przywiązują się do jednego właściciela, ale będą też tolerować innych członków rodziny. Niebieski chow chow to także pies, który nie okazuje nadmiernie przywiązania czy czułości. Nie wymaga pieszczot i stałego przebywania u boku właściciela. Nasz dumnie wyglądający pies ceni sobie jednak kontakt z właścicielem, wyróżnia się dużą lojalnością i przywiązuje na całe życie.

Opis charakteru wskazuje na to, że pieski chow chow nieco przypominają swoim usposobieniem koty. Pies z niebieskim językiem jest wyjątkowo pamiętliwy, a wyrządzone mu krzywdy będą rozpamiętywane na bardzo długo. Rasa jest też nieco uparta, niezależna i lubi podążać własnymi ścieżkami. Nie jest łatwo zapracować na jej zaufanie, oddanie czy lojalność, jednak jeśli nawiąże relacje z właścicielem, będzie jego najbardziej lojalnym przyjacielem.

Niezależny charakter sprawia, że chau chau dogadują się z nieco starszymi dziećmi, o ile te szanują ich powściągliwe usposobienie. Kontakt z młodszymi członkami rodziny powinien odbywać się wyłącznie pod kontrolą osób dorosłych. Co więcej, pies z niebieskim językiem może dogadać się z innymi pupilami domowymi, o ile zostanie tego odpowiednio nauczony.

Niebieski, czarny czy biały chow chow wymaga odpowiedniej socjalizacji i przemyślanego szkolenia. Pomimo swojej niezależności, rasowe chow chowy nie nadają się na pupili do budy czy samodzielnych stróżów posesji. Pies będzie odważny i skuteczny, jednak pozbawiony regularnego kontaktu z rodziną może zdziczeć lub okazać się niebezpieczny dla otoczenia.

Opisując charakter chow chow, warto także wskazać informacje na temat stosunku do obcych ludzi. Chow chow to rasa, którą niegdyś wykorzystywano do walk i stróżowania. W związku z tym nasz pupil może być dość nieufny w stosunku do obcych. Mimo pewnej nieufności, dobrze wyszkolony, niebieski czy czarny chow chow nie stanowi zagrożenia dla osób postronnych. Będzie respektował ich obecność, o ile właściciel okaże im przyjazne nastawienie.

Szkolenie, pielęgnacja niebieskich chow chow i porady praktyczne

Pieski chow chow – najważniejsze wymagania szkoleniowe

Błękitny czy czarny pies rasy chow chow nie jest typem zwierzęcia dla każdego. Pupil bywa uparty i niezależny, dlatego dobrze sprawdzi się jedynie w zestawieniu z osobą doświadczoną. Początkujący miłośnik psów może nie poradzić sobie z niezależnym charakterem, który niekiedy przysparza problemów szkoleniowych.

Małe pieski chow chow wymagają socjalizacji już w momencie przebywania w hodowli. Młody pies powinien poznać nowe dźwięki, sytuacje, ludzi i zwierzęta. Dobrze przeprowadzona socjalizacja może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie pupila w wieku dorosłym.

Pieski wymagają stałego kontaktu z właścicielem. Z reguły nie zabiegają o czasochłonne głaskanie, jednak nawiązują silną relację z przewodnikiem. Warto nauczyć je przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa. Najlepiej sprawdzą się metody wykorzystujące wzmocnienia pozytywne. Chow chow dobrze odnajduje się w szkoleniu nagradzanym ulubionymi przysmakami.

Warto także pamiętać, że niebieski, biały czy czarny chow chow to pies wymagający niemałej dawki ruchu. Warto zapewnić mu aktywność fizyczną u boku właściciela. Dłuższe spacery połączone z zabawą pomogą w zacieśnieniu więzi z właścicielem i zmniejszą ryzyko niszczenia domowych przedmiotów. Chow chow wymaga uwagi, zdecydowanie nie jest to idealny kandydat na psa dla osoby mocno zapracowanej.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Jak pielęgnować pieski chow chow?

Długowłosy pies chow chow wymaga czasochłonnej, choć nieskomplikowanej pielęgnacji. Podstawą jest regularne czesanie, które w okresie linienia należy przeprowadzać nawet każdego dnia. Średnie rozmiary i bardzo gęsta okrywa włosowa pupila sprawiają, że czesanie okazuje się dość czasochłonne.

Krótkowłosy chow chow nie wymaga tak częstego czesania (zaleca się wykonywanie tej czynności ok. raz na kilka tygodni), przez co jego pielęgnacja okazuje się znacznie uproszczona. Obie odmiany wymagają natomiast regularnych kąpieli, które przeprowadzamy w razie konieczności. Po wykąpaniu pupila, warto wysuszyć szatę suszarką. Proces suszenia możemy połączyć z jednoczesnym czesaniem.

Krótkowłosy chow chow może posiadać charakterystyczne fałdy na głowie. Należy regularnie kontrolować ich stan i przecierać wilgotną ściereczką. Co pewien czas warto także skontrolować stan oczu, uszu oraz zębów.

Pies rasy chow chow na eleganckim fotelu oraz pies z niebieskim językiem i jego charakter
Jakie charakter ma pies rasy chow chow, czyli co warto wiedzieć

Prawidłowe żywienie chow chow

Pies rasy chow chow nie jest szczególnie wymagający pod względem pożywienia i chętnie zjada niemal każdy posiłek. Nie oznacza to jednak, że możemy żywić go najtańszymi karmami marketowymi. Rasa posiada predyspozycje do problemów żołądkowych, a co więcej, bywa podatna na alergie. Dlatego warto dołożyć starań do wyboru odpowiednich posiłków.

Najpopularniejszym sposobem żywienia jest podawanie psu karmy suchej. Warto podzielić ją na przynajmniej dwa posiłki w ciągu dnia. Nasz chow chow przeważnie posiada bardzo duży apetyt i z radością zjada nawet zbyt duże dawki posiłków. To w połączeniu z niewielką aktywnością fizyczną często prowadzi do nadwagi lub otyłości.

Ilość karmy dla chow chow powinna być dopasowana do jego wieku, wagi i aktywności fizycznej. Młode szczeniaki powinny zjadać posiłki wysokobiałkowe, które zaspokoją potrzeby rosnącego organizmu. Ciekawym modelem żywienia jest dieta BARF polegająca na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów, warzyw i kości. Tego typu dieta najlepiej odzwierciedla naturalne żywienie wilków i jest dla psów bardzo atrakcyjna. Jedynym jej mankamentem jest większa czasochłonność komponowania jedzenia, a także konieczność zdobycia wiedzy z zakresu suplementacji.

Cena za rasowe szczeniaki – ile kosztuje szczeniak chow chow?

Cena to kolejny ważny czynnik, który wpływa na wybór danej rasy psa. Na szczęście rasowe pieski chow chow znajdują się w wielu hodowlach i z łatwością wybierzemy wymarzonego szczeniaka. W naszym kraju największą renomą cieszy się ZKwP, należące do międzynarodowej fedederacji FCI. Szczeniak z hodowli zarejestrowanej w ZKwP z reguły kosztuje nieco więcej niż pupile z innych związków, jednak w zamian zyskujemy gwarancję czystości rasy.

Sama cena chow chow czy cena leonbergera nie powinna być głównym kryterium wyboru hodowli. Psy z nieznanego źródła mogą powielać wady genetyczne swoich rodziców, a brak możliwości prześledzenia pochodzenia, zwiększa ryzyko chowu wsobnego. Dlatego atrakcyjna cena leonbergera czy chow chow bez rodowodu często okazuje się jedynie pozorną oszczędnością.

Cena za pieski z rodowodem ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4500 zł. Rasowe pieski ze znanych linii hodowlanych są na ogół nieco droższe. Cena za pieski ze sprawdzonego, renomowanego źródła przeważnie mieści się w przedziale 5000 – 8000 zł. Cena za szczeniaki po wybitnych rodzicach może niekiedy okazać się jeszcze wyższa.

Niebieski, czarny czy biały chow chow może cierpieć na dysplazję stawu łokciowego bądź biodrowego. Choroba jest dość powszechna i może przenosić się z pokolenia na pokolenie. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, że szczeniak chow chow pochodzi od przebadanych pod kątem dysplazji rodziców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny