Podstawowe informacje o charcie polskim

Popularne nazwy:
Polish Sighthound (ang.), Polish Greyhound (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 3 - Charty krótkowłose
68 - 75 cm
35 - 45 kg
70 - 80 cm
35 - 45 kg
13 - 15 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 4000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla charta polskiego:
Szejk, Kafel, Hrabia, Księżna, Nori, Kleks, Opal, Jazz, Krem, Szampan, Mus

Szukasz ciekawej, rzadkiej rasy psa? Czy interesują cię mopsy do adopcji, a może bandog o groźnym wyglądzie, czy też interesuje cię cena whippeta o delikatnej, eleganckiej sylwetce? Co ciekawe w Polsce rasy typowo polskie wcale nie są popularne. Przedstawiamy ciekawą i mało znaną rasę, jaką jest chart polski. Czy ten typowo myśliwski pies będzie dobrym przyjacielem dla ciebie? Nie zawsze. Dla domatorów lepsze będą mopsy do adopcji. Chart polskie ma spokojny i zrównoważony charakter, lecz wymaga bardzo dużo ruchu. Jeśli jesteś typem sportowca, lubisz długie wędrówki i bieganie i masz doświadczenie w szkoleniu psów, rasa ta może się okazać dla ciebie idealna.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Chart polski - pochodzenie i hodowla

Długa tradycja polowań z chartami

Przypuszcza się, że charty polskie pochodzą od saluków, czyli chartów perskich. Prawdopodobnie przybyły do Europy wraz z migracją Scytów lub Celtów. Polowania z chartami popularne były na ziemiach polskich już w średniowieczu. Wspomina o nich już Gall Anonim.

Charty rozwijały ogromną szybkość, dlatego też mogły z łatwością dogonić zwierzynę, złapać ją i zabić. Charty jednka nie aportowały zwierzyny, dlatego też myśliwi musieli podążać za chartami na koniach. Charakterystyczną cechą chartów polskich był posłuszny i karny charakter. Dlatego też psy te biegły przy koniu swego pana i goniły zwierzynę na komendę. Szczenięta były starannie szkolone, tak aby umiały ruszyć w pościg na komendę i wrócić na sygnał rogu.

Jednak nie wszystkie charty polskie były, aż tak karne. Psy wykazujące niezależny i nieposłuszny charakter, prowadzono na smyczach, które były tak skonstruowane, że gdy myśliwy chciał puścić psy w pogoń za zwierzyną rzucał smycz, a charty same się uwalniały.

Obecnie polowanie z chartami jest zabronione, z przyczyn ochrony dzikich zwierząt. Zaś na posiadanie i hodowlę chartów trzeba mieć pozwolenie, które należy zawsze mieć przy sobie, gdy bierze się psa na spacer, szczególnie na terenach lesistych.

Hodowla charta polskiego

Długa tradycja polowań z chartami zakończyła się w XIX wieku, kiedy to zmniejszyła się ilość lasów, zaś grunty było coraz częściej ogrodzone. Dlatego też charty polskie prawie całkowicie wyginęły, głównie w wyniku wojen oraz czasów powojennych, kiedy to tępiono wszystko co “pańskie”, czyli także psy używane niegdyś przez szlachtę do polowań. Dopiero pod koniec XX wieku entuzjaści tej rasy odnaleźli kilku przedstawicieli tej rasy i rozpoczęli hodowlę.

Ta ciekawa rasa psa, niestety nie jest zbyt popularna w Polsce. Wymaga to prawdopodobnie z faktu, że charty to psy wymagające bardzo dużo ruchu. Szczenięta charta polskiego można kupić, jednak miotów jest niewiele. Dlatego też trzeba się zapisać na szczenięta i czekać. Cena charta polskiego, podobnie jak cena whippeta, kształtuje się średnio na poziomie 3000 zł za psa z rodowodem FCI. Wybierając charta polskiego warto wiedzieć, że jest to pies kosztowny w utrzymaniu. Miesięczny koszt utrzymania psa wynosi około 250 zł. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat charta irlandzkiego.

Charty polskie - informacje o rasie

Charty polskie to psy smukłe o wąskim pysku, krótkowłose. Nie jest to pies masywny jak bandog, a jednak silny i muskularny. Jego charakterystyczną cechą jest aerodynamiczna budowa i długie łapy. Jest to najmocniejsza rasa wśród chartów krótkowłosych, choć nie jest tak silny jak bandog.

Sierść charta polskiego jest krótka, twarda i sprężysta. Na wystawach i w ogłoszeniach często pojawia się chart polski długowłosy. Jednak odmiana ta nie jest zgodna z wzorcem rasy, dlatego też chart długowłosy jest gorzej oceniany na wystawach. Umaszczenie może być różne. Wszystkie kolory są dopuszczone.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Polska,
  • wzorzec: 333,
  • wzrost: do 80 cm,
  • waga: do 35 kg,
  • długość życia: 10 - 12 lat,
  • umaszczenie: wszystkie kolory są dopuszczalne,
  • szata: krótkowłosy (chart polski długowłosy nie jest zgodny z wzorcem rasy).

Charty polskie należą do psów zdrowych i wytrzymałych. Niestety ich długość życia nie jest najwyższa. Rasa ta nie jest obciążona chorobami dziedzicznymi. Psy te mają jednak skłonność do chorób oczu.

Jaki charakter mają chart polskie

Czy chart polski to pies dla ciebie

Wybór rasy psa powinien być przemyślany. Cena whippeta czy charta polskiego nie powinna być sprawą najważniejszą. Ważnym kryterium jest ruch jakiego potrzebuje pies. Dla domatorów, którzy prowadzą siedzący tryb życia lepszym wyborem będą mopsy do adopcji, niż charty. Idealnym opiekunem psa tej rasy będzie osoba aktywna, lubiąca długie wędrówki, bieganie czy jazdę na rowerze. Chart polski wymaga dużo ruchu. Nie wystarczą mu zwykłe spacery na smyczy.

Chart polski musi się wybiegać, choć może to być krótki, lecz intensywny trening wysiłkowy, jak na przykład coursing. Pies ten może również towarzyszyć opiekunowi w czasie wycieczek rowerowych lub biegania. Warto pamiętać jednak, że chart polski to przede wszystkim pies myśliwski, który ma silny instynkt łowiecki i w każdej chwili może złapać trop i ruszyć w pogoń za zwierzyną. Dlatego też psy te muszą być dobrze wyszkolone, aby nie działały samodzielnie. Charty są łatwe do szkolenia i pojętne. Jednak opiekun musi mieć spore doświadczenie w szkoleniu psów. Jeśli chart nie jest odpowiednio wyszkolony, nie można go spuszczać ze smyczy na nieogrodzonym terenie, szczególnie w mieście.

Rasa ta sprawdzi się również w mieście, jeśli masz w pobliżu duży wybieg dla psów z miejscem do biegania lub torem przeszkód. Wybiegany chart polski, który wyładował energię podczas aktywnego spaceru, będzie w domu spokojny i grzeczny. Dlatego też, mimo wszystko rasa ta nadaje się nawet do mieszkania w blokach.

Z uwagi na ogromną potrzebę ruchu i różnych aktywności, rasa ta nie jest polecana osobom starszym. Charty polskie lubią dzieci i wspólne zabawy. Jednak nie jest to rasa wylewna i okazująca uczucia. Mimo, że jest to pies łagodny i cierpliwy wobec dzieci, nie zaleca się tej rasy dla rodziny z małymi dziećmi.

Ponieważ chart polski to pies typowo myśliwski, będzie miał trudność z akceptacją innych zwierząt. Starannie socjalizowany od szczeniaka i dobrze wyszkolony pies, może tolerować w domu kota. Generalnie jednak nie zaleca się trzymanie z chartem kotów czy innych małych zwierząt. Na spacerze nie wolno spuszczać ze smyczy psa w rejonie, gdzie są wolno chodzące koty. Chart będzie nie tylko gonił inne zwierzęta, lecz może je złapać i zabić.

Charty polują w sforze. Jednak w domu chart będzie sprawiał kłopoty, jeśli musi mieszkać z innymi psami. Rasa ta wykazuje silny i dominujący charakter.

Chart polski - wady i zalety

Do zalet tego psa należy wierność i przywiązanie do opiekuna. Jest to pies jednego pana, który jednak przywiązuje się również do całej rodziny. Chart polskie nie jest wylewny w okazywaniu uczuć.

Jest to pies zdrowy, odporny i łatwy do pielęgnacji. Z uwagi na wytrzymałość i dużą potrzebę ruchu rasa ta może towarzyszyć opiekunowi w czasie biegania lub jazdy na rowerze. Chart polski nadaje się zarówno na obrońcę jak i na stróża.

Do jego wad należny niewielka długość życia, silny instynkt łowiecki oraz uparty i niezależny charakter. Chart polski może wykazywać agresję nie tylko do zwierząt, lecz także do ludzi.

Polnischer Windhund - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwa pielęgnacja
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Chart polski jest cierpliwy wobec dzieci, miły i łagodny. Lubi pracę z człowiekiem i można uprawiać z nim sporty.
Wady
  • wymaga dużo uwagi
  • niezależność
  • dominujący charakter
Chart polski bywa "dominującym" psem w kontaktach z innymi czworonogami. Zwykle lepiej odnajduje się jako jedyny pies w domu. Czworonogi tej rasy bywają dość samodzielne i wymagają sporo uwagi związanej z ich aktywnością.

Polnischer Windhund - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • średniej wielkości uszy,
  • mocna szyja,
  • duży nos,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • mocna kufa,
  • długi ogon,
  • długa szyja,
  • daleko rozciągnięte wargi,
  • podkasany brzuch
Chart polski to duży i musularny pies, który nie może sprawiać wrażenia ciężkiego.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
  • ciemnobrązowe,
  • bursztynowe

Galeria zdjęć - Polnischer Windhund

Charakter charta polskiego

Charakter:
  • pewny siebie,
  • odważny,
  • powściągliwy
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Chart polski jest czujny, ale nieagresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Chart polski jest spokojny i posłuszny, ale ma w sobie instynkt łowiecki i dużą potrzebę ruchu.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Chart polski to pies do polowania na zające, lisy, sarny, a nawet wilki.
Poddawany próbom pracy:
nie

Polnischer Windhund - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Chart polski wydaje się "najłatwiejszym" ze wszystkich chartów. Zwykle chętnie pracuje z opiekunem i jest posłuszny. Najbardziej przywiązuje się do jednego z domowników, ale pozowstałe osoby również traktuje czule i życzliwie.
Dla kogo się nadaje:
Chart polski to pies, dla osób które zapewnią mu dużo ruchu. Psy tej rasy mogą mieszkać z dziećmi. Zwykle są wobec nich bardzo cierpliwe.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Chart polski opisywany jest jako pies miły, spokojny i przyjacielski. Wobec dzieci wykazuje się dużą dozą cierpliwości. Zawsze należy jednak towarzyszyć psu i dzieciom podczas ich wspólnego spędzania czasu.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Chart polski jest na tyle niezależny, że nie przeszkadza mu kilka godzin samotności. Należy mu jednak poświęcać czas, by zaspokoić jego potrzeby związane z aktywnością oraz stymulacją umysłową.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Chart polski potrafi wykazywać się "samodzielnością", ale ogólnie jest psem chętnym do pracy, inteligentnym i posłusznym.

Pielęgnacja charta polskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psów tej rasy nie jest trudna. Konieczne jest czesanie psa co kilka dni, skracanie pazurów, czy dbanie o higienę jamy ustnej.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Chart polski może być żywiony na różne sposoby. Mowa o diecie domowej (w wersji gotowanej lub surowej) oraz o karmach gotowych (mokrych i suchych). Ważne, by posiłki były zbilansowane i dopasowane do potrzeb psa wynikających z jego wieku, poziomu aktywności, czy stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
U niektórych chartów można stwierdzić cichy szmer sercowy. Jedną z częstszych chorób występujących u psów tej rasy jest niedoczynność tarczycy. W badanich krwi u chartów polskich stężenia białka całkowitego oraz globulin są niższe niż u innych ras.
ikona podziel się Przekaż dalej