Charakter kota brytyjskiego krok po kroku – usposobienie, opinie
Niebieska kuleczka skradła twoje serce, ale nie jesteś pewien, czy to kot dla ciebie? A może zastanawiasz się, czy istnieje krótkowłosy brytyjski kot liliowy? Choć ten kot wygląda dostojnie i pięknie, zanim się na niego zdecydujesz, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jaki jest charakter kota brytyjskiego i czy będzie odpowiedni dla ciebie? Dowiedź się już teraz!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki jest kot brytyjski – cechy charakteru
Tak naprawdę charakter kota brytyjskiego można podsumować jednym słowem: łagodny. Jest to kot niezwykle spokojny i nienarzucający się człowiekowi. Choć wyglądem przypomina pluszowego misia, ten kot nie lubi przytulania ani ściskania. Woli obserwować wszystko z boku, choć jeżeli przyjdzie mu ochota na czułości, to będzie domagał się głaskania.
Koty brytyjskie nie potrzebują wiele miejsca, dlatego odnajdują się nawet w małych mieszkaniach. Nie wspinają się po szafkach, ale lubią się chować i bawić. Trzeba im zapewnić rozrywkę, bo po pewnym czasie nudzą się zabawkami. Dobrym pomysłem jest drapak, gdzie kot może drapaniem rozładować swoje emocje oraz zostawić na nim swój zapach.
Koty brytyjskie uwielbiają jeść. Są to żarłoki, dlatego trzeba pilnować, aby ich nie przekarmić. Zalecana porcja karmy mokrej w ciągu dnia to 250-300 g lub suchej 80 g. Warto jednak czytać tabele dawkowania na opakowaniach karm. Jeżeli jednak zauważysz, że kot przybiera na wadze, zmniejsz porcje. Z racji tego, że koty mają mały żołądek, powinno się im podać mniejsze porcje, ale częściej. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile żyje kot brytyjski.
Kot brytyjski – opis rasy, informacje, pielęgnacja
Jak sama nazwa wskazuje, są to koty angielskie, chociaż według legendy przywędrowały za Rzymianami i przemierzyły różne miejsca, zanim zostały na Wyspach Brytyjskich. Niestety, tej legendy nie da się potwierdzić. Za to istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że kot brytyjczyk ma swoje korzenie w kotach domowych zamieszkujących już te tereny. Jako odrębną rasę, brytyjczyki uznano w 1929 roku, jednak po II wojnie światowej ich populacja gwałtownie zmalała. Aby przetrwały, hodowcy musieli skrzyżować różne rasy kotów. Użyto persów, koty burmskie, kartuskie oraz rosyjskie niebieskie. Te rasy kotów znacząca wpłynęły na rozwój brytyjczyków.
Czy istnieje tylko niebieski brytyjczyk? Nie, chociaż niebieski (czasami określany też jako szary) jest bez wątpienia najbardziej charakterystyczny dla tej rasy, to istnieje jeszcze około 150 odmian! Na drugim miejscu popularności umaszczenia znajduje się kolor liliowy, ale wśród jednokolorowych są również: biały, kremowy, rudy, czekoladowy i czarny. Często spotyka się także złociste, srebrzyste i dymne. Samo umaszczenie może być m.in. colorpoint (uszy, pyszczek, łapy i ogon mają ciemniejszy kolor od reszty ciała) i tabby (pręgowany). Kotki mogą być szylkretowe, czyli trzykolorowe. Kot brytyjski posiada też umaszczenia dwubarwne, który określa się nad podstawie tego, ile procent ciała zajmuje kolor biały. Może to być: van, arlekin lub bicolour.
Te koty angielskie nie są wymagające, jeżeli chodzi o dbanie o ich sierść. Pielęgnacja obejmuje czesanie ich raz w tygodniu. Kotów brytyjskich nie trzeba kąpać, o ile w wyniku choroby czy alergii nie będzie się do tego zmuszonym. Należy za to codziennie delikatnie przemywać im oczy mokrym wacikiem lub specjalną chusteczką. Brytyjczyki mają krótkie pyszczki, przez co może dojść do zatkania kanalików łzowych. Trzeba również kontrolować ich zęby, ponieważ zdarzają się wady zgryzu.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Kot czy kotka brytyjska – opinie, informacje
Kot brytyjczyk to największy krótkowłosy kot. Rośnie do nawet 3 lat. Jednak niezależnie od płci, charakter kota brytyjskiego powinien być taki sami. Kot dachowiec stanowi pewną zagadkę, ponieważ cechy u każdego takiego kota są losowe i różne, ale w kotach rasowych usposobienie powinno być zgodne z opisem.
Skoro to nie usposobienie będzie decydujące, to na kogo się zdecydować? Ma to być kot czy kotka brytyjska? Jeżeli podobają ci się koty trzykolorowe, odpowiedź brzmi: kotka. Nie istnieją szylkretowe kocury. Z kolei kocury są większe, ponieważ osiągają wagę nawet do 8 kg, a kotki przeważnie nie przekraczają 5 kg.
Jest jeszcze sprawa kastracji. U kocura jest to zabieg ok. 100 zł, z kolei u kotki może wynieść od 150 do 300 zł, w zależności od tego, jak skomplikowany okaże się ten zabieg chirurgiczny i jakie leki zostaną podane. Późniejsza rekonwalescencja trwa też dłużej u kotki, ponieważ kastracja jest u niej bardziej inwazyjna, niż u kocura. Jednak, jeżeli decydujesz się na kota rasowego, nie musisz się tym martwić. Przeważnie hodowcy decydują się na kastracje kota, zanim wydadzą go do nowego domu, więc kot dochodzi do siebie w hodowli.
Jak wybrać kota? W ogłoszeniu powinien znajdować się opis hodowli oraz kota, a także zdjęcia. Jednak najlepiej pojechać na miejsce i zobaczyć kociaka na własne oczy. Możesz wtedy dopytać hodowcę, jaki jest kot brytyjski i czym karmi swoje koty, ale także przekonać się, jak kot zachowuje się przy obcych i w jakich warunkach jest trzymany. Możesz wcześniej poczytać opinie na temat hodowli, ale należy brać poprawkę na to, że w Internecie ludzie mogą napisać wszystko i czasami nieprzychylne osoby chcą po prostu zaszkodzić reputacji hodowcy, którego nie lubią.