Chart włoski - opis, usposobienie, szkolenie, porady hodowców
Hodowla chartów w Polsce jest dużo mniej popularna niż na przykład hodowla mopsa. Psy te rzadko widzimy na ulicach. Mało kto wie, że istnieje chart polski, natomiast bardziej znany jest chart szkocki czy afgański. Za to charcik włoski staje się coraz bardziej popularny jako mały piesek do towarzystwa. Ten szary lub niebieski, filigranowy piesek, którego waga osiąga tylko 5 kg, kojarzy się z elegancją i gracją arystokratycznych psów dam z towarzystwa. Jednak nie jest to pies francuski. Rasa ta pochodzi z Włoch, gdzie znana była już w starożytnym Rzymie. Przedstawimy wygląd i charakter tej ciekawej rasy, którą warto się zainteresować.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym artykuły o chartach.
Chart włoski - pochodzenie i hodowla na świecie
Charcik włoski - pochodzenie rasy
Charty to grupa psów myśliwskich gończych, których charakterystyczną cechą jest aerodynamiczna budowa pozwalająca im rozwijać duże szybkości biegu. Polując chart kieruje się wzrokiem, a nie węchem. W klasyfikacji FCI charty stanowią odrębną 10 grupę, w której znajdziemy charty długowłose jak chart afgański czy borzoj, charty szorstkowłose jak na przykład chart szkocki i charty krótkowłose, do których należy m.in. chart polski i chart włoski.
Chart włoski, jak wszystkie charty, to rasa bardzo stara, która wywodzi się z psów stepowych występujących w Azji i Afryce północnej. Charty wykorzystywano głównie do polowań. Obecnie polowania z chartami są zabronione, dlatego też psy te pełnią rolę psów do towarzystwa. Hodowla chartów znana jest w wielu krajach. Występuje chart szkocki, polski czy rosyjski. Nie występuje natomiast chart francuski.
Chart miniaturka modny był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Pies miniaturka był przez wieki ulubieńcem arystokracji. Skutkiem tego była miniaturyzacja, która niemal doprowadziła do wyginięcia rasy. W XX wieku hodowcom udało się odtworzyć rasę. Tak naprawdę pochodzenie tej rasy nie jest znane. Najczęściej hodowany był we Włoszech, gdzie pieski te były często przedstawiane przez malarzy i rzeźbiarzy.
Czy można kupić szczeniaki charta włoskiego w Polsce
Hodowla charcika włoskiego nie jest tak popularna jak hodowla mopsa. W Polsce charcik miniaturka jest jeszcze dość rzadko spotykany, lecz rasa ta zdobywa coraz większą popularność. Hodowli charcika jest dość mało, dlatego też szczeniaki nie są łatwo dostępne. Miotów jest mało, dlatego też na szczeniaki trzeba się zapisywać z wyprzedzeniem i czekać.
Średnia cena szczeniaków charcika włoskiego z rodowodem z hodowli zarejestrowanej w FCI wynosi około 3500 zł. Natomiast cena najlepszych szczeniaków z renomowanych hodowli może dochodzić do 4500 zł. Cena charta włoskiego zależy od pochodzenia pieska, jego przodków, renomy hodowli oraz od wieku i płci. Odradzamy kupowanie tańszych piesków bez rodowodu, gdyż nie mamy wówczas pewności co do czystości rasy, zgodności z wzorcem oraz odpowiedniego wyglądu i charakteru psa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach włoskich.
Jak wygląda charcik włoski - opis rasy
Opis rasy chart włoski
Charcik włoski to mały pies miniaturka o wysokości do 38 cm. Jest to filigranowy piesek, gdyż jego waga dochodzi tylko do około 5 kg. Mimo smukłej sylwetki, pies ten jest umięśniony. Najczęściej spotyka się umaszczenie blue fawn, czyli niebieski. Charcik występuje również kolorach jednolitym czarnym, szarym i płowym. Jego szata jest krótka, gładka i miękka. Nie występuje odmiana długowłosa.
Opis rasy:
- kraj pochodzenia: Włochy,
- wzorzec: 200,
- wzrost: do 38 cm,
- waga: do 5 kg,
- długość życia: 15 lat,
- umaszczenie: jednolity czarny, niebieski, szary lub płowy,
- szata: krótka.
Warto wiedzieć, że w Polsce posiadanie, hodowla chartów i ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty. Dotyczy to także charta włoskiego. Posiadanie charta, także małego charcika włoskiego, bez odpowiedniego zezwolenia, jest przestępstwem. Polowania z chartami są zabronione z powodu przypadków kłusownictwa. Oczywiście charcik włoski nie nadaje się do polowania i nie poluje. Jednak wychodząc z psem, szczególnie na terenach lesistych, należy mieć pozwolenie ze sobą, na przykład w postaci skanu w telefonie.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Pielęgnacja charcika włoskiego
Pielęgnacja krótkiej sierści charcika włoskiego nie sprawia trudności. Psy te bardzo mało linieją. Wystarczy je wyczesać raz na tydzień i przetrzeć szmatką.
Są to psy zdrowe i długowieczne. Mogą się zdarzyć złamania kości. Charcik wymaga dobrej jakości karmy, szczególnie że jest bardzo wybredny. Rasa ta jest wrażliwa zarówno na upały jak i na zimno. W czasie upalnego lata należy unikać długich spacerów na słońcu. Natomiast zimą piesek powinien wychodzić na spacer w skafandrze.
Chart włoski - charakter
Czy charcik włoski to rasa dla ciebie
Hodowla charcika włoskiego to zupełnie co innego niż hodowla mopsa. Warto wiedzieć, że charcik włoski to rasa myśliwska, która wymaga sporo ruchu. Charcik uwielbia bieganie i zabawy polegające na ściganiu ofiary. Jednak nie należy rozbudzać w nim instynktów łowieckich. Dlatego też warto znaleźć sposoby zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu, tak aby znudzony pies nie sprawiał kłopoty w domu. Wybiegany pies będzie bardzo spokojny w domu. Jednak chart nie potrzebuje bardzo długich biegów. Ich aktywność polega na szybkich zrywach, dlatego też do wybiegania wystarczy parę okrążeń na trawniku. Opiekun charta nie musi być sportowcem. Wystarczą zwykłe spacery.
Charcik mało szczeka i nie sprawia kłopotu sąsiadom. Raczej nie ma skłonności do uciekania, jednak na spacerze należy uważać, gdyż może nagle złapać trop i pobiec za nim. Charcik porusza się niezwykle szybko. Dlatego też można spuszczać go ze smyczy tylko na terenie ogrodzonym.
Piesek ten nadaje się dla początkującego opiekuna, który powinien wcześniej zapoznać się z charakterystyką rasy. Charcik jest inteligentnym psem, który łatwo się uczy i szkoli. Jako pies do towarzystwa nie wymaga skomplikowanej tresury. Jednak należy nauczyć do podstaw i zasad panujących w domu. W czasie szkolenia należy stosować metody pozytywne, gdyż jest to pies o bardzo delikatnej psychice.
Charcik włoski nadaje się bardzo dobrze do mieszkania w blokach. Wymaga jednak od małego przyzwyczajania do miejskiego zgiełku.
Piesek ten dobrze dogaduje się z kotami i psami. Należy jednak uważać w czasie kontaktów z większymi psami, gdyż charcik to pies bardzo mały i delikatny, który może ulec kontuzji w czasie zabawy z większym psem.
Pieski te nie nadają się do małych dzieci, gdyż są zbyt wrażliwe i delikatne. Nie należy zostawiać pieska z dziećmi bez nadzoru. Rasa ta, natomiast, świetnie nadaje się dla osób starszych, które nie prowadzą siedzącego trybu życia.
Charakter charcika włoskiego
Charcik włoski ma przyjazny i wesoły charakter. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i uwielbia odpoczywać na jego kolanach. Nie ma on niezależnego charakteru, chce być cały czas z opiekunem i jego rodziną. Chart włoski źle znosi samotność i nieobecność opiekuna. Szczeniak musi być od małego przyzwyczajamy do zostawania w domu.
Charcik jest przyjazny wobec ludzi i zwierząt. Wykazuje jednak nieśmiałość wobec obcych. Nie nadaje się na psa stróżującego.