Jaki wygląda owczarek niemiecki – charakterystyka rasy

Jest to całkiem duży pies. Suczki osiągają wysokość w kłębie 55 – 60 cm, a ich waga waha się od 22 do 32 kg. Z kolei psy mogą mieć od 60 do 65 cm w kłębie oraz ważyć w granicach 30 – 40 kg. Występuje w dwóch odmianach: jest krótkowłosy i długowłosy.

Sierść owczarka niemieckiego może być:

  • jednolicie szara lub czarna
  • czarna z podpalaniem czerwonym, żółtym lub płowym.

Biała maść jest niedopuszczalna w tej rasie. Często potocznie nazywa się tego psa „wilczur”, ponieważ przypomina wilka. Jego szata jest podwójna. Ma zarówno włos okrywowy, jak i gęsty podszerstek. Krótkowłosy owczarek niemiecki ma sierść przylegającą do ciała, twardą w dotyku, prostą i gęstą. Z kolei długowłosy ma włos okrywowy miękki i nieprzylegający.

Charakter owczarka niemieckiego – zachowanie, cechy

Ten pies ma przyjazne usposobienie. Do tego jest pewny siebie i odważny, ale i nieufny wobec obcych. Świetnie sprawdza się jako obrońca, stróż, choć jest nieco głośny. Jest również inteligentny i czujny.

Często mówi się o nim, że jest to pies użytkowy. Wynika to z faktu, że jest wykorzystywany do pracy z człowiekiem. Owczarek niemiecki sprawdza się w roli asystenta dla osób niepełnosprawnych czy jako przewodnik dla osób niewidomych. Ten pies ma doskonały węch i jest dobrym tropicielem, dlatego często pomaga policji lub wojsku. Potrafi wykryć materiały wybuchowe oraz narkotyki, ale także jest dobry w szukaniu i odnajdywaniu osób uwięzionych pod lawiną lub gruzem. Świetnie pływa, dlatego niektórzy wykorzystują go jako ratownika wodnego.

Jako najczęstsze cechy charakteru owczarka niemieckiego wymienia się nie tylko jego inteligencję czy odwagę, ale również czułość i lojalność. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i źle znosi samotność, dlatego izolowanie go w jakkolwiek sposób nie jest dobrym pomysłem. Pies ten potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem. Choć nie wykazuje agresji względem dzieci, należy kontrolować ich wspólne zabawy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ma żywiołowy charakter. Ważne jest, aby miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, ale także i ćwiczeń umysłowych. Nadaje się do uprawiania psich sportów m.in. agility, obedience, tropienie sportowe czy flyball. Trzeba jednak pamiętać, że dopóki jest młody, nie można z nim zbyt długo trenować. Pies ten jest z natury opanowany, łagodny. Jednak kiedy wyczuje zagrożenie, nie będzie zwlekał, a zaatakuje. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o cenach owczarków niemieckich.

Zdrowie owczarka niemieckiego – informacje, hodowla

Długość życia tych piesków szacowana jest na 11-13 lat. Jednak czasami owczarek niemiecki cierpi na różne choroby. Może mieć zapalenie spojówek oraz ucha, a też i młodzieńcze zapalenie kości, niedoczynność tarczycy, kłopoty z trzustką, a na starość problemy z kręgosłupem czy nowotwory. Podobnie, jak inne duże psy, może dostać skrętu żołądka oraz mieć dysplazję stawów biodrowych.

Chcąc zdrowego psa, musisz wybrać go z dobrej hodowli. Nie jest to mała cena. Rasowe psy kosztują od 3000 do 6000 zł, ale owczarka niemieckiego często można kupić w tej niższej granicy cenowej. Dlaczego nie warto brać psa za 1500 zł? Miejsce, w którym sprzedają rasowe zwierzęta w taki niskich cenach, to tzw. pseudohodowle.

Owczarek niemiecki leżący w jesiennych liściach na spacerze oraz charakter owczarka niemieckiego
Jaki jest charakter owczarka niemieckiego i jak wygląda usposobienie psa tej rasy

Nie tylko cena sugeruje, że jest to nieodpowiednie miejsce. Przeglądając ogłoszenia, najpierw w oczy rzucają się zdjęcia. Są one ważne, ale nie najważniejsze. Zdjęcia ukazują wygląd zwierzęcia oraz to, czy są zrobione w dobrych warunkach (czystych), ale ważniejszy jest opis. W ogłoszeniu powinny znaleźć się informacje na temat tego, jak nazywa się hodowla, kiedy urodził się szczeniak, po jakim czasie można go odebrać oraz czy przeszedł jakieś badania. Opis może być długo lub krótki, ale przede wszystkim powinien zawierać najważniejsze rzeczy. Dobrze, gdy jest opisana sama hodowla.

Warto wymieniać wiadomości z hodowcą, aby poznać, czy zależy mu na wybraniu odpowiedzialnej osoby (nowego właściciela), czy jakiejkolwiek. Jednak same wiadomości nie wystarczą, ponieważ najlepiej jest umówić się z hodowcą i porozmawiać na miejscu. Jest to też moment, w którym weryfikuje się, w jakich warunkach żyją szczeniaki oraz jak zachowują się tamtejsze psy na widok obcego.

Charakter owczarka niemieckiego nie jest dla każdego. Osoba, która decyduje się na tego psa, powinna być aktywna fizycznie i konsekwentna oraz znać się na tresurze psów. Owczarek niemiecki jest czuły, czujny i kocha swojego właściciela, ale przez to, że jest również pewny siebie, inteligentny i odważny – może nie podporządkować się osobie, która nie będzie miała do niego odpowiedniego podejścia. Jego tresurą trzeba się zająć od pierwszego dnia w nowym domu, choć pierwsze szkolenia powinien mieć w hodowli. Dobrym pomysłem jest zapisanie psa do psiego przedszkola przynajmniej na kilka spotkań. Jeżeli odpowiada ci charakter i zachowanie tego psa, zyskasz lojalnego i odważnego przyjaciela na długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej