Rasa psa o niespożytej energii

Opisując charakter gończego polskiego, warto rozpocząć od kwestii aktywności fizycznej. Jest to jeden z elementów, które w znaczący sposób wpływają na usposobienie i codzienne zachowania piesków.

Rudy, brązowy polski pies gończy czy bearded collie to urodzony wulkan energii, który nie znosi bezczynności. Bez wątpienia są to rasy, które wymagają dużej uwagi i zaangażowania ze strony właściciela. Zarówno ogary myśliwskie, bearded collie czy rudy lub brązowy polski pies gończy odnajdą się jedynie w zestawieniu z osobą, która zapewni im dostatecznie dużą dawkę ruchu.

Duża aktywność fizyczna rasy polski pies gończy czy bearded collie nieodłącznie wiąże się z wysokim poziomem inteligencji. Dlatego pieski najlepiej radzą sobie przy urozmaiconym szkoleniu, zapewniającym nowe bodźce. Ich żywiołowe usposobienie może być niekiedy pewnym utrudnieniem w szkoleniu. Na szczęście doświadczenie i zaangażowanie ze strony szkoleniowca pozwala na szybkie nauczenie psów nowych komend.

Polski pies gończy - rudy miłośnik rodziny

Brązowy czy rudy polski pies gończy i myśliwskie ogary to rasy, które stworzono na potrzeby polowań. Jednak współczesne usposobienie piesków sprawiło, że dobrze odnajdują się także w roli pupili domowych. Pies lub suka bardzo silnie przywiązują się do swoich właścicieli, lubią spędzać z nimi czas i okazują się wspaniałymi kompanami dla starszych dzieci.

Charakterystyka zachowań psa gończego wskazuje na to, że idealnie odnajduje się w roli towarzysza dla osób aktywnych. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie szkolenie i większą dawkę ruchu, polski pies gończy okaże się układnym, bezproblemowym pupilem. Przedstawiciele rasy polski pies gończy czy bearded nie są nadmiernie szczekliwi ani wymagający pod względem pielęgnacji. Mogą odnaleźć się nawet w niewielkim mieszkaniu pod warunkiem, że właściciel zapewni im dużą dawkę aktywności fizycznej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze psa rasy ogar polski?

Charakter polskiego psa gończego - idealny kandydat na psa stróżującego

Opisując charakter gończego polskiego, nie sposób pominąć jego umiejętności stróżowania. Nasz brązowy czy rudy pies lub suka będą nieufne w stosunku do obcych osób. Nieufność połączona z dużą bystrością i umiejętnością obserwacji czyni z psa bardzo dobrego stróża posesji.

Warto przy tym podkreślić, że rasa nie jest agresywna. Rudy czy brązowy pies rasy gończej będzie głośno obszczekiwał intruza, jednak zaatakuje jedynie w wypadku zagrożenia. Charakterystyka jego zachowań wskazuje na to, że najlepiej sprawdzi się w roli głośnego psa alarmującego.

Pies rasy polski pies gończy podczas spaceru w lesie, a takżecharakter gończego polskiego i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy polski pies gończy, czyli opis i hodowla

Zarówno polski pies gończy, jak i bearded collie to psy, które potrafią bacznie strzec swojego właściciela. Psy owych ras będą czujne na spacerach i nieufne do obcych. Na szczęście prawidłowe szkolenie sprawi, że zaakceptują nowych gości w domu, o ile właściciel przyjmie ich serdecznie. Nie są to rasy groźne, które stanowią zagrożenie. Mimo wszystko wymagają odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym i nauczenia przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Psy myśliwskie i ich stosunek do innych zwierząt

Wybierając psa rasy polski pies gończy, zyskujemy wspaniałego towarzysza i stróża. Pogodne usposobienie rasy sprawia, że bez trudu dogaduje się z innymi pieskami. Co ciekawe, suka i pies gończych polskich dobrze dogadują się także z osobnikami tej samej płci. Nie przejawiają nadmiernej tendencji do dominacji ani nie stwarzają problemów w relacjach z innymi czworonogami.

Warto także pamiętać, że wszystkie psy myśliwskie posiadają silny instynkt łowiecki. Przez to rasa może pogonić za uciekającym kotem czy mniejszym psem. Silny instynkt łowiecki i żywiołowy charakter gończego polskiego często przejawiają się w najmniej spodziewanych momentach. Dlatego warto dołożyć starań do wyszkolenia psa przychodzenia na zawołanie, a jeśli nie jest to możliwe, wyprowadzać na spacerach na długiej smyczy.

Charakterystyka rasy – umaszczenie, długość życia i cena zakupu szczeniaka

Pełna charakterystyka rasy obejmuje nie tylko jej usposobienie, ale i opis najważniejszych cech. Jedną z bardziej interesujących jest dopuszczalne umaszczenie. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie rude, czekoladowe oraz czarne podpalane. W dokumentacji odnajdziemy także umaszczenie z małymi, białymi znaczeniami na palcach i piersi. Opis sugeruje, że nie stanowią one wady.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest średnia długość życia. Na szczęście gończe polskie to bardzo odporna i wytrzymała rasa, której rzadko towarzyszą ciężkie problemy zdrowotne. Dzięki temu średnia długość życia rasy to 12 – 15 lat. Dla porównania, średnia długość życia popularnego owczarka niemieckiego to 9 do 13 lat, a długość życia doga niemieckiego to 8 – 10 lat.

Interesującym zagadnieniem jest także cena zakupu szczeniaka. Młody pies lub suka będzie znajdował się w wielu dobrych hodowlach. Cena za szczeniaka jest zazwyczaj uzależniona od renomy danego hodowcy oraz przynależności do konkretnej organizacji kynologicznej. W naszym kraju największą renomę posiada Związek Kynologiczny w Polsce, który należy do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaka z dobrym pochodzeniem nie jest nadmiernie wygórowana. Małe szczeniaki gończych polskich odnajdziemy już za kwotę około 3000 zł. Cena za szczeniaki z wybitnych skojarzeń może być niekiedy nieco wyższa.

ikona podziel się Przekaż dalej