Charakter sznaucera

Sznaucer niemiecki – podział na rasy

Sznaucer miniaturka w zachowaniu i wyglądzie wygląda nieco, jak terrier. Wyróżnia go dość solidna długość życia (ok. 15 lat), niewielki wzrost i miłe usposobienie. Sznaucery dzielą się na trzy grupy:

  • sznaucer miniaturowy,
  • sznaucer średni,
  • sznaucer olbrzymi.

Ich przodkami były niegdyś psy wiejskie z południowych terenów Niemiec i Szwajcarii. Mimo, że podobne są do nich budową ciała, to jednak waga, wzrost, długość i rodzaj okrywy włosowej jest zupełnie inny. Dawniej psów używano w celu wyganiania gryzoni czy stróżowania nad końmi – więc podobnie, jak terrier. Najczęściej schnauzer jest albo biały, albo czarny.

Charakter sznaucera – opis

Rasa ta wyróżnia się bardzo silnym charakterem, a także wysokim ilorazem inteligencji i dużą pewnością siebie. Psy cechują się dość żywiołowym temperamentem, odwagą, bystrością i spontanicznością. Dodatkowo, sznaucery z zachowania są również bardzo lojalne i mocno przyzwyczajają się do opiekuna. To właśnie do niego najbardziej się przywiązują i też jego darzyć będą największą sympatią. Psy uczą się niemal „w locie”, jednak szybko się też nudzą. Aby dorosły sznaucer nie sprawiał zatem żadnych problemów, powinno się mu każdego dnia dostarczać możliwie dużo zajęć w formie ruchu czy poświęcania mu uwagi. Psy, w przeciwieństwie do wielu innych ras, bardzo nie lubią być samotne.

Sznaucer to pies inteligentny oraz posłuszny. Bardzo rzadko kiedy zapada on w jakiekolwiek choroby, wykazując się dobrą kondycją nawet, gdy piesek jest dorosły. Schnauzer miniaturka to doskonały towarzysz dla całej rodziny mimo, iż jego waga nie jest zbyt duża. Piesek od maleńkości jest bardzo odważny i pod tym względem wcale nie odstępuje od swoich krewnych większej masy. Jego temperament jest duży, a charakter silny i żywiołowy. Sznaucer jest wesoły, co na pewno okazywać będzie swoim opiekunom. O ile trafi w dobre ręce, będzie to na pewno pies rodzinny. Uważaj jednak, gdyż ta rasa lubi dość bezpośrednio okazywać swoje uczucia – często niezwykle demonstracyjnie. Piesek bardzo potrzebuje być blisko człowieka i będzie mu źle, gdy pozostawisz go samemu sobie. Pod żadnym pozorem nie powinno się go izolować – wtedy może bowiem zacząć „pokazywać pazury”! A może interesuje cię sznaucer miniaturka? Jeśli tak, sprawdź koniecznie ten artykuł z cenami sznaucerów miniaturek.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Informacje i opis zachowania sznaucera

Charakter sznaucera – co warto wiedzieć?

Sznaucer to doskonały towarzysz starszych dzieci, jednak już może być nieodpowiedni dla kilkuletniego dziecka. Niestety, ale pieski bardzo nie lubią niezbyt delikatnego traktowania – a, jak wiadomo, małe dzieci nie zawsze potrafią wyczuć, kiedy pieska coś zaboli. Biały czy czarny sznaucer powinien świetnie dogadać się z innymi zwierzętami w domu. Jednak, samce mogą być nieco zadziorne w stosunku do psów identycznej płci – co zauważyć można, gdy są to większe od sznaucera rasy. Jednak, to nie wynika z ich charakteru – a z bardzo silnie rozwiniętego instynktu terytorialnego. Absolutnie, nie świadczy to o agresji psa!

Sznaucer jest bardzo posłuszny, ale też czujny i spostrzegawczy. Czasem bywa nieco hałaśliwy, jednak ciężko o lepszego stróża domu. Aby pies był naprawdę szczęśliwy, należy mu zapewniać codziennie wiele wrażeń – zwłaszcza poza terenem mieszkania. Pies nie będzie grzecznie leżał na kanapie, więc nie miej złudzeń! Mimo, że rzadko zapada na jakiekolwiek choroby, to nie będzie on czuł się zdrowy psychicznie, gdy nie pozwolisz się mu wybiegać i wyszaleć. Ta rasa bardzo potrzebuje bodźców zewnętrznych!

Sznaucer leżący na kanapie w domu, a także opis rasy i charakter sznaucera
Charakter sznaucera krok po kroku, czyli wszystko, co warto wiedzieć o psie tej rasy

Można powiedzieć, że sznaucer miniaturowy to pies rodzinny. Mimo, że nie lubi niezbyt łagodnego traktowania, to obecność dzieci nie jest mu obca. Potrafi on bowiem okazać im sporo wyrozumiałości, a także wyraża chęć do zabawy. Bardzo lubi psocić i bywa w swoim zachowaniu dość spontaniczny. Nie jest to pies agresywny – mówi się o nim, że jest „łagodny, jak baranek”. Jednak, wiadomo. Każdy pies jest zupełnie inny i jego zachowanie w dużej mierze zależeć będzie od właścicieli hodowli oraz od opiekunów. Z tego względu, należy mu zawsze poświęcać możliwie dużo uwagi. Cena sznaucera miniaturowego zależeć będzie od jego budowy, umaszczenia, ale też charakteru pieska.

Pamiętaj również o tym, że charakter sznaucera jest dość porywczy. Właśnie dlatego nie zawsze piesek dobrze traktować będzie inne zwierzaki w domu. Zdecydowanie preferuje on spokojne otoczenie, a nerwowa atmosfera nie jest dla niego najlepsza. Sznaucerami trzeba się zaopiekować – okazując im troskę i wiele ciepła.

Wychowanie i szkolenie sznaucerów

Sznaucer jest rasą, która błyskawicznie się uczy. Trzeba jednak robić to umiejętnie i „z głową” – bez stosowania cielesnych kar. Każde jedno szkolenie musi być oparte o pochwały, ale też nagrody bądź jej brak (zdecydowanie lepsza opcja, niż kara). Są to pieski bystre i samodzielne, więc uczą się dość szybko. Ćwiczenia z opiekunem będą im sprawiały radość! Warto jednak każde szkolenie urozmaicać po to, by pies się nie znudził. Lepiej „bogato” i z przerwami – wówczas piesek szybciej nauczy się danych poleceń. Do sznaucera trzeba podejść z sercem i ciepłem, nie traktując go zbyt oschle. Nie zostawiaj go też samego – bo możesz w ten sposób sprawić, że ciężko będzie go wychować.

Mimo, że piesek bywa bardzo hałaśliwy, uparty, wymagający (pod względem ruchu) czy zadziorny wobec innych piesków (bo musi jakoś nadrabiać swój niewielki wzrost!), to sznaucer jest jednocześnie bardzo błyskotliwym, przyjaznym dla ludzi, przemiłym psiakiem! Jeżeli będziesz go dobrze traktować, z całą pewnością stanie się on najlepszym przyjacielem rodziny na długie lata!

ikona podziel się Przekaż dalej