Pomsky – czy to jest rasa, historia, jak powstała, cechy

Skąd się wziął pomsky

Pojawienie się hybrydy przypada na lata 2013 – 2015. Powstała z połączenia dwóch ras, oficjalnie uznanych przez FCI: syberian husky i szpic miniaturowy pomeranian. Początkowo krzyżówki nazywane były pomeranian husky, z czasem zaczęto operować skrótem pomsky. Nie jest to zatem rasa, choć zarówno husky, jak i pomeranian, należą w systematyce do tej samej, 5. grupy ras FCI – szpice i psy pierwotne.

Obecnie osoby, które rozpoczęły kojarzenie haskiego z pomeranianem, próbują uzyskać w miarę wyrównane eksterierowo pogłowie w pokoleniu F2 (potomstwo pierwszego pokolenia mieszańców). Jednak brak wiedzy z zakresu genetyki i fizjologii jest kluczową przeszkodą. Nową rasę tworzy się na podstawie rozległych badań naukowych w tych obszarach, a nie tylko w oparciu o wygląd zewnętrzny i ciekawości, „co z tego wyjdzie”. Niestety, twórcy pomsky’ego nie prowadzą takich badań, zdając się na całkowity przypadek.

Również w Polsce pojawili się „hodowcy” tej hybrydy, a szczeniaki kosztują u nich więcej, niż najdroższe psy rasowe z metrykami. Co więcej, „hodowcy” ci założyli własne stowarzyszenie pod nazwą Związek Hodowców Hybryd z siedzibą w Pabianicach. Regulamin Hodowli Psów Hybrydowych  tego stowarzyszenia łudząco przypomina Regulamin Hodowli Psów Rasowych… Związku Kynologicznego w Polsce, a zawarte w tym dokumencie stwierdzenie: hodowla […] jest prowadzona […] z uwzględnieniem […] najnowszych podstaw nauki w dziedzinie hodowli zwierząt oraz genetyki zakrawa na ponury żart.

Pomsky – cechy charakterystyczne

Trudno mówić o cechach charakterystycznych całego pogłowia hybrydy, gdyż skojarzenie dwóch kompletnie różnych (tak pod względem wyglądu, jak i psychiki) ras nie mogło dać wyrównanej populacji, zarówno w pokoleniu F1, jak i F2. Jak wiadomo, genetyka jest w wielu obszarach nieprzewidywalna i nawet znając dobrze zasady dziedziczenia, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które geny, u którego potomka przeważą. Wiadomo jedynie, że szczeniaki odziedziczą po połowie puli od każdego z rodziców. O ile w obrębie tej samej rasy można niektóre cechy bardziej lub mniej uprawdopodobnić, dobierając odpowiednio parę rodzicielską, o tyle w przypadku kojarzeń międzyrasowych jest to bardzo trudne, jeżeli nie niemożliwe.

Siłą rzeczy, hybrydy nie posiadają wzorca związkowego, bowiem nie są uznawane jako rasa. Dlatego psy pomsky można opisać jedynie w zarysie. Zakłada się, że mają one osiągać od 25 do 35 cm wzrostu w kłębie i od 9 do 14 kg wagi. Jest to zależnie od wielkości rodziców. Nie jest jednak tak, że hybryda, mimo że dziedziczy po połowie genów od matki i ojca, jest dokładnie „czymś pośrodku”. W jednym miocie może być zarówno szczeniak duży, jak i miniaturka haskiego lub „wyrośnięty” pomeranian. Podobnie nieprzewidywalne jest umaszczenie potomstwa i ich charakter.

Pierwsze pokolenie pomeranian husky tworzy się krzyżując zawsze sukę husky z samcem pomeraniana drogą inseminacji. Krycie naturalne byłoby niemożliwe, ponadto sytuacja odwrotna (suka pomeraniana – pies husky) mogłaby spowodować komplikacje z powodu wielkości płodów, których miniaturka pomeranianka nie tylko nie mogłaby urodzić, ale w ogóle nie donosiłaby ciąży. W pokoleniu F1 jest zawsze spory rozrzut cech, dlatego właściciele kojarzonych osobników starają się je wyrównać, łącząc pokolenie F1 ponownie z pomeranianem. Pokolenie F2 jest nieco bardziej przewidywalne pod względem cech. Na ogół szczeniaki z tej generacji są niewielkiego wzrostu i mają wiele cech husky – m.in. niebieskie lub dwukolorowe tęczówki oka, gęsty podszerstek, ale intensywnie pomarańczowe umaszczenie. Taki dorosły pomsky wygląda jak miniaturowy husky i właśnie takie psy są najbardziej poszukiwane. Kosztują też najwięcej, ich cena zaczyna się od 1000 USD wzwyż, a dochodzi nawet do 7000 USD. Sprawdź także ten artykuł na temat pochodzenia i charakteru pomskiego.

Hodowla, cena pomskyego, gdzie kupić

Hodowla czy tylko rozmnażanie?

Hodowla, zgodnie z definicjami naukowymi, jest planową działalnością człowieka, obejmującą szereg czynności i procesów, których zadaniem jest doskonalenie genotypu (zespołu cech dziedzicznych), zachowanie rzadkiego i bardzo cennego genotypu, a także tworzenie nowych ras zwierząt o pożądanych cechach. Według tego pojęcia tworzenie pomskyego mogłoby być nazwane hodowlą, gdyby było prowadzone przez znawców obu ras wyjściowych, zasad dziedziczenia, znajomości cech ilościowych i jakościowych, alleli dominujących i recesywnych w obrębie jednego genu i ich odziedziczalności, itp. Są to zagadnienia fachowe i przeciętny rozmnażacz haskiego z pomeranianem raczej niewiele z nich rozumie. Dlatego osoby takie trudno nazwać hodowcami.

Pies pomeranian husky, czyli pomsky, a także ceny szczeniaków huskyego pomeraniana
Pomsky, czyli pomeranian husky, a także cena szczeniąt z certyfikowanej hodowli

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Należy zdawać sobie sprawę także i z tego, że poszczególne rasy mają predyspozycje do określonych schorzeń. I tak, husky ma skłonności do zapadania na choroby oczu (zwłaszcza jaskrę) i skóry oraz mieszków włosowych. Choroby oczu to także najczęstsza przypadłość pomeraniana. Nie wiadomo jednak, czy i w jaki sposób skłonności te dziedziczone są u hybryd i nie zostało to do tej pory zbadane. Poza tym szpic miniaturowy ma tendencje do odkładania się kamienia nazębnego, zaburzeń hormonalnych, hipoglikemii, a także chorób stawów. Ta ostatnia skłonność połączona z dysplazją stawów biodrowych, odziedziczoną po huskym, może spowodować, że dorosły pies hybrydowy nie będzie w stanie samodzielnie się poruszać.

Wszystkie te aspekty skłaniają do postawiania pytania, czy cena pomskyego, jaką jest w stanie zapłacić nabywca hybrydowego szczeniaka, jest rzeczywiście wypadkową wiedzy, badań i starań hodowcy, czy jedynie chęcią „nabicia kabzy”. Odpowiedź wydaje się być oczywista.

Cena pomskyego, pomsky w Polsce

Jak już wiadomo, cena pomskyego (szczeniaka) zaczyna się od około 1000 USD, niezależnie czy jest to w Polsce, czy za granicą. Dorosły pies jest znacznie droższy. Do niedawna pomskyego nie można było kupić w Polsce. Od kilku lat działają u nas miejsca, gdzie rodzą się hybrydy, nie tylko zresztą pomsky. Ludzie krzyżują różne rasy i różnie nazywają potomstwo z tych skojarzeń: cockapoo (cocker spaniel + pudel średni), maltsu (maltańczyk + shih tzu), staffsky (staffik + husky) czy słynny już labradoodle (labrador z pudlem średnim). Jeżeli chodzi o cenę, to powtarza się wszędzie to samo – cena hybrydy jest o wiele wyższa, niż ras wyjściowych. Przykładowo, cena pomskyego znacznie przewyższa cenę pomeraniana czy husky, podobnie staffsky kosztuje o wiele więcej niż staffik czy husky.

Wspomniany wyżej Związek Hodowców Hybryd promuje mieszańce i ich rozmnażanie. Członkami stowarzyszenia są osoby, które niegdyś hodowały psy w czystości ras, a wiele z tych osób było członkami Związku Kynologicznego w Polsce. Wprawdzie istnieje u nas wolność zrzeszania się i zarejestrowane stowarzyszenie funkcjonuje w pełni legalnie, niemniej należałoby się zastanowić, dlaczego osoby te przestały być członkami ZKwP, co je skłoniło do tworzenia hybryd i czy można kupić od nich szczeniaka bez obaw o jego zdrowie w przyszłości, czy można mieć jakiekolwiek oczekiwania względem jego psychiki i nastawienia np. do dzieci.

Zakup szczeniaka modnej hybrydy to inwestycja niemałych pieniędzy całkowicie „w ciemno”. Warto zadać sobie pytanie, czy stać nas na taką inwestycję bez jakiejkolwiek gwarancji, że pomsky spełni nasze oczekiwania i czy będziemy w stanie poradzić sobie, także finansowo, w przypadku chorób i wad, jakie szczeniak może odziedziczyć.

ikona podziel się Przekaż dalej