Cavalier spaniel – opis

Historia i pochodzenie rasy cavalier spaniel

Szczeniak cavalier spaniel to mały piesek, który zalicza się do „psów do towarzystwa”. Jego korzenie sięgają czasów pojawienia się małych psów myśliwskich, którymi zachwycała się dawniej arystokracja. Można powiedzieć, że cavalier king charles spaniel to krzyżówka cocker spaniela, skrzyżowanego z psem z Dalekiego Wschodu. Mówi się też, że kręcony włos cavaliera to pozostałość po hiszpańskim psie na trufle. Oczywiście, dzisiaj psy te bardzo różnią się od siebie, gdyż w przeszłości niemal każdy arystokrata hodował swoją własną odmianę. Jeżeli pieski były większe, to najczęściej towarzyszyły arystokracji na polowaniach. Mniejsze zaś były wyłącznie „na salonach”. W 1928 roku rasa została rozdzielona. Spaniel o krótkim pyszczku został nazwany „king charles”, a do nazwy rasy odtworzonej dodano „cavalier”.

Jak już wspomnieliśmy, cavalier spaniel to mały pies. Waży on bowiem zazwyczaj między 5 a 8 kg! Oczywiście, czasem można spotkać się z nieco większymi psami, ale też i mniejszymi. Umaszczenie psa jest standardowo:

  • biało-brązowe (blenheim),
  • biało-czarno-brązowe (tricolor),
  • czarno-podpalane (black and tan),
  • rubinowe (ruby).

Co ważne, dorosły piesek nie ma włosów, a skłonną do wypadania sierść. Tak więc, cavalier wymaga sporej pielęgnacji sierści, która lubi się kołtunić i ciężko jest ją czasami rozczesać.

Charakter i usposobienie cavalier spaniela

Cavalier king charles spaniel podobnie, jak czarny irlandzki spaniel wodny, jest pieskiem eleganckim i hodowanym głównie w celach reprezentacyjnych. Miniaturka spaniela, jak to niektórzy mówią o cavalier spanielu, należy do psów łagodnych, przyjaznych, towarzyskich i wiernych swojemu opiekunowi. Niezwykle dużym plusem psa jest fakt, że można go łatwo ułożyć. Jeżeli chcesz więc mieć psa, który nie jest konfliktowy, warto będzie postawić na tricolor czy cavaliera o innej maści. Uważaj jednak, bo ma on dość delikatną psychikę – lepiej więc nie karcić psa używając przemocy.

Warto dodać, że psy mogą też zostać znakomitymi towarzyszami zwłaszcza dla osób starszych bądź dzieci. Szczeniak, ale i dorosły pies uwielbia pieszczoty, a także wspólne zabawy. Pies nie jest konfliktowy, czując się znakomicie w grupie innych psów – niekoniecznie wyłącznie swojej rasy. Cavalier spaniel na pewno nie będzie awanturował się podczas spacerów, bo to nie należy do jego natury. Nie potrzebuje też wielkiego domu z ogrodem, żeby czuł się swobodnie i był szczęśliwy. Cavalier spaniel jest „typowym kanapowcem”, zatem wystarczy mu małe mieszkanie i odpowiednia, codzienna dawka ruchu na dworze. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psach rasy sussex spaniel.

Informacje na temat cavalier spaniela

Cavalier miniaturka – zachowanie

Nie da się ukryć, że cavalier spaniele są psami żywiołowymi i uwielbiającymi kontakt z ludźmi. Świetnie dogadują się również z innymi pieskami, w tym sporo od siebie większymi. Naprawdę rzadko zdarza się, że cavalier nie polubi się z jakimś psem albo człowiekiem. Dlaczego tak? Otóż, pozbawione są zazwyczaj strachu przed innymi, więc nie mają problemu z dogadywaniem się. Jednak, może być kłopot z pozostawianiem psów samych sobie, gdy np. szykuje się wakacyjny wyjazd bądź kilkugodzinna praca. Psy ciężko znoszą samotność i z tego względu nie powinno się ich zostawiać na długo samych, bez opieki.

Pies rasy cavalier spaniel leżący na sofie, a także jego wychowanie, opinie i cena
Jaki charakter ma pies rasy cavalier spaniel, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Cavalier king to pies, który bardzo mało szczeka. Z tego też względu nie powinno sprawiać problemu, kiedy zostawi się go na chwilę samego w mieszkaniu – sąsiedzi nie będą zdenerwowani. Pamiętaj jednak, że przypadki są różne i może się trafić pies, który będzie głośniejszy. Jeżeli jednak nauczysz psa właściwego zachowania w domu i tego, jak powinien spędzać w nim czas, nie będzie ze szczekaniem większego problemu. Nie zapominaj jednak o tym, że bez właściciela pies pozostawiony np. na dłużej niż 8 godzin będzie bardzo smutny. Zamiast więc łamać serce swojemu pupilowi, pomyśl o zakupie dwóch cavalierów! Będzie im raźniej.

Żywienie, pielęgnacja, wystawianie i cena cavalier spaniela – opis

Jeżeli szukasz pieska na sprzedaż pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, ile kosztuje. Zbyt mała cena świadczyć może bowiem o tym, że pies nie pochodzi z rejestrowanej hodowli i nie będzie zgodny z wzorcem ras FCI. Cena cavaliera na sprzedaż to zazwyczaj ok. 4000 zł – a więc podobnie, jak irlandzki spaniel wodny.

Niezależnie od tego, czy pies jest czarny, rudy czy trójkolorowy, cavalier spaniel ma skłonność do przybierania na wadze. Należy więc dopasować dietę psa do jego trybu życia i aktywności. Jeżeli cavalier jest bardzo aktywny, karma powinna być wyżej energetyczna i na odwrót. Co do pielęgnacji, nie jest to trudne – jednak powinieneś systematycznie dbać o sierść swojego psa. Podobnie jak cocker, szata cavaliera powinna być jak najbardziej naturalna. Warto wyczesywać psa szczotką pudlówką bądź metalowym grzebieniem. Cavaliera powinno się kąpać jedynie wtedy, gdy zajdzie potrzeba – oczywiście, w szamponie przeznaczonym dla psów, o dłuższej sierści. Sierść należy wycisnąć w ręcznik po jej spłukaniu, a później wysuszyć suszarką (średnia temperatura). Jednocześnie możesz rozczesywać pieska szczotką, według kierunku naturalnego wzrostu sierści.

Jeżeli zaś chodzi o przygotowanie cavaliera do wystawy, to nie musisz robić specjalnych zabiegów. Wystarczy wykąpać pieska na dzień przed wystawą, a w dniu wystawy jedynie go porządnie wyczesać. Zaprezentujesz go na dopasowanej kolorystycznie do psa ringówce. Pies powinien swobodnie chodzić przy nogach opiekuna i ustawiać się w pozycji wystawowej. Jak najlepiej wystawić pieska? Otóż, „z wolnej ręki” – czyli bez dotykania cavalier spaniela.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny