Chomiki – najważniejsze informacje przed zakupem

Popularne gatunki chomików

Maleńkie chomiki występują w ponad trzystu gatunkach, jednak nie wszystkie z nich sprawdzają się jako pupil domowy. W sklepach zoologicznych możemy spotkać kilka popularnych odmian, które świetnie radzą sobie zarówno w domach, jak i mieszkaniach.

Dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi cieszy się chomik dżungarski. Jest to bardzo ciekawski i aktywny gryzoń o niewielkich wymiarach ciała. Chomik dżungarski czy, innymi słowy, karłowaty osiąga masę 25 do 50 gramów, będąc jednocześnie jednym z najmniejszych gryzoni domowych. Nasz szary czy brązowy towarzysz może osiągać długość ciała do 10 cm. Podobną wielkość osiąga karłowaty chomik chiński, zabajkalski oraz chomik Roborowskiego.

Gryzoń domowy może także przybierać większe rozmiary ciała. Dobrym przykładem jest tu chomik syryjski, który cieszy się dość dużą popularnością. Jest to gryzoń, który bardzo dobrze odnajduje się w domu. Ten żywiołowy i ciekawski pupil domowy osiąga wagę 100-250 gramów, a jego długość osiąga kilkanaście centymetrów. Jest to największy chomik domowy, jeszcze większe rozmiary osiąga jedynie chomik europejski, jednak jest to stworzenie nieudomowione.

Omawiając popularne gatunki gryzoni, warto wyróżnić także chomika Roborowskiego. Jest to kolejny gryzoń karłowaty, osiągający do 5 cm długości. To także przebojowy pupil domowy, występujący w wielu odcieniach futerka. Wyróżnia go duża aktywność i ciągła potrzeba ruchu, dlatego w klatce powinny znaleźć się odpowiednie zabawki.

Możliwe choroby i średnia długość życia

Wszystkie rasy pupili domowych mogą cierpieć na różnego rodzaju choroby. Problemy zdrowotne nie oszczędzają także chomików czy świnek morskich. Nasz szary czy brązowy gryzoń może niekiedy chorować na infekcje oczu. Dotyczy to zarówno chomików dżungarskich, Roborowskiego, jak i chomików syryjskich. Widocznym objawem stanu chorobowego jest zaczerwienienie wokół oczu oraz zwiększone łzawienie.

Chomik jedzący ziarno na różowym tle, a także chomiki i gatunki chomików
Jakie chomiki można hodować w domu oraz co jedzą chomiki

Domowy chomik syryjski może ponadto cierpieć na tak zwaną chorobę mokrego ogona. Widocznym objawem są mokre kropelki, pojawiające się poprzez nadmierny stres gryzonia. Chomiki syryjskie mogą zareagować w ten sposób na zbyt wczesne odstawienie od matki, w następnym etapie choroby pojawia się intensywna biegunka. Choroba mokrego ogona wymaga szybkiej interwencji weterynarza, który przebada zwierzę, poda leki i wskaże najważniejsze porady i informacje dotyczące opieki. Co ciekawe, chomik dżungarski jest odporny na tego typu problemy zdrowotne.

Mieszkający w klatce chomik może też cierpieć na problemy skórne. Do najczęstszych przypadłości należy tutaj łuszczenie naskórka, wypadanie sierści oraz zgrubienia fałdów skórnych. W tej sytuacji należy przeanalizować, co jedzą małe gryzonie, a także przyjrzeć się warunkom w klatce. Częstą przyczyną chorób skórnych jest niewłaściwa higiena.

Pamiętajmy, że odpowiednia higiena klatki zapewniają większą długość życia gryzoni. Wiele osób zastanawia się, ile żyje chomik. Okazuje się, że gryzoń może być stosunkowo żywotny. Średnia długość życia chomika syryjskiego wynosi 2-3 lata. Z kolei chomik dżungarski przeżywa średnio 3 do 4 lat.

Duży wpływ na długość życia posiada także odpowiednie żywienie. To, co je nasz chomik, może wpłynąć na jego zdrowie oraz długowieczność. Dlatego w dalszej części tekstu omówimy, co jedzą małe gryzonie. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 5 ras chomików.

Chomik w domu – co je i jakie ma wymagania?

Pytanie co je świnka morska czy chomik dżungarski, pojawia się na wielu forach i grupach poświęconych gryzoniom. Wiele osób zastanawia się też, jak dbać o żyjącego w domowych warunkach pupila. Poniżej wskażemy najważniejsze porady.

Co jedzą chomiki? Najprostszym sposobem żywienia będzie podawanie gotowych, dobrej jakości karm. Znajdziemy w nich różne ziarna zbóż, które zapewnią szarym czy czarnym gryzoniom odpowiednie składniki odżywcze. W ofertach sprzedaży znajdziemy karmy przeznaczone dla takich zwierząt jak świnka morska, chomiki czy króliki domowe. Każdy typ karmy jest odpowiednio dopasowany do specyfiki rasy. Na opakowaniu znajdziemy zdjęcia gryzoni, dzięki czemu łatwiej jest dopasować produkt do konkretnej rasy.

Gotowe jedzenie nie oznacza jeszcze, że nasz czarny czy szary chomik będzie zdany wyłącznie na pokarm suchy. Wielu hodowców poleca większą różnorodność pożywienia, a uzyskane od nich porady pozwalają określić, co je gryzoń. Chomiki bardzo chętnie jedzą surowe warzywa oraz owoce. Nasz szary czy brązowy pupil domowy chętnie zje marchewkę, sałatę, banana, jabłka czy liście mniszka lekarskiego. Nie należy przesadzać z ilością tego typu posiłków i wprowadzać je stopniowo do diety.

Chomik siedzący w miniaturowym wózku sklepowym oraz chomiki do hodowli w domu
Chomiki i ich hodowla w domu krok po kroku, czyli karmienie i opieka

Wiemy już co jedzą chomiki, jednak ważnym aspektem jest także utrzymanie odpowiednich warunków w klatce. Nasz szary czy brązowy towarzysz najlepiej odnajduje się w odpowiednio dużej klatce, wyposażonej w zabawki. Szacuje się, że minimalne wymiary podstawy klatki dla chomika syryjskiego to 40 x 80 cm, w przypadku chomika dżungarskiego za niezbędne minimum uznaje się wymiar 40 x 60 cm. Klatka dla świnki morskiej powinna być dwukrotnie większa. Musimy też regularnie dbać o wnętrze klatki, wymieniać ściółkę i wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria do jedzenia i picia.

Niektórzy właściciele chomików decydują się na umieszczenie pupila w akwarium. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Szkło utrudnia cyrkulację powietrza, przez co zwierze wdycha opary amoniaku. Najlepszym rozwiązaniem okazują się metalowe klatki z prętami oraz plastikową podstawą. Oferta branży zoologicznej jest tak szeroka, że każdy znajdzie odpowiednio dopasowany produkt.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Koszty zakupu i ważne wymagania gryzoni

Cena chomika

Chomiki należą do dość tanich w zakupie pupili domowych. Ich jedzenie i akcesoria również nie okazują się zbyt kosztowne. Przeglądając ogłoszenia sprzedaży, zauważymy zdjęcia gryzoni różnych odmian. Koszty zakupu mogą być uzależnione od tego, na jaką rasę się zdecydujemy. Przyjmujemy, że cena chomika rozpoczyna się już od kilkunastu złotych. W ofertach sprzedaży znajdziemy także młode, elegancko wyglądające gryzonie, które kosztują do 100 zł. Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gryzonia z dobrej i zapewniającej odpowiednie warunki hodowli. Nasz młody gryzoń powinien być oswojony z człowiekiem, co będzie szczególnie istotne w przypadku, gdy ich właścicielem zostaną dzieci.

Znacznie większym wydatkiem okazuje się zakup odpowiedniej klatki. Wszystkie porady od hodowców wskazują na to, że dobrze dobrana klatka jest w stanie zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa i zdrowie małego pupila. Cena za dobrze wyposażoną klatkę może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a górna granica jest dość trudna do ustalenia.

Jak dbać o chomiki – najważniejsze informacje

Jak już wiemy, szary czy brązowy chomik nie jest trudny w pielęgnacji. Dla zapewnienia mu pełni zdrowia, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad hodowlanych. Po pierwsze chomiki to pupile, które lepiej oglądać niż przytulać. Oswojony chomik może co prawda wchodzić w interakcje z właścicielem, jednak nie powinien być noszony przez małe dzieci, które mogą niechcący wyrządzić mu krzywdę. Z natury delikatny chomik dżungarski czy syryjski najlepiej czuje się we własnej, dobrze wyposażonej klatce.

Kolejna kwestia to odpowiednie jedzenie. Chomiki nie powinny być nadmiernie przekarmiane i powinny mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. Będzie to niezbędny warunek właściwego odżywienia.

Aby odpowiednio dbać o gryzonia, należy także zapewnić czystość klatki. Konieczne jest regularne wymienianie podłoża, co zapobiegnie chorobom skórnym. Istotnym elementem hodowli jest również odpowiednie ustawienie samej klatki. Z pewnością warto zadbać o to, by klatka nie była umieszczona w miejscu nadmiernie nasłonecznionym czy narażonym na przeciągi.

Żyjący w naturalnym środowisku gryzoń jest stworzeniem bardzo aktywnym. Nawet duża klatka bez wyposażenia nie jest w stanie zrekompensować mu atrakcji na zewnątrz. Dlatego tak ważne umieszczenie w niej odpowiednich zabawek. Branża zoologiczna ma tutaj wiele do zaoferowania. Wymyślne kołowrotki, tunele i huśtawki zapewnią pupilowi atrakcje, a jednocześnie sprawią, że oglądanie jego poczynań stanie się bardziej widowiskowe. Niezbędnym elementem wyposażenia jest również zadaszony domek, w którym chomik zazna spokoju i schroni się, w przypadku przestraszenia.

Ostatnim kluczowym elementem udanej hodowli jest wybór odpowiedniego weterynarza. Nawet najbardziej zadbany chomik czy świnka morska mogą na pewnym etapie wymagać konsultacji weterynaryjnej. Dlatego warto zawczasu znaleźć sprawdzonego weterynarza, który zna się na życiu i chorobach gryzoni domowych.

ikona podziel się Przekaż dalej