Buldożek francuski – usposobienie, wygląd

Cechy charakteru rasy – jaki jest buldog francuski?

Charakter buldoga francuskiego jest łagodny. Jest to oddany pies rodzinny. Jest bardzo tolerancyjny wobec dzieci, a odpowiednio wytresowany będzie także słuchać ich poleceń. Buldożek źle znosi samotność i izolację od rodziny. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i podąża za nim krok w krok. Choć nie jest bardzo szczekliwy, potrafi dopominać się o uwagę, jeśli przez długi czas nikt nie będzie się nim interesować. Ten przyjacielski pies zwykle szybko przekonuje się do obcych.

Jego zachowanie jest inne do ludzi, a inne do psów. Buldożek jest odważny i często prowokuje bójki. W czasie spacerów należy uważać na to, aby nie zaczepiał dużo większych od siebie przeciwników. Nie zaleca się, aby w mieszkaniu przebywały dwa samce, ponieważ będą ze sobą bez ustanku rywalizować. Z kolei ten pies bez problemu powinien zaakceptować inne zwierzęta domowe, w tym koty. Buldożek jest bardzo czujny i reaguje na każdy hałas na podwórku lub za drzwiami.

Z racji tego, że charakter buldoga francuskiego jest tak łagodny, ta rasa jest polecana dla wszystkich. Ten pies może mieszkać w małym mieszkanku i jest średnio aktywny, więc osoby starsze powinny sobie z nim poradzić, jednak nie można zapominać o tym, że buldog francuski również potrzebuje ruchu. Spacery nie powinny być długie, a w upalne dni warto zrezygnować z ćwiczeń z buldożkiem. Ten pies nie nadaje się na towarzysza wycieczek rowerowych i zazwyczaj nie lubi pływać.

Wychowanie buldożka nie jest trudne. Jest inteligentny i chętnie się uczy, zwłaszcza motywowany przysmakami. Przy tym psie należy wykazać się konsekwencją i cierpliwością, a także łagodnością. Krzyk i agresja sprawią, że buldog francuski nie będzie się słuchał. Ze szczeniakiem warto wybrać się do psiego przedszkola.

Biały, czarny czy niebieski – jak wygląda ten pies francuski?

Dorosły buldożek nie jest duży. Według wzorca psy buldogi francuskie ważą 9-14 kg, a suki tej rasy osiągają wagę 8-13 kg. Dopuszczalne jest, aby przedstawiciele tej rasy ważyli o 500 g więcej. Nie istnieje buldog francuski miniaturka. Idealna wysokość w kłębie u samca to 27-35 cm (dopuszczalne wymiary 26-36 cm), a u suczki jest to 24-32 cm (dopuszczalne 23-33 cm).

Włos wierzchni buldoga francuskiego jest miękki, lśniący, gładki i przylegający. Ten pies nie ma podszerstka, więc nie ma ochrony przed zimnem. Z tego powodu, na spacery w chłodne dni należy ubierać mu specjalne ubranko. Buldog francuski nie nadaje się do życia wyłącznie na dworze.

Pies rasy buldog francuski na beżowym tle, a także usposobienie i charakter buldoga francuskiego
Jakie jest usposobienie buldoga francuskiego, czyli charakter buldoga francuskiego krok po kroku

Wzorzec rasy dopuszcza, żeby umaszczenie buldożka było jednolicie płowe (w różnych odcieniach od jasnopłowego do ciemnopłowego) oraz płowe pręgowane. W małej ilości dopuszczalne są białe znaczenia. W odmianie jednolitej pożądana jest czarna maska, a w odmianie pręgowanej może być, ale nie musi. W przypadku umaszczenie pręgowanego pręgi nie mogą przysłonić podstawowego koloru ciała oraz powinny tworzyć wzór tzw. tygrysi. W przypadku dużej lub umiarkowanej ilości bieli, ta biel powinna być równomiernie rozmieszczona. Biały buldożek z ciemną oprawą oczu i czarnym nosem jest tolerowany, ale jest to umaszczenie niepożądane, ponieważ takie pieski często są głuche. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o usposobieniu buldoga francuskiego.

Legalna hodowla rasowych psów – informacje, opinie

Buldog francuski - po czym rozpoznać pseudohodowlę psów?

Najważniejsza część ogłoszenia to opis. Powinny znajdować się tam informacje o sprzedawanym piesku (m.in. data urodzenia, charakter, umaszczenie, badania). Pies, który jest tylko w typie rasy, nie jest rasowy, więc jego charakter może znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. W wielu rasach nie istnieje także tzw. miniaturka.

Z ogłoszenia powinieneś dowiedzieć się, jaka jest nazwa hodowli i gdzie jest zrzeszona. Jest to ważne, ponieważ przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia wiąże się z konieczność przestrzegania pewnych zasad przez hodowców. W naszym kraju działa ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), który przynależy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI.

Piesek może zostać wydany do nowego domu, jak skończy 8 tygodni. Musi być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Drugie szczepienie odbywa się tydzień po tym, jak piesek trafia do nowego domu, a później przez następny tydzień piesek nie może wychodzić na dwór. Zanim szczeniak opuści hodowle, musi mieć wszczepiony CHIP. Niezbędna jest także metryczka psa. Na jej podstawie właściciel może wyrobić rodowodu zakupionego psa w lokalnym oddziale ZKwP.

Ile trzeba zapłacić za rasowe szczeniaki buldoga francuskiego?

Niektóre pieski są tańsze, a inne droższe, ale zwykle nie jest to mała kwota. Ostateczna cena zależy od tego, czy piesek jest obiecujący (mocno wpasowuje się w ramy wzorca) i z jakiej linii genów się wywodzi. Istotna jest renoma hodowli oraz to czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Znaczenie ma także wiek psa.

Za młodego buldożka zazwyczaj trzeba zapłacić 4500 - 7000 zł. Kilkuletnie rasowe pieski można kupić za ok. 2000 - 4000 zł. W przypadku pseudohodowli można trafić na te, w których sprzedają szczeniaki tanio (ok. 2000 - 2500 zł), ponieważ mają ich dużo i chcą się ich szybko pozbyć. Jednak niektórzy pseudohodowcy życzą sobie za swoje „wyjątkowe” pieski więcej (ok. 6000 zł), ponieważ mają rzadkie lub niespotykane umaszczenie, które tak naprawdę jest niezgodne ze wzorcem rasy.

Łagodny i tolerancyjny charakter buldoga francuskiego sprawia, że ten pies nadaje się dla każdego. Jego wychowanie nie jest trudne. Ważne jest to, aby na niewłaściwe zachowanie buldoga francuskiego nie reagować krzykiem. Buldożek może być beżowy, ale nie może być czarny, niebieski ani szary. Warto wiedzieć, że ten pies nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny, puszcza nieprzyjemne gazy oraz dużo chrapie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny