Niestety, niektóre schorzenia przez długi czas mogą nie dawać żadnych wyraźnych objawów, a gdy już się one pojawią, zwykle wskazuje to na ostry lub przewlekły stan chorobowy. Tak wygląda sprawa z upośledzeniem funkcji nerek u kotów i psów.

Co powoduje niewydolność nerek?

Przewlekła niewydolność nerek zazwyczaj ujawnia się u zwierzaków starszych, między 8. a 15. rokiem życia, kiedy to zmniejsza się liczba nefronów. Przez długi czas choroba może przebiegać bezobjawowo, co znacząco utrudnia rozpoznanie jej na wczesnym etapie.

Dopiero gdy funkcje nerek są upośledzone na poziomie 75%, pojawiają się wyraźne objawy kliniczne. Niestety, całkowite wyleczenie jest na tym etapie niemożliwe.

Przyczyn rozwoju tej podstępnej choroby może być wiele: stany zapalne, zatrucia, zakażenia bakteryjne, nowotwory, a także przyczyny immunologiczne i idiopatyczne. Niewydolność może też być następstwem innych chorób, takich jak babeszjoza czy erlichoza.

Najczęstsze przyczyny niewydolności nerek u psów

U psów niewydolność nerek najczęściej jest efektem nieuniknionego zwyrodnienia tego narządu, ale także wynikiem zatrucia na skutek zjedzenia czegoś nieodpowiedniego. Wpływ na upośledzenie pracy nerek ma też odwodnienie, udar cieplny, oparzenie czy krwotok. Groźne może być także pokąsanie przez żmiję czy jadowitego węża podczas spaceru w lesie.

Zobacz wszystkie produkty dla psów nerkowców w sklepie Vet Expert: https://vetexpert.eu/sklep/pies/karma-weterynaryjna-dla-psa/karma-dla-nerkowca/

Najczęstsze przyczyny niewydolności nerek u kotów

U kotów niewydolność nerek najczęściej jest następstwem nieprawidłowej diety – przede wszystkim podawania suchej karmy o dużej zawartości węglowodanów i cukrów.

Koty jako zwierzęta żyjące dziko pobierały wystarczającą ilość wody z wilgotnych ciał upolowanych zwierząt. Nie musiały więc dodatkowo pić, aby się nawodnić. Dlatego koty, także te żyjące z człowiekiem, nie mają nawyku picia wody, w przeciwieństwie do psów.

Niestety, wraz z udomowieniem, zmienił się ich sposób odżywiania. Podawanie im suchej karmy dodatkowo powoduje odwodnienie, a to w konsekwencji prowadzi do zaburzeń pracy nerek.

Choroby nerek u kotów idą też w parze z cukrzycą czy zapaleniem trzustki, które również najczęściej wynikają z nieprawidłowego sposobu odżywiania, ale nie tylko. Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe, a jednocześnie skryte. Mogą latami przeżywać stres, zupełnie tego nie okazując.

Tymczasem silny stres powoduje stałe podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Taki stan rzeczy trwający przez wiele lat prowadzi do uszkodzenia trzustki oraz do cukrzycy, która w konsekwencji może spowodować także niewydolność nerek.

Niestety, w przypadku kotów niewydolność nerek to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu, dlatego bywa nazywana chorobą cywilizacyjną wśród tych zwierząt.

Jakie są objawy niewydolności nerek u psów i kotów?

Niewydolność nerek u psów:

  • niechęć do jedzenia;
  • ospałość i niechęć do aktywności;
  • biegunka i wymioty;
  • rozjaśnienie śluzówki, co wskazuje na obniżoną ilość czerwonych krwinek;
  • przyspieszony oddech;
  • mocznicowy oddech;
  • owrzodzenia w jamie ustnej.

Niewydolność nerek u kotów:

  • częstsze oddawanie moczu niż dotychczas;
  • nieprzyjemny zapach z pyszczka wynikający z rozwijającej się mocznicy;
  • objawy odwodnienia (suche dziąsła, nieelastyczna skóra);
  • wymioty i biegunka;
  • wzmożone pragnienie;
  • spadek apetytu;
  • mogą wystąpić owrzodzenia jamy ustnej, drgawki, wybroczyny.

Profilaktyka chorób nerek u Twojego zwierzaka, czym karmić kota lub psa?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przewlekła niewydolność nerek u psów i kotów to podstępna choroba, która może rozwijać się latami w stopniu niezauważalnym. Dlatego jeżeli zależy nam na długim życiu i zdrowiu naszego pupila, zadbajmy o profilaktykę chorób nerek oraz o właściwe odżywianie.

Najważniejsze badania

W przypadku chorób nerek najważniejsze są badania krwi i moczu – w szczególności morfologia krwi z rozmazem i badanie ogólne moczu z oceną osadu. O sytuacji mogącej zagrażać nerkom świadczy podwyższony poziom kreatyniny we krwi, a także podwyższony poziom mocznika oraz obecność białka w moczu.

Dla funkcji nerek bardzo ważna jest także równowaga między poziomem wapnia i fosforu, co możemy sprawdzić w badaniu z poszerzonym jonogramem.

Przy podejrzeniu choroby nerek należy wykonać badanie UP/C, czyli stosunek białka do kreatyniny. Służy ono do ilościowego oznaczenia białkomoczu. Ważnym badaniem w profilaktyce chorób nerek jest USG tego narządu. U zwierząt do 10. roku życia warto wykonać je raz w roku, a u starszych częściej.

Morfologię krwi u zwierzaków mających około 7-8 lat powtarzajmy raz w roku, a u zwierząt starszych co 6-12 miesięcy. Badania moczu powinny być u zdrowego zwierzaka wykonywane nie rzadziej niż raz do roku. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoznamy chorobę nerek u kota czy psa, tym lepsze będą rokowania.

Odżywianie

Ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób nerek ma właściwa dieta. Warto wybierać karmy specjalistyczne i weterynaryjne dla zwierząt „nerkowców”, które wspierają funkcje nerek.

Choroby nerek u psa i kota – jak możesz pomóc swojemu pupilowi?
Choroby nerek u psa i kota – jak możesz pomóc swojemu pupilowi?

URINARY DOG - mokra karma weterynaryjna dla psów fot. vetexpert.eu

Przykładem może być karma mokra URINARY DOG od Vet Expert. To karma dietetyczna, która wspomaga funkcje układu moczowego i chroni przed zakażeniami bakteryjnymi i stanami zapalnymi, mogącymi w późniejszym czasie stać się przyczyną niewydolności nerek.

Choroby nerek u psa i kota – jak możesz pomóc swojemu pupilowi?
Choroby nerek u psa i kota – jak możesz pomóc swojemu pupilowi?

RECOVERY DOG - mokra karma weterynaryjna dla psów fot. vetexpert.eu

Dla psów w okresie rekonwalescencji polecamy mokrą karmę RECOVERY DOG od Vet Expert. To pełnoporcjowa i wysokostrawna karma o wysokiej kaloryczności, która pozwala psu odzyskać siły w trakcie leczenia.

Choroby nerek u psa i kota – jak możesz pomóc swojemu pupilowi?
Choroby nerek u psa i kota – jak możesz pomóc swojemu pupilowi?

RENAL ELIMINATION DOG - sucha karma weterynaryjna dla psów fot. vetexpert.eu

W przypadku przewlekłej niewydolności nerek u psów warto postawić na suchą karmę RENAL DOG od Vet Expert. Posiada zmniejszoną ilość fosforu, sodu oraz białka, co chroni nerki przed postępowaniem choroby.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej