Chow chow - opis, zdjęcia, wymagania, porady właścicieli

Każdemu kojarzy się płowy lub czarny pies z niebieskim językiem. To chow chow, popularna rasa i jeden z najdroższych psów na świecie. Czy są to pieski dla każdego? Uroczy, misiowaty wygląd błękitny język może skusić niejednego, mimo że cena tego psa jest wysoka. Puchate, przypominające pluszowego misia pieski, mają jednak niezależny charakter i nie nadają dla początkujących. Opiszemy usposobienie tego psa i cechy jego wyglądu. Wyjaśnimy czy istnieje chow chow krótkowłosy, łaciaty czy też odmiana miniaturka oraz podamy ile kosztuje szczeniak tej rasy.

Chow chow - pies z niebieskim językiem - opis rasy

Opis rasy

Rasa chau chau pochodzi z Mongolii lub z północnych Chin, gdzie psy te służyły do ochrony świątyń, polowań na wilki, do walki lub jako psy pociągowe. Jako psy myśliwskie chow chow cechowały się dużą zawziętością. Obecnie są to psy do towarzystwa, który nie ma ani cech drapieżnika, ani zainteresowań łowieckich.

Chow chow to jedna z najstarszych ras na świecie. Do Europy psy te trafiły pod koniec XVIII wieku, kiedy to marynarze przywieźli je do Anglii z Dalekiego Wschodu. Od razu wzbudziły zachwyt swym niezależnym charakterem, wyglądem przypominającym lwa i niebieskim językiem. Anglicy ustalili wzorzec tej rasy. W Polsce popularna jest głównie odmiana długowłosa, zaś chow chow krótkowłosy hodowany jest głównie w Holandii.

Ile kosztuje pies chow chow z rodowodem

Chow chow utrzymują się w grupie najdroższych psów na świecie. Rasowe chow chow plasują się na drugim miejscu po mastifie tybetańskim, który kosztuje najdrożej w świecie. Cena najlepszych osobników chow chow z zagranicznych hodowli dochodzi do 8500 dolarów. W Polsce szczeniak tej rasy kosztuje przeciętnie 3500 zł. Cena waha się od 3000 do 4000 zł w zależności od hodowli, przodków, wieku i cech osobnika.

Koszt nabycia tego psa nie jest mały. Dlatego, zanim kupisz chow chow zastanów się czy jest to rasa dla ciebie. Są to psy niepokorne, niezależne i trudne do szkolenia. Nie nadają się dla niedoświadczonych opiekunów i należy uważać na dzieci w obecności tego psa. Chow chow nie powinien dzielić domu z innymi zwierzętami. Wybierając szczeniaki zwróć uwagę na hodowlę. Nie kupuj psa w ciemno, lecz obejrzyj szczeniaka i hodowlę. Pamiętaj, aby cię nie zwiodła podejrzanie niska cena. Pamiętaj też, że rasowe chow chow nie mogą być łaciate. Nie istnieje też miniaturka tej rasy.

Jak wygląda chau chau

Opis rasy chow chow można zacząć od tego, że jest to pies średniej wielkości, długowłosy o puchatej sierści i kryzie przypominającej lwa. Jego charakterystyczną cechą, którą wszyscy rozpoznają, jest niebieski język. Właściwie nie wiemy do dziś, dlaczego niektóre rasy psów mają błękitny język. Naukowcy spierają się czy jest to mutacja genowa czy wyższy poziom melaniny.

Czy istnieje chow chow miniaturka lub krótkowłosy pies tej rasy? Chow chow to nie jest piesek mały. Jego wzrost dochodzi do 50 cm, zaś waga do 30 kg. Odmiana miniaturka nie istnieje. Uważany jest za pieska średniego, jednak gruba, puchata sierść sprawia, że wygląda na większego. Sierść jest bujna, stercząca, zaś na szyi tworzy lwią grzywę. Włos jest szorstki, zaś podszerstek miękki i wełnisty. Istnieje chow chow długowłosy i krótkowłosy. Chow chow krótkowłosy ma bujną sierść o pluszowej strukturze.

Najczęściej widzimy chow chow w kolorze płowym lub rudym. Jednak istnieje wiele rodzajów umaszczenia tej rasy jak: czarny, niebieski, cynamonowy, kremowy lub biały. Umaszczenie kolorowe, w łaty jest niezgodne z wzorcem rasy.

Chow chow - charakter i usposobienie

Chow chow w domu i w rodzinie

Chau chau przypominają pluszowego misia. Niestety nie są to pieski dla każdego. Pies ten ma niezależny charakter i jest trudny do szkolenia. Tolerują dzieci i inne zwierzęta, lecz są wobec nich zdystansowane. Pies ten wymaga doświadczonego opiekun, który potrafi odpowiednio poprowadzić szkolenie. Niewłaściwie wyszkolone chow chow mogą stać się zamknięte w sobie, wycofane, a nawet agresywne. Ponadto chau chau mają głęboko osadzone oczy, co utrudnia im widzenie na boki. Wskutek czego pies może zareagować nerwowo lub agresywnie na podchodzenie z boku. Należy więc uważać na dzieci.

Chow chow ma usposobienie wierne i oddane. Jest to pies jednego pana. Mimo przywiązania do swego opiekuna i jego rodziny, pies ten nie okazuje uczuć, nie nagabuje o głaskanie i nie lubi zabawy. Nie lubi też pieszczot, ani głaskania po głowie. Jest to pies spokojny, odpowiedni dla ludzi lubiących spokój. Chow chow nie lubią zabaw. Tolerują dzieci lecz nie uczestniczą w ich zabawach. Są opiekuńcze wobec opiekuna i jego rodziny i mają instynkt obrończy. Wobec obcych są nieufne, lecz bez agresji.

Chow chow to pies niekłopotliwy. Jest spokojny, cichy. Nie hałasuje i nie budzi sąsiadów szczekaniem. Dobrze czuje się sam i nie lubi, gdy mu się przeszkadza. Bez problemu zostaje sam w domu. Nie ma skłonności do ucieczek czy też niszczenia w domu. Potrzebuje codziennych spacerów, ale nie powinny być zbyt długie, gdyż rasa ta szybko się męczy.

Dla kogo ta rasa

Mimo dużej inteligencji chow chow jest trudny do szkolenia. Jego niezależny charakter sprawia, że pies ten będzie ignorował polecenia opiekuna. Dlatego też mały szczeniak powinien rozpocząć szkolenie wcześnie. Szkolenie musi opierać się na zaufaniu i wzajemnym poszanowaniu oraz metodach pozytywnych. Niestety smakołyki nie stanowią dla niego motywacji do nauki. Niepokorne, zdecydowane usposobienie oraz siła fizyczna sprawiają, że pies tej rasy nie powinien trafić w przypadkowe ręce. Osoba, która bierze psa po raz pierwszy nie powinna decydować się na tę rasę.

Chow chow to pies idealny dla domatorów i osób starszych, jeśli tylko mają odpowiednie doświadczenie i umieją poprowadzić szkolenie psa. Chow chow może być psem rodzinnym, jednak w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność i nie zostawiać dzieci sam na sam z psem. Szczególnie należy uważać na małe dzieci, gdyż chow chow nie lubi zamieszania i hałasu wokół siebie. Chow chow ma dość awanturniczą naturę i nie powinien mieszkać z innymi psami czy kotami.