Układ nerwowy – najważniejsze informacje

Budowa układu nerwowego kotów i psów

W dużym uogólnieniu układ nerwowy składa się z części centralnej (ośrodkowej) oraz części obwodowej. Centralny układ nerwowy zlokalizowany jest w obrębie czaszki i kanału kręgowego, a składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. Otoczone są one przez trzy opony:

  • twardą,
  • pajęczynówkową i miękką.

Ich podstawową funkcją jest ochrona mózgu przed urazami mechanicznymi.

Komunikaty i impulsy nerwowe wędrują z mózgu wzdłuż rdzenia kręgowego i kontrolują czynności ciała, takie jak ruch łap Twojego pupila, funkcje czuciowe (np. odczuwanie temperatury) oraz pracę zwierzęcych organów. Jest to możliwe dzięki istnieniu obwodowego układu nerwowego, czyli sieci nerwów rozciągającej się poza ośrodkowym układem nerwowym.

Na obwodowy układ nerwowy składa się natomiast 12 par nerwów czaszkowych oraz nerwy rdzeniowe, które dzieli się na:

  • czuciowe,
  • ruchowe oraz mieszane.

Nerwy czuciowe i ruchowe rozgałęziają się z rdzenia kręgowego między kręgami i przenoszą informacje między mózgiem a mięśniami, skórą i innymi organami Twojego pupila. Co ważne, uszkodzenie nerwu obwodowego może spowodować utratę czucia lub zdolności do ruchu.

Jakie funkcje ma układ nerwowy i jakie są objawy jego chorób?

Układ nerwowy ma wpływ na:

  • gospodarkę hormonalną,
  • układ ruchu,
  • funkcje poznawcze, czy zachowanie zwierząt.

Niektóre rasy psów są bardziej podatne na zaburzenia neurologiczne. Należą do nich:

  • mopsy,
  • Yorkshire terriery,
  • maltańczyki czy pinczery.

Objawy, na które trzeba zwracać uwagę to:

  • napady padaczkowe,
  • chodzenie w kółko,
  • przechylanie głowy,
  • drżenia,
  • zmiany zachowania (agresja lub apatia) czy oczopląs.

Zauważenie takich zmian, powinno wiązać się z szybką wizytą u lekarza weterynarii. Pamiętaj jednak, że diagnostyka oraz leczenie zaburzeń neurologicznych bywa trudne i długotrwałe.

Jaki wpływ ma żywienie na układ nerwowy?

Jakie składniki pokarmowe mają wpływ na układ nerwowy?

Tkanka nerwowa charakteryzuje się niewielką zdolnością do regeneracji, dlatego tak ważne jest zapewnienie układowi nerwowemu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest już żywienie samicy ciężarnej, które ma wpływ na kształtowanie się układu nerwowego płodów.

Nie ma jednej, konkretnej substancji mającej szczególny wpływ na układ nerwowy. O jego prawidłowym funkcjonowaniu decydują bowiem wszystkie składniki odżywcze! Białko oraz aminokwasy są niezbędne do wytwarzania neuroprzekaźników, które odpowiedzialne są za prawidłowe rodzenie impulsów nerwowych. Na uwagę zasługuje szczególnie:

  • L-arginina,
  • glutamina,
  • tryptofan oraz tyrozyna.

Wśród witamin ważną rolę dla układu nerwowego odgrywają te z grupy B, czyli:

  • ryboflawina,
  • niacyna czy tiamina.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Chory kot, damska dłoń głaszcze kota, leczenie chorób układu nerwowego u kota i psa, jakie składniki odżywcze mają dobry wpływ na układ nerwowy zwierząt
Złe samopoczucie zwierzęcia związane z dietą, jak zachowuje się kot z problemami układu nerwowego

Są one niezbędne do wytwarzania neuroprzekaźników, biorą udział w metabolizmie glukozy oraz są kofakturami reakcji biochemicznych. Równie istotna jest także witamina E, która odgrywa rolę w metabolizmie tkanki nerwowej. Bierze ona udział  w usuwaniu wolnych rodników, które powodują niszczenie neuronów. Wapń i fosfor kojarzą Ci się z kośćmi? Słusznie, ale wapń jest również niezbędny do prawidłowego przewodnictwa nerwowego, a fosfor wchodzi w skład związków takich, jak kwasy nukleinowe czy ATP. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o infekcjach u zwierząt.

Wyciągi roślinne wspierające układ nerwowy

Chcesz wspomagać czynność układu nerwowego swojego pupila? Badanie opublikowane w 2006 roku na łamach Journal of the American Veterinary Medical Association (AVMA) wykazało, że aż dwie trzecie właścicieli zwierząt domowych kupiło swojemu pupilowi suplementy diety. Ważne jest jednak, by wybierać i stosować je umiejętnie!

W przypadku wspierania pracy układu nerwowego możesz sięgnąć po preparaty zawierające:

  • miłorząb japoński,
  • zieloną herbatę lub ekstrakt z żeń-szenia.

Wykazano, że w liściach miłorzębu japońskiego znajdują się substancje poprawiające przepływ krwi przez mózg. Zielona herbata natomiast jest źródłem witaminy E, a żeń-szeń działa pobudzająco na oś przysadkowo- nadnerczową i wspiera odporność komórek na stres oksydacyjny.

Dobrym suplementem są także kwasy omega-3 oraz omega-6, które mają m.in. działanie przeciwzapalne. W tym celu można podawać psu oleje rybne lub podroby.

Na rynku zoologicznym pojawił się także olej CDB dla psów i kotów, który ma m.in. właściwości uspokajające. Obecnie trwają badania nad jego zastosowaniem u psów z lekooporną padaczką!

Jak żywić psa z padaczką lub innymi chorobami układu nerwowego?

Wpływ żywienia na przebieg oraz leczenie chorób układu nerwowego wciąż podlega badaniom. Niedawno pojawiły się jednak dowody sugerujące, że terapia dietetyczna może mieć korzystny wpływ na kontrolę napadów padaczki.

Dieta wpływa m.in. na metabolizm fenobarbitalu. Badanie farmakokinetyczne na zdrowych psach wykazało, że ograniczenie białka lub tłuszczu w diecie może znacznie zwiększyć klirens tego leku. Właściciele chorych zwierząt powinni wiedzieć o tych interakcjach, a niezbędne zmiany w składzie posiłków należy wprowadzać stopniowo i pod nadzorem lekarza weterynarii.

W trakcie chorób neurologicznych ważna wydaje się suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, ponieważ zarówno kwas eikozapentaenowy (EPA), jak i kwas dokozaheksaenowy (DHA) mogą zmniejszać pobudliwość neuronów poprzez modulację kanałów jonowych. Wykazano, że mają one działanie przeciwdrgawkowe u badanych gryzoni. Następnie przeprowadzano testy oceniające suplementację nienasyconymi kwasami tłuszczowymi w leczeniu psów z lekooporną padaczką idiopatyczną, ale na razie nie wykazano istotnej różnicy w częstotliwości lub nasileniu napadów w porównaniu z placebo.

Pod kątem wpływu na układ nerwowy sprawdzano także diety hipoalergiczne. Doniesiono, że siedem z 8 psów doświadczyło zmniejszenia częstości i nasilenia napadów po wprowadzeniu diety wykluczającej większość alergenów.

ikona podziel się Przekaż dalej