Cane corso italiano – ogólna charakterystyka rasy

Jak wyglądają rasowe cane corso? Opis ze wzorca

Rasa cane corso italiano została uznana przez międzynarodową federacje kynologiczną FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 343. Dowiadujemy się z niego, że dorosły pies waży około 45 do 50 kg, a jego wzorcowa wysokość w kłębie mieści się w przedziale 64 – 68 cm. Rasowe suczki mogą być delikatnie drobniejsze. Ich idealna waga została określona na przedział 40 do 45 kg, z kolei wysokość w kłębie na 60 do 64 cm. Wzorzec dopuszcza tolerancje plus minus 2 cm.

Oglądając zdjęcia cane corso italiano, trudno pomylić ją z innymi rasami psów. Nasz włoski pies obronny posiada krótką, błyszczącą i przylegającą do ciała sierść, która posiada niewielką ilość podszerstka. Opis ze wzorca rasy wyszczególnia także dopuszczalne umaszczenie. Pies może posiadać szatę w barwie czarnej, szarej grafitowej, szarej łupkowej, płowej w różnych odcieniach, a także jasno szarej. Co więcej, rasowe cane corso występują także w umaszczeniu czerwonym jelenim oraz pręgowanym. Umaszczenie płowe i pręgowane wymaga obecności czarnej lub szarej maski na kufie, która powinna kończyć się przed linią oczu.

Oglądając zdjęcia rasy, zauważymy dobrze zbudowane, silne psy o inteligentnym wyrazie oczu. Ich uszy są trójkątne i lekko opadające, jednak w wielu rejonach praktykuje się ich kopiowanie. W Polsce kopiowanie uszu i ogona psów jest zakazane i w większości hodowli odchodzi się od tej praktyki.

Charakter rasowego cane corso – jakie usposobienie posiada włoski pies obronny?

Pies rasy cane corso jest typem pieszczocha, który uwielbia kontakt ze swoją rodziną. Silnie przywiązuje się do wszystkich domowników, obejmując ich swoją lojalnością oraz ochroną. Prezentując opis rasowego cane corso italiano, widzimy, że jest to rasa o dużych umiejętnościach. Wysoki iloraz inteligencji, otwartość w kontaktach z właścicielem oraz nastawienie na współpracę sprawiają, że kanekorso okazuje się dość łatwy w szkoleniu. Nie możemy jednak wymagać od niego bezwzględnego, szybkiego wykonywania każdej komendy. Cane corso to pies, który sprawdzi się w tropieniu czy szybko nauczy się podstawowych komend posłuszeństwa, jednak nie nadaje się do sportów typu agility, które wymagają natychmiastowego reagowania na polecenia przewodnika.

Przyjazny w stosunku do domowników charakter cane corso sprawia, że rasa nie sprawia zbyt dużych problemów w codziennych kontaktach. Trzeba przy tym pamiętać, iż szczeniaki wymagają wczesnej i starannie przeprowadzonej socjalizacji. Dzięki temu mogą wyrosnąć na zrównoważone, dorosłe psy.

Warto także pamiętać, że włoski pies obronny jest psem bardzo czujnym i nieufnym w stosunku do obcych. Nasz black czy blue cane corso to pies odważny, który nie zawaha się bronić własnego terenu. Z reguły nie prowokuje konfliktów, jednak zauważywszy intruza czy zagrożenie dla swojej rodziny, będzie wyjątkowo skutecznym obrońcom.

Cane corso to nie największy pies świata, nie jest też pupilem o rekordowej sile czy umiejętnościach. Jednak odważne usposobienie oraz wytrzymałość sprawiają, że rasa budzi wiele emocji. Dobrze socjalizowane szczeniaki cane corso wyrastają na stabilne osobniki, które nie są agresywne w stosunku do innych psów. Rasa łatwo nawiązuje kontakty z innymi czworonogami, nie jest wobec nich nadmiernie dominująca. Jednak zaatakowany przez obcego osobnika pies będzie potrafił się skutecznie obronić, stwarzając duże zagrożenie dla agresora.

Opisując charakter piesków rasy cane corso, warto wspomnieć o ich kontaktach z dziećmi. W wielu hodowlach dowiadujemy się, że rasa jest przyjaźnie nastawiona do znanych sobie, młodych ludzi. Jednak ze względu na duże rozmiary psa, ich kontakt z małymi dziećmi powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opiniami na temat cane corso.

Szkolenie i najważniejsze wymagania rasowego cane corso

Pies wymagający przemyślanej socjalizacji

Opisując najważniejsze wymagania rasy, rozpoczynamy od kwestii umiejętnej socjalizacji. Szczeniaki cane corso powinny poznawać nowe dźwięki, otoczenie, sytuacje, ludzi i zwierzęta. Umiejętnie przeprowadzona socjalizacja zmniejszy ich nieufność oraz przygotuje do dorosłego życia.

Rasowe pieski cane corso bardzo chętnie wchodzą w kontakty z otoczeniem. Warto to wykorzystać i już na etapie szczenięctwa uczyć odpowiednich zachowań. Opis wczesnego szkolenia sugeruje, że prawidłowo socjalizowany pies może wyrosnąć na zrównoważonego i stabilnego emocjonalnie osobnika bez tendencji do agresji czy dominacji.

Pies rasy cane corso italiano stojący na białym tle oraz jego opis i usposobienie
Jaki charakter ma pies rasy cane corso italiano, czyli opis i informacje

Nasz włoski pies obronny wymaga towarzystwa ludzi. Nie jest to rasa, która dobrze znosi długotrwałą samotność. Szczeniaki muszą poznawać nowe sytuacje i być nieustannie socjalizowane. Brak odpowiednich bodźców w wieku szczenięcym może doprowadzić do wydobycia niepożądanych cech charakteru.

Szkolenie cane corso italiano

Rasa uchodzi za dość inteligentną i łatwą w szkoleniu. Pies powinien poznać podstawowe zasady posłuszeństwa i życia w domu. Rasa jest chętna do współpracy z człowiekiem, a szkolenie przeważnie nie przysparza nadmiernych trudności.

Charakterystyka szkolenia powinna uwzględniać naturę cane corso italiano. Pies nie zawsze natychmiast wykonuje dane polecenia, a jeśli wydają mu się bezcelowe, może całkowicie zaniechać danej czynności. Dlatego szkoleniowiec powinien być osobą łagodną, ale jednocześnie konsekwentną i wymagającą.

Cane corso blue czy największy pies świata źle znoszą nieuzasadnioną agresję. Każda rasa lepiej radzi sobie ze szkoleniem wykorzystującym wzmocnienia pozytywne. Dodatkowe nagrody mogą być dla psa atrakcyjnym motywatorem, napędzającym do współpracy z człowiekiem. Rasa cane corso powinna nawiązać pozytywną więź z rodziną. Wszelkie przejawy agresji będą przez nią bardzo źle tolerowane. Wzmocnienia negatywne i nieuzasadniona agresja mogą sprawić, że pies stanie się wycofany, nieufny oraz agresywny. Z pewnością nie jest to efekt, który chcemy osiągnąć w kontaktach z własnym pupilem.

Charakterystyka żywienia cane corso

Rasa nie jest szczególnie wymagająca pod względem kulinarnym i z chęcią zjada większość podanych jej posiłków. Jednak nie oznacza to, że pies może nieustannie zjadać najgorszej jakości pokarm.

Szczeniaki cane corso wymagają dużej ilości białka. Rasa intensywnie rośnie, a białko i dodatkowe witaminy zapewnią prawidłowy przebieg tego procesu. Dużą popularnością cieszą się karmy gotowe, dostosowane do potrzeb szczeniąt ras dużych. Po ukończeniu 12 miesiąca życia możemy przejść na karmy dla psów dorosłych.

W wielu hodowlach cane corso rekomenduje się także dietę BARF. Jest to model żywienia, który polega na samodzielnym komponowaniu posiłków. W ich skład wchodzi surowe mięso, kości podroby oraz niewielki dodatek warzyw i owoców. Dużym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena oraz fakt, że dieta BARF jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe piesków.

Pamiętajmy też, że cane corso italiano to rasa obdarzona dużym apetytem. Dlatego zaleca się odpowiednie racjonowanie posiłków i dzielenie ich na przynajmniej dwie części. Dzięki temu nasz cane corso blue czy black nie będzie narażony na nadwagę, która mogłaby wpłynąć niekorzystnie na stan jego zdrowia.

Czy cane corso nadaje się do mieszkania?

Cane corso italiano to dość duży pies o większych potrzebach aktywności fizycznej. Uwielbia leżeć na kanapach i spędzać czas u boku swojego właściciela. Co więcej, nie wymaga zbyt dużej przestrzeni w pomieszczeniach, dlatego może sprawdzić się jako pupil do mieszkania. Jednak nadrzędnym warunkiem jest tutaj zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Dwa małe psy rasy cane corso italiano na tle zieleni, czyli hodowla i ceny
Pies cane corso italiano krok po kroku, czyli włoski pies i jego charakter

Rasa jest dość aktywna, wymaga regularnych spacerów o średniej lub większej intensywności. Samotna przechadzka po własnej posesji nie zapewni mu odpowiednich bodźców. Pies będzie za to miłośnikiem wspólnych wypraw, spacerów oraz różnego typu sportów.

Pamiętajmy, że cane corso italiano to rasa wymagająca nie tylko aktywności fizycznej, ale i zajęć intelektualnych. Pies świetnie poradzi sobie z systematycznym szkoleniem, które wykorzystuje wzmocnienia pozytywne. Trening połączony z zabawą może okazać się ciekawą atrakcją zarówno dla pupila, jak i dla szkoleniowca.

Wybiegany i dostatecznie zadbany pies rasy cane corso nie będzie sprawiał problemów w domu czy w mieszkaniu. Odpowiednia socjalizacja oraz szkolenie sprawiają też, że rasa przeważnie nie ma problemów z lękiem separacyjnym, a pozostawiona sama w domu czy mieszkaniu zachowuje ciszę i nie niszczy przedmiotów domowych.

Cena zakupu szczeniaka – ile kosztuje cane corso italiano w dobrych hodowlach?

Nie ulega wątpliwości, że cena jest jedną z ważnych kwestii zakupu szczeniaka. W przypadku wielu mało popularnych ras, cena młodego pupila może okazać się odczuwalnym obciążeniem dla domowego budżetu. Tak jest również w przypadku szczeniąt cane corso.

Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI, ze sprawdzonej, posiadającej dobre opinie hodowli wynosi przynajmniej 2500 – 3000 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, jednak górny pułap związany z cenami okazuje się znacznie wyższy. Cena za cane corso blue czy black z dobrej, posiadającej przychylne opinie i renomowanej hodowli przeważnie mieści się w przedziale 3500 – 4500 zł. Cena za szczeniaki z wybitnym pochodzeniem może okazać się jeszcze wyższa.

Opisywana powyżej cena zakupu szczeniaków (blue czy black) dotyczy hodowli zarejestrowanych w ZKwP. Jest to jedyny krajowy związek, współpracujący z międzynarodową federacją FCI. Dobry hodowca udostępni nam zdjęcia szczeniąt oraz zdjęcia ich rodziców. Przed zakupem szczeniaka zaprosi do obejrzenia warunków hodowlanych oraz zaznajomi nabywcę z pełną dokumentacją. Szczeniaki otrzymują metrykę, na podstawie której można wyrobić rodowód.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny