Chiwawa – opis rasy

Szczeniak chihuahua – co powinieneś wiedzieć?


Chihuahua to rasa wywodząca się z Meksyku. Wiele osób uważa, że chihuahua to rasa, która tak naprawdę nazywa się chiwawa. Jednak, oczywiście poprawną nazwą jest chihuahua. Częste używanie określenia chiwawa przyjęło się jednak na tyle, że ludzie zaczęli powszechnie używać właśnie tej nazwy. Rasa często pojawia się jako towarzysz znanych gwiazd ze świata show biznesu, będąc najlepszym przyjacielem sławnych osób. Sierść chiwawa jest bardzo specyficzna, a ze względu na nią pieski podzielono na rasy takie, jak:

  • krótkowłosa,
  • długowłosa.

Dziś pieski mają wiele różnych umaszczeń, więc ich włosy mogą być np. czarne czy białe, ale też mieszane. Jeżeli chodzi o wagę psów, to nie osiągają one zbyt wielkich rozmiarów. Chiwawa waży zazwyczaj między 1,5 a maksymalnie 3 kg.

Pies chiwawa – jaki jest jego charakter?

Krótkowłosa rasa wyróżnia się czułością, a także ogromnym przywiązaniem do swojego opiekuna. Oczywiście, większość hodowli uznaje tę cechę za największą zaletę psów. Jednak też, przez to psy czasami mają duże problemy z zachowaniem. Jeżeli nie chcesz, by pies zaczął przejmować kontrolę nad całą rodziną, lepiej nie traktować go wyłącznie jako małego i niewinnego zwierzaka. Chiwawa wykazuje bowiem cechy, które przybliżają go bardziej do dużych ras, niż do maleńkiego pieska.

Należy pamiętać, że chihuahua uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu i dobrą zabawę. Nie powinno się jednak zostawiać psa z małymi dziećmi, które nie wiedzą, jak obchodzić się ze zwierzętami – inaczej mogą przypadkowo skrzywdzić chiwawę. Mimo, że chihuahua jest z natury psem pełnym energii, to nie ma problemów z dopasowaniem się do aktualnej sytuacji i wczuciem się w rytm dnia. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednio dużo energii zarówno fizycznej, jak i umysłowej.

Charakter chihuahua jest dość specyficzny. To pies szalenie inteligentny, który ma niezwykłą umiejętność słuchania swojego opiekuna i bycia mu wiernym oraz posłusznym. Nie ma w sobie instynktu drapieżnika, jak wiele innych piesków. Chiwawa do wielu spraw podchodzi z dużym dystansem podobnie, jak z dystansem traktuje nowe osoby czy nieznane mu zwierzęta. Raczej nie będzie chciał, by ktokolwiek nieznajomy się do niego zbliżał, więc prawdopodobnie zacznie szczekać.

Czym karmić psa chiwawa?

Ze względu na to, że piesek jest naprawdę mały, nie je on zbyt wiele. Oczywiście nie zwalnia to właściciela z obowiązku karmienia psa. Powinieneś zapewnić swojemu pieskowi dużo dobrych produktów żywnościowych, jak np. zbilansowane gotowe karmy z dużą zawartością białka oraz tłuszczów. Chiwawa powinien jeść ok. 3 a maksymalnie 4 razy dziennie, jednak niewielkie porcje.

Nie zapominaj również o tym, że chiwawa musi mieć stały dostęp do wody – i to o wiele pilniejsza sprawa, niż w przypadku jakiejkolwiek innej rasy. Dlaczego? Otóż, psy chihuahua dość szybko się odwadniają. Oprócz gotowej karmy, warto będzie podawać swojemu pieskowi warzywa, biały ser oraz podroby drobiowe. Sprawdź także ten artykuł o długości życia psa rasy chihuahua.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rasy chiwawa?

Ważne kwestie dotyczące psów chihuahua

Nie ma większego problemu z tym, by trzymać pieski w mieszkaniu, nawet o bardzo skromnym metrażu. Jeżeli jednak chcesz wychowywać psa w domu z ogrodem pamiętaj, żeby nie zostawiać go w nim zbyt często – a już zwłaszcza, kiedy na dworze jest zimno. Pamiętaj też o tym, że chiwawa wymaga wielu ćwiczeń, dzięki którym będzie mógł spożytkować nagromadzoną w nim energię.  To, że pies jest mały, nie oznacza wcale, że nie ma on większych zapotrzebowań na ruch!

Co ciekawe, pies będzie znakomitym towarzyszem podróży. Jego rozmiary są miniaturowe, więc nie będziesz mieć większych problemów z zabraniem pieska w niemal każdą wyprawę.

Chiwawa i dwa psy ras chihuahua przytulone w legowisku, a także charakter rasy
Jaki charakter ma chiwawa, czyli pies chihuahua krok po kroku

Jak pielęgnować psa chiwawa?

Całe szczęście, piesek nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jego sierść nie jest kłopotliwa, a w przypadku samców włosy wypadają jedynie sezonowo (wiosna). Suczki gubią jeżuj  jednak nieco częściej, np. w okresie ciąży czy też po cieczce. Należy dbać o sierść poprzez regularne wyczesywanie jej. Pielęgnacja różnić będzie się w zależności od tego, którą rasę posiadasz:

a) krótkowłosa – możesz czesać psa raz na tydzień,
b) długowłosa – najlepiej wyczesywać pieski raz na ok. 3 dni, rzadką szczotką z włosia i małym grzebykiem.

Jeżeli chodzi o kąpiele, nie trzeba tego robić częściej niż raz w miesiącu. Możesz używać preparatów w postaci odżywczych szamponów, kosmetyków pogłębiających kolor czy też szamponów wybielających (zwłaszcza dla chiwawa z przewagą białego koloru sierści). Kiedy już wykąpiesz swojego psa należy jeszcze pamiętać o tym, by wysuszyć go suszarką.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Jakim towarzyszem chihuahua będzie dla dzieci i seniorów?

Chiwawa nie ma problemów z tolerowaniem dzieci, jednak też nie powinieneś zostawiać psa na bardzo długo z maluchami. Niestety, ale małe dzieci nie mają wyczucia, jeżeli chodzi o delikatne traktowanie psów, więc mogą przypadkowo zranić chiwawę czy też go zdenerwować. Warto więc, zanim zostawisz psa samego z dzieckiem, nauczyć go odpowiedniego zachowania wobec psa. By jednak zapewnić bezpieczeństwo zarówno psu, jak i dziecku, lepiej będzie osobiście kontrolować zabawę.

W przypadku osób starszych, chiwawa są bardzo przyjaźnie nastawione do takich opiekunów. Psy nie mają wielkiego zapotrzebowania na ruch, więc towarzystwo starszej osoby będzie dla nich wystarczające. Jeżeli jednak starsza osoba jest np. schorowana i nie może przez to wychodzić na podwórko powinna zadbać o to, by robił to ktoś inny!

Kilka słów na temat zdrowia i ceny psów

Pieski charakteryzują się nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale też długością życia – potrafią bowiem dożyć nawet ok. 20 lat. Są bardzo wytrzymałe i odporne. Niestety, ale podobnie jak inne rasy psów, one też nie wystrzegą się wielu problemów zdrowotnych czy chorób takich, jak:

  • wodogłowie (wada neurologiczna)
  • choroby zębów
  • łysienie
  • zmętnienie rogówki
  • choroba zastawki mitralnej (choroba serca)
  • choroby oczu (np. jaskra)
  • zwichnięcie rzepki (wada wrodzona, najczęściej występująca u suk)

Chiwawa z hodowli zarejestrowanej w FCI kosztuje zazwyczaj między 5 a 6 tysięcy złotych. Cena zależna jest głównie od płci pieska, ale też jego pochodzenia, wieku i konkretnej odmiany (krótkowłosa albo długowłosa). Są też jednak pieski, które kosztują znacznie więcej – osiągając ceny nawet do 10 tysięcy złotych! Miesięczny koszt utrzymania chiwawy nie jest już tak wysoki, ponieważ będzie to zazwyczaj maksymalnie do ok. 100 zł. Oczywiście, do kosztów za pożywienie należy doliczyć też koszta pielęgnacji (psy długowłose) oraz wizyty u weterynarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny