Jakie są psy rasy chihuahua?

Wygląd i waga rasowego chihuahua

Wszelkie informacje o tym jak wygląda prawidłowo zbudowana, dorosła cziłała odnajdziemy we wzorcu rasy FCI, numer 218. Z dokumentacji wiemy, że dorosłe pieski osiągają wagę w granicach 1,5 do 3 kg. Psy ważące w przedziale 0,5 do 1,5 kg mogą być dopuszczane do wystaw, jednak nie jest to waga preferowana przez hodowców. Z kolei psy ważące ponad 3 kg są dyskwalifikowane z możliwości brania udziału w wystawach.

Małe pieski cziłała przybierają różne kolory szaty. W ofertach sprzedaży znajdziemy dwie odmiany piesków. Dużą popularnością cieszy się rasa długowłosa, posiadająca długą, jedwabistą i prostą okrywę włosową. Długowłosa chiuhahua posiada także niezbyt gęsty podszerstek, który nie stanowi najlepszego izolatora termicznego. W naszym kraju największą popularnością cieszą się odmiany cziłała z włosami krótkimi.

Chihuahua krótkowłosa posiada krótką, mocno błyszczącą sierść, która przylega do ciała. Rasa wygląda bardzo ciekawie, bowiem dopuszcza się dowolne kolory sierści. Co ciekawe, rasowe chihuahua krótkowłose mogą być całkowicie pozbawione podszerstka lub posiadać go w bardzo małych ilościach. Opis struktury ich sierści wskazuje na to, że pieski mogą nadawać się dla alergików.

Charakter miniaturowego psa

Jak już wiemy, chihuahua to rasa piesków o bardzo małych rozmiarach. Jednak je charakter nie do końca współgra z małymi gabarytami ciała. Cziłała to pies odważny i przebojowy, nie lęka się nowych wyzwań, a często także konfrontacji ze znacznie większymi psami. Rasa zaskakuje swoją odwagą i ma tendencje do przeceniania własnych możliwości.

Maleńkich rozmiarów pies chihuahua kojarzy się z pupilem do torebki. Jest w tym sporo prawdy, bowiem psy świetnie odnajdują się w roli domowego, kochającego pieszczoty pupila. Jednak dorosła cziłała świetnie poradzi sobie także podczas dłuższych spacerów, lubi aktywność fizyczną oraz nowe wyzwania.

Opisując charakter chihuahua, nie sposób pominąć jego czujności. Psy tej rasy bywają dość nieufne w stosunku do obcych, patrolują swój teren i głośno alarmują w przypadku wtargnięcia intruza. Rasa chihuahua jest na tyle odważna, że czasem trzeba ją ratować przed konfrontacją ze znacznie większymi zwierzętami. Małe pieski cziłała wydają się wulkanami energii, mogą być też dość szczekliwe. Na szczęście jest to rasa psa łatwego w szkoleniu, dlatego przejawy nadmiernej szczekliwości można wyeliminować w procesie odpowiedniego wychowania pupila.

Pies rasy chihuahua śpiący w objęciach właścicielki oraz charakter i hodowle rasy
Jaki charakter i usposobienie ma pies rasy chihuahua, czyli cziłała krok po kroku

Miniaturka cziłała to również rasa, która bardzo mocno przywiązuje się do domowników. Pies lubi być w centrum uwagi, kocha pieszczoty i ponad wszystko nie cierpi samotności. Z uwagi na duży stopień przywiązania, rasa nie najlepiej radzi sobie z samotnym zostawaniem w domu. Żywiołowy charakter i przywiązanie do ludzi sprawiają, że psy chihuahua nie są najlepszym wyborem dla osób mocno zapracowanych. Warto przy tym pamiętać, że odważny charakter łączy się z filigranowymi rozmiarami i dużą delikatnością pupila. Dlatego nie jest to rasa psa, którą można polecić dla rodziny z małymi dziećmi. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o 9 najmniejszych rasach psów.

Opinie o chihuahua z włosami

Długowłosa czy krótkowłosa chihuahua miniaturka to pies, który wzbudza pozytywne opinie wśród miłośników czworonogów. Większość osób docenia odwagę małego psa, a także jego sprawność fizyczną. Przeglądając zdjęcia rasy, często natrafiamy na pieski w ruchu. Warto bowiem pamiętać, że pomimo maleńkich rozmiarów, cziłała często okazuje się wytrwałym sportowcem.

Przychylne opinie o rasie wynikają także z kwestii jej odporności na różne choroby. Chihuahua często towarzyszy większa długość życia oraz pełne zdrowie. Pieski są dość odporne i rzadko towarzyszą im choroby o podłożu genetycznym. Jest to jeden z często docenianych atutów rasy.

Informacje o chihuahua niemal zawsze opisują ich szczekliwość. Nasz mały pupil z włosami okazuje się dość głośnym członkiem rodziny. I właśnie owa szczekliwość sprawia, że długowłosa czy krótkowłosa cziłała nie zawsze cieszy się dobrą opinią. Niektóre osoby twierdzą, że jest to zbyt głośna i zaczepna rasa psa, pozbawiona realnej oceny swoich możliwości.

Chihuahua jako pupil domowy – wymagania

Pielęgnacja psów rasy chihuahua

Charakterystyka codziennej pielęgnacji nie jest szczególnie skomplikowana, jednak wymaga systematyczności. Długowłosa cziłała powinna być czesana codziennie. Możemy do tego użyć miękkiej szczotki lub metalowego grzebienia.

Pielęgnacja psa polega także na regularnej kontroli stanu jego oczu. Warto je dodatkowo przecierać, aby usunąć zabrudzenia z okolic oczu. W ten sposób zabezpieczymy psa przed podrażnieniami i zapaleniami, które mogą być typową przypadłością rasy.

Nasza miniaturka jest psem dość odpornym i często towarzyszy jej pełne zdrowie. Warto jednak pamiętać, że mały pies z włosami wymaga odpowiedniej ochrony przed zimnem. Opisując zadania pielęgnacyjne, warto wspomnieć o odpowiednich ubrankach, które zakłada się pupilowi na spacery w sezonie od jesieni aż do wiosny. Dzięki temu organizm psa z włosami jest odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Wszystkie rodzaje psów o mniejszych gabarytach ciała mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dotyczy to także małego psa rasy chihuahua. Dlatego pielęgnacja powinna też obejmować czyszczenie uzębienia. W ofertach sprzedaży różne rodzaje past enzymatycznych, które nie wymagają szczotkowania i pozwalają pozbyć się osadu z zębów.

Czarny pies rasy chihuahua na czerownym tle, a także jego hodowla w Polsce i opis rasy
Pies rasy chihuahua, jego charakter, usposobienie, cena, hodowla i wychowanie

Kolejna kwestia związana z pielęgnacją to regularne kąpiele psa. Chiuahua długowłosa wymaga systematycznych kąpieli w dobrej jakości szamponach dla ras długowłosych. Dobrym pomysłem jest również nakładanie odżywek wzmacniających, które nie wymagają spłukiwania. Po zakończeniu kąpieli warto dokładnie wyszczotkować i wysuszyć pupila, co zapobiegnie ewentualnemu wychłodzeniu organizmu i przeziębieniu.

Chuhuahua - zdrowie, średnia długość życia i odpowiednie żywienie

Posiadacz psa rasy miniaturowej może cieszyć się długowiecznością pupila. Charakterystyka ras miniaturowych wskazuje na fakt, że ich przeciętna długość życia może być nawet dwukrotnie większa w porównaniu z rasami molosowatymi. Tak jest również w przypadku maleńkiej chihuahua, której średnia długość życia wynosi 12 – 16 lat. Co ciekawe, prawidłowo zadbany i odpowiednio żywiony pies może dożyć jeszcze starszego wieku. Rekordzista rasy chihuahua dożył 20 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem nawet wśród ras miniaturowych.

Większa długość życia wiąże się w dużej mierze z odpowiednim żywieniem. W ofertach sprzedaży znajdują się różne rodzaje karm suchych i mokrych. Wybór powinien uwzględniać jedynie produkty bezzbożowe, pozbawione wzmacniaczy smaku i niepotrzebnych konserwantów. Ciekawym pomysłem jest również samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Chihuahua jest mięsożercą jak każdy inny pies, dlatego jego dieta powinna bazować na mięsie, niewielkiej ilości podrobów oraz małej dawce warzyw. Zboża zawarte w składzie niektórych tańszych karm stanowią jedynie funkcję zapychacza i nie są pożądane w psiej diecie.

Jak już wiemy, prawidłowe żywienie wpływa na dobre zdrowie pupila. Niestety nawet odpowiedni żywiona miniaturka psa może niekiedy chorować na hipoglikemię, polegającą na spadku poziomu cukru we krwi. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z doświadczonym weterynarzem, odpowiednio zbilansowana dieta, a w razie potrzeby także leki.

Opis rasy cziłała wskazuje na możliwość niepełnego zarośnięcia ciemiączka. Dotyczy to głównie psów o wyjątkowo małych rozmiarach. Brak pełnego zrośnięcia ciemiączka stanowi duże zagrożenie dla pupila. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, by pies nie doznał urazu głowy. Brak zarośnięcia ciemiączka sprawia, że mózg nie jest prawidłowo chroniony przed czaszkę, a uraz głowy może mieć dla psa wyjątkowo przykre konsekwencje.

Ile kosztują szczeniaki chihuahua? Cena pupila ze sprawdzonej hodowli

Pieski rasy chihuahua cieszą się dużą popularnością, a dzięki bezproblemowej pielęgnacji i zdrowotności, znajdują się w wielu ofertach sprzedaży. Doświadczona hodowla chihuahua udostępni nam zdjęcia piesków, omówi, jak zadbać o sierść i prawidłowe zdrowie pupila.

Istotne jest także odwiedzenie hodowcy na żywo, zobaczenie matki szczeniąt oraz warunków, w jakich żyją psy hodowlane. Czasem podejrzanie niska cena za szczeniaki wiąże się z bardzo złymi warunkami hodowlanymi, to z kolei potęguje ryzyko wystąpienia groźnych chorób u szczeniąt.

Cena za szczeniaki cziłała ze sprawdzonej, znanej hodowli wynosi około 3000-6000 zł. Są to szczeniaczki z rodowodem ZKWP, a najniższa stawka zazwyczaj dotyczy pupili na tak zwane kolanka. Szczeniaki, które będą mogły brać udział w wystawach są zazwyczaj nieco droższe. Cena zakupu pupila z renomowanej hodowli niejednokrotnie dochodzi do 9000 zł. Niektóre hodowle sprzedają szczeniaki po wybitnych rodzicach i oczekują za nie jeszcze wyższych kwot pieniężnych. Górna granica cenowa za zakup szczeniaka okazuje się trudna do jednoznacznego ustalenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny