Podstawowe informacje o cane corso

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.1 - Molosy typu mastyfa
56 - 66 cm
38 - 45 kg
60 - 70 cm
42 - 50 kg
10 - 12 lat
duża potrzeba ruchu
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 500 zł
Imiona dla cane corso:
Ares, Szejk, Kafel, Mango, Mars, Biceps, Kufel, Boni, Cleo, Osa, Simon, Rzym, Florencja

Cane corso - opis, pochodzenie, pielęgnacja, porady praktyczne

Cane corso italiano jest pięknym, dumnym psem, który idealnie sprawdza się w roli obrońcy całej rodziny. Jest to pies silny, inteligentny, a jednocześnie bardzo spostrzegawczy, dzięki czemu zdobył uznanie wśród wielu miłośników czworonogów. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy cane corso, omówimy usposobienie psa, a także jego najważniejsze wymagania.

Cane corso italiano – ogólna charakterystyka rasy

Jak wyglądają rasowe cane corso? Opis ze wzorca

Rasa cane corso italiano została uznana przez międzynarodową federacje kynologiczną FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 343. Dowiadujemy się z niego, że dorosły pies waży około 45 do 50 kg, a jego wzorcowa wysokość w kłębie mieści się w przedziale 64 – 68 cm. Rasowe suczki mogą być delikatnie drobniejsze. Ich idealna waga została określona na przedział 40 do 45 kg, z kolei wysokość w kłębie na 60 do 64 cm. Wzorzec dopuszcza tolerancje plus minus 2 cm.

Oglądając zdjęcia cane corso italiano, trudno pomylić ją z innymi rasami psów. Nasz włoski pies obronny posiada krótką, błyszczącą i przylegającą do ciała sierść, która posiada niewielką ilość podszerstka. Opis ze wzorca rasy wyszczególnia także dopuszczalne umaszczenie. Pies może posiadać szatę w barwie czarnej, szarej grafitowej, szarej łupkowej, płowej w różnych odcieniach, a także jasno szarej. Co więcej, rasowe cane corso występują także w umaszczeniu czerwonym jelenim oraz pręgowanym. Umaszczenie płowe i pręgowane wymaga obecności czarnej lub szarej maski na kufie, która powinna kończyć się przed linią oczu.

Oglądając zdjęcia rasy, zauważymy dobrze zbudowane, silne psy o inteligentnym wyrazie oczu. Ich uszy są trójkątne i lekko opadające, jednak w wielu rejonach praktykuje się ich kopiowanie. W Polsce kopiowanie uszu i ogona psów jest zakazane i w większości hodowli odchodzi się od tej praktyki.

Charakter rasowego cane corso – jakie usposobienie posiada włoski pies obronny?

Pies rasy cane corso jest typem pieszczocha, który uwielbia kontakt ze swoją rodziną. Silnie przywiązuje się do wszystkich domowników, obejmując ich swoją lojalnością oraz ochroną. Prezentując opis rasowego cane corso italiano, widzimy, że jest to rasa o dużych umiejętnościach. Wysoki iloraz inteligencji, otwartość w kontaktach z właścicielem oraz nastawienie na współpracę sprawiają, że kanekorso okazuje się dość łatwy w szkoleniu. Nie możemy jednak wymagać od niego bezwzględnego, szybkiego wykonywania każdej komendy. Cane corso to pies, który sprawdzi się w tropieniu czy szybko nauczy się podstawowych komend posłuszeństwa, jednak nie nadaje się do sportów typu agility, które wymagają natychmiastowego reagowania na polecenia przewodnika.

Przyjazny w stosunku do domowników charakter cane corso sprawia, że rasa nie sprawia zbyt dużych problemów w codziennych kontaktach. Trzeba przy tym pamiętać, iż szczeniaki wymagają wczesnej i starannie przeprowadzonej socjalizacji. Dzięki temu mogą wyrosnąć na zrównoważone, dorosłe psy.

Warto także pamiętać, że włoski pies obronny jest psem bardzo czujnym i nieufnym w stosunku do obcych. Nasz black czy blue cane corso to pies odważny, który nie zawaha się bronić własnego terenu. Z reguły nie prowokuje konfliktów, jednak zauważywszy intruza czy zagrożenie dla swojej rodziny, będzie wyjątkowo skutecznym obrońcom.

Cane corso to nie największy pies świata, nie jest też pupilem o rekordowej sile czy umiejętnościach. Jednak odważne usposobienie oraz wytrzymałość sprawiają, że rasa budzi wiele emocji. Dobrze socjalizowane szczeniaki cane corso wyrastają na stabilne osobniki, które nie są agresywne w stosunku do innych psów. Rasa łatwo nawiązuje kontakty z innymi czworonogami, nie jest wobec nich nadmiernie dominująca. Jednak zaatakowany przez obcego osobnika pies będzie potrafił się skutecznie obronić, stwarzając duże zagrożenie dla agresora.

Opisując charakter piesków rasy cane corso, warto wspomnieć o ich kontaktach z dziećmi. W wielu hodowlach dowiadujemy się, że rasa jest przyjaźnie nastawiona do znanych sobie, młodych ludzi. Jednak ze względu na duże rozmiary psa, ich kontakt z małymi dziećmi powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe.

Szkolenie i najważniejsze wymagania rasowego cane corso

Pies wymagający przemyślanej socjalizacji

Opisując najważniejsze wymagania rasy, rozpoczynamy od kwestii umiejętnej socjalizacji. Szczeniaki cane corso powinny poznawać nowe dźwięki, otoczenie, sytuacje, ludzi i zwierzęta. Umiejętnie przeprowadzona socjalizacja zmniejszy ich nieufność oraz przygotuje do dorosłego życia.

Rasowe pieski cane corso bardzo chętnie wchodzą w kontakty z otoczeniem. Warto to wykorzystać i już na etapie szczenięctwa uczyć odpowiednich zachowań. Opis wczesnego szkolenia sugeruje, że prawidłowo socjalizowany pies może wyrosnąć na zrównoważonego i stabilnego emocjonalnie osobnika bez tendencji do agresji czy dominacji.

Nasz włoski pies obronny wymaga towarzystwa ludzi. Nie jest to rasa, która dobrze znosi długotrwałą samotność. Szczeniaki muszą poznawać nowe sytuacje i być nieustannie socjalizowane. Brak odpowiednich bodźców w wieku szczenięcym może doprowadzić do wydobycia niepożądanych cech charakteru.

Szkolenie cane corso italiano

Rasa uchodzi za dość inteligentną i łatwą w szkoleniu. Pies powinien poznać podstawowe zasady posłuszeństwa i życia w domu. Rasa jest chętna do współpracy z człowiekiem, a szkolenie przeważnie nie przysparza nadmiernych trudności.

Charakterystyka szkolenia powinna uwzględniać naturę cane corso italiano. Pies nie zawsze natychmiast wykonuje dane polecenia, a jeśli wydają mu się bezcelowe, może całkowicie zaniechać danej czynności. Dlatego szkoleniowiec powinien być osobą łagodną, ale jednocześnie konsekwentną i wymagającą.

Cane corso blue czy największy pies świata źle znoszą nieuzasadnioną agresję. Każda rasa lepiej radzi sobie ze szkoleniem wykorzystującym wzmocnienia pozytywne. Dodatkowe nagrody mogą być dla psa atrakcyjnym motywatorem, napędzającym do współpracy z człowiekiem. Rasa cane corso powinna nawiązać pozytywną więź z rodziną. Wszelkie przejawy agresji będą przez nią bardzo źle tolerowane. Wzmocnienia negatywne i nieuzasadniona agresja mogą sprawić, że pies stanie się wycofany, nieufny oraz agresywny. Z pewnością nie jest to efekt, który chcemy osiągnąć w kontaktach z własnym pupilem.

Charakterystyka żywienia cane corso

Rasa nie jest szczególnie wymagająca pod względem kulinarnym i z chęcią zjada większość podanych jej posiłków. Jednak nie oznacza to, że pies może nieustannie zjadać najgorszej jakości pokarm.

Szczeniaki cane corso wymagają dużej ilości białka. Rasa intensywnie rośnie, a białko i dodatkowe witaminy zapewnią prawidłowy przebieg tego procesu. Dużą popularnością cieszą się karmy gotowe, dostosowane do potrzeb szczeniąt ras dużych. Po ukończeniu 12 miesiąca życia możemy przejść na karmy dla psów dorosłych.

W wielu hodowlach cane corso rekomenduje się także dietę BARF. Jest to model żywienia, który polega na samodzielnym komponowaniu posiłków. W ich skład wchodzi surowe mięso, kości podroby oraz niewielki dodatek warzyw i owoców. Dużym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena oraz fakt, że dieta BARF jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe piesków.

Pamiętajmy też, że cane corso italiano to rasa obdarzona dużym apetytem. Dlatego zaleca się odpowiednie racjonowanie posiłków i dzielenie ich na przynajmniej dwie części. Dzięki temu nasz cane corso blue czy black nie będzie narażony na nadwagę, która mogłaby wpłynąć niekorzystnie na stan jego zdrowia.

Czy cane corso nadaje się do mieszkania?

Cane corso italiano to dość duży pies o większych potrzebach aktywności fizycznej. Uwielbia leżeć na kanapach i spędzać czas u boku swojego właściciela. Co więcej, nie wymaga zbyt dużej przestrzeni w pomieszczeniach, dlatego może sprawdzić się jako pupil do mieszkania. Jednak nadrzędnym warunkiem jest tutaj zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Rasa jest dość aktywna, wymaga regularnych spacerów o średniej lub większej intensywności. Samotna przechadzka po własnej posesji nie zapewni mu odpowiednich bodźców. Pies będzie za to miłośnikiem wspólnych wypraw, spacerów oraz różnego typu sportów.

Pamiętajmy, że cane corso italiano to rasa wymagająca nie tylko aktywności fizycznej, ale i zajęć intelektualnych. Pies świetnie poradzi sobie z systematycznym szkoleniem, które wykorzystuje wzmocnienia pozytywne. Trening połączony z zabawą może okazać się ciekawą atrakcją zarówno dla pupila, jak i dla szkoleniowca.

Wybiegany i dostatecznie zadbany pies rasy cane corso nie będzie sprawiał problemów w domu czy w mieszkaniu. Odpowiednia socjalizacja oraz szkolenie sprawiają też, że rasa przeważnie nie ma problemów z lękiem separacyjnym, a pozostawiona sama w domu czy mieszkaniu zachowuje ciszę i nie niszczy przedmiotów domowych.

Cena zakupu szczeniaka – ile kosztuje cane corso italiano w dobrych hodowlach?

Nie ulega wątpliwości, że cena jest jedną z ważnych kwestii zakupu szczeniaka. W przypadku wielu mało popularnych ras, cena młodego pupila może okazać się odczuwalnym obciążeniem dla domowego budżetu. Tak jest również w przypadku szczeniąt cane corso.

Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI, ze sprawdzonej, posiadającej dobre opinie hodowli wynosi przynajmniej 2500 – 3000 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, jednak górny pułap związany z cenami okazuje się znacznie wyższy. Cena za cane corso blue czy black z dobrej, posiadającej przychylne opinie i renomowanej hodowli przeważnie mieści się w przedziale 3500 – 4500 zł. Cena za szczeniaki z wybitnym pochodzeniem może okazać się jeszcze wyższa.

Opisywana powyżej cena zakupu szczeniaków (blue czy black) dotyczy hodowli zarejestrowanych w ZKwP. Jest to jedyny krajowy związek, współpracujący z międzynarodową federacją FCI. Dobry hodowca udostępni nam zdjęcia szczeniąt oraz zdjęcia ich rodziców. Przed zakupem szczeniaka zaprosi do obejrzenia warunków hodowlanych oraz zaznajomi nabywcę z pełną dokumentacją. Szczeniaki otrzymują metrykę, na podstawie której można wyrobić rodowód.

Kanekorso uchodzi za psa groźnego i niebezpiecznego. Nie jest to pies agresywny, jednak ze względu na duże rozmiary i niezależny charakter, wymaga on doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział jak trzymać psa pod kontrolą. Cane corso to przede wszystkim pies duży, który wymaga odpowiedniego prowadzenia. Doradzimy dla kogo ta rasa będzie najbardziej odpowiednia, a kto powinien wybrać inną rasę.

Cane corso italiano - co to za rasa?

Cane corso wywodzi się z dawnych rzymskich molosów. O rasie tej zapomniano przez wieki, tak że niemal wyginęła. Pewne osobniki przetrwały w Italii i dopiero w latach 70-tych XX wieku postanowiono tę rasę odtworzyć.

Starożytni Rzymianie posiadali dwa typy molosów. Ciężkiego i masywnego psa wykorzystywano w armii i do walk na arenie. Prawdopodobnie wywodzi się od niego mastif neapolitański. Cane corso pochodzi prawdopodobnie od drugiego, lżejszego typu wykorzystywanego do polowań i stróżowania. Wzmianki o rasie pojawiają się w literaturze okresu renesansu, kiedy to psy tej rasy były w Włoszech bardzo rozpowszechnione. Później popularność rasy malała i prawie o tej rasie zapomniano. Dopiero pod koniec XX wieku przystąpiono do odtworzenia rasy, która została uznana za rasę włoską i wpisana wstępnie do klasyfikacji FCI.

W Polsce rasa ta staje się coraz bardziej popularna. Szczeniaki cane corso kosztują od 1500 do 5000 zł. Cena zależy od pochodzenia psa, hodowli i płci. Najwyższa jest cena psów z rodowodem z hodowli zrzeszonych w FCI.

W Polsce cane corso italiano nie występuje na liście ras niebezpiecznych, których hodowla wymaga specjalnego zezwolenia. Jednak w wielu krajach jest to pies uznawany za niebezpiecznego. Z uwagi na niezależny charakter, skłonność do dominacji, pies ten wymaga doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia od szczeniaka. Jest to pies duży o masywnej sylwetce, który samym swym wyglądem jest w stanie odstraszyć napastnika czy intruza. Jednak przy swojej mocnej budowie psy te są niezwykle eleganckie i zwinne.

Cane corso waży od 40 do 50 kg i osiągają wysokość do 68 cm. Rasa ta żyje około 10 lat. Psy te są dość wytrzymałe na choroby, jednak źle znoszą zarówno upały jak i zimno.

Jak wygląda cane corso - opis i zdjęcia

Hodowla cane corso ma dość krótką historię. Odtworzenie tej prawie wymarłej rasy nie zostało jeszcze zakończone, dlatego też standard rasy nie jest do końca ustalony. Występują dwa typy cane corso:

  • pies wysoki o długiej kufie,
  • pies średni o krótkiej kufie.

Bardziej rozpowszechniona jest hodowla psów typu średniego. Są to psy o silnej budowie, muskularne i atletyczne. Mają krótką sierść z nieznacznym podszerstkiem. Pielęgnacja cane corso nie jest trudna. Sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu.

Umaszczenie cane corso może być bardzo różne, jednak zawsze występuje czarna maska. Standard rasy dopuszcza umaszczenie jasnopłowe, płowo czerwone, pręgowane, szare, grafitowe lub czarne.

Cane corso italiano - charakter i usposobienie

Cane corso to pies jednego pana. Mimo tego jest przyjaźnie nastawiony do całej rodziny, a szczególnie do dzieci, chociaż nie jest wylewny w okazywaniu uczuć. Uwielbia wylegiwać się na kanapie wraz ze swoimi opiekunami. Generalnie jest to łagodny i zrównoważony pies, jednak w przypadku zagrożenia jego opiekuna, może zaatakować. Jest to pies nieufny wobec obcych, co czyni go dobrym stróżem.

Psy te są generalnie spokojne i zdystansowane. Zachęcone mogą pobawić się z dziećmi. Lubią spędzać czas z opiekunem i jego rodziną, na przykład podczas wspólnych wycieczek.

Cene corso to psy bardzo inteligentne, które potrafią szybko ocenić sytuację i podjąć działanie. Jednak nie są zainteresowane szkoleniem i wydają się niezbyt zainteresowane współpracą z człowiekiem. Aby szkolić te psy konieczne jest łagodne i konsekwentne podejście.

Dla kogo ta rasa

Cane corso nie jest psem agresywnym i nie atakuje bez powodu. Jednak w nieodpowiednich rękach może być bardzo niebezpieczny. Dlatego też wymaga doświadczonego opiekuna. Szczeniaki należy wcześnie szkolić, gdyż są to bardzo duże psy wymagające kontroli ze strony opiekuna. Psy te nie lubią szkolenia i trzeba umieć się z nimi dogadać. Zdecydowanie cane corso nie jest odpowiednim psem dla kogoś kto nie miał psa i nie ma doświadczenia w szkoleniu psów.

Cane corso świetnie sprawdzają się w roli stróża. Są nieufne wobec obcych i mają niezależne usposobienie pozwalające im stróżować samodzielnie. Psy te nie mają dużej potrzeby kontaktów z człowiekiem i mogą stróżować samodzielnie, jednak nie powinny być zostawiane same na długie godziny, czy pilnować dużego terenu, gdzie długo zostają same. Warto pamiętać, że psy te mają znikomy podszerstek. Dlatego też nie nadają się do stróżowania długie godziny na zewnątrz, ani do mieszkania w budzie.

Nie lubią też być zostawiane same w mieszkaniu, gdzie z nudów mogą niszczyć sprzęty. Szczeniaki należy stopniowo przyzwyczajać do zostawania samemu w domu.

Cane corso lubi ruch na świeżym powietrzu i najlepszy będzie dla niego dom z ogrodem lub wieś. Jednak doskonale przystosowuje się do życia w mieszkaniu w blokach, o ile opiekun zapewni mu odpowiednią ilość ruchu i spacerów.

Ze względu na wielkość tego psa należy być ostrożnym jeśli w domu jest już kot lub inny pies. Szczeniaki cane corso muszą być wcześnie socjalizowane, aby tolerowały obecność kotów i innych psów. Zawsze jednak należy pamiętać o rozmiarach tego psa.

Cane corso jest łagodny i uważny w stosunku do dzieci swego opiekuna. Pies ten jest jednak nieufny wobec obcych i może się poczuć niekomfortowo w kontakcie z obcymi dziećmi, dlatego też należy zachować czujność i zasady bezpieczeństwa.

Nie jest to rasa zalecana dla osób starszych. Osoba prowadząca siedzący tryb życia nie zapewni psu odpowiedniej ilości ruchu. Ponadto są to psy zbyt silne dla osób starszych.

Italian mastiff - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • łatwa pielęgnacja
  • inteligentny
  • można uprawiać z nim sporty
Cane corso potrafi być cudownym towarzyszem. Jest mądry, spokojny i oddany opiekunom.
Wady
  • samce bywają agresywne wobec innych samców
  • nie lubi samotności
  • nieufny wobec obcych
  • wymaga dużo uwagi
  • skłonność do agresji
Cane corso nie jest łatwym psem pod kątem szkolenia. Jest inteligentny, ale wymaga konsekwencji i wiedzy ze strony opiekuna. Wymaga zatem sporo uwagi zarówno związanej z nauką, jak i z zapewnieniem mu aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

Italian mastiff - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • średniej wielkości uszy,
  • mocna i szeroka głowa,
  • owalne oczy,
  • trójkątne uszy,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • prosty grzbiet,
  • mocna kufa,
  • dobrze umięśniona szyja
Cane corso to pies krępy i krzepki, a jednocześnie harmonijny w budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • jednolicie czarne,
  • jednolicie szare,
  • płowe,
  • pręgowane,
  • czerwone,
  • czarno-czerwone,
  • kasztanowe,
  • niebieskie
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Italian mastiff

Charakter cane corso

Charakter:
Potrzeba ruchu:
duża potrzeba ruchu
Poziom agresji:
Cane corso znajdują się na liście psów agresywnych. Wiele zależy jednak od opiekuna. Psy te potrafią być bardzo oddane i łagodne wobec członków swojej rodziny, ale są nieudne wobec obcych. To urodzeni stróże.
Skłonność do ucieczek:
niska
Cane corso raczej nie oddala się od opiekunów. To pies przywiązany do ludzi oraz miejsc. Cane corso to sróż i obrońca rodziny.
Użytkowanie:
Cane corso to świetne psy stróżujące czy obronne. Sprawdzają się jednak także jako zwierzęta do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
tak

Italian mastiff - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Cane corso to psy, które wymagają właściwego podejścia. Opiekun musi być łagodny, ale konsekwentny. Nieprawidłowe postępowanie może doprowadzić to niepożądanych zachowań u psów tej rasy.
Dla kogo się nadaje:
Cane corso lubi ruch, dlatego nadaje się dla osób raczej aktywnych.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Cane corso opisywane są jako bardzo łagodne wobec dzieci ze swoich rodzi. Potrafią być bardzo opiekuńcze i cierpliwe. Niestety są również bardzo masywne. Psy tej rasy nadają się zatem raczej dla rodzin ze starszymi dziećmi np. nastolatkami.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Cane corso można nauczyć zostawania bez opieki przez kilka godzin, ale psy tej rasy zdecydowanie za tym nie przepadają.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cane corso to pies, do którego szkolenia trzeba podejść z konsekwencją, ale i pozytywnym nastawieniem. Ważne jest stworzenie stabilnej relacji pies - opiekun, która będzie oparta na zaufaniu. Zawsze należy zadbać o prawidłową socjalizację młodego psa!

Pielęgnacja cane corso

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Cane corso ma krótką i łatwą w pielęgnacji sierść. Opiekun musi pamiętać o skracaniu pazurów, dbaniu o opuszki łap, czy kontrolowaniu stanu uszu. Psy tej rasy już od pierwszych miesięcy życia warto oswajać z myciem zębów oraz innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Oswojony z takimi procedurami pies może być spokojniejszy np. u lekarza weterynarii.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych,
  • karma wspierająca stawy
Cane corso wymaga dobrej jakości diety. Warto sięgać po karmy gotowe klasy premium lub super premium. W przypadku tej rasy mogą to być produkty dla ras dużych lub nastawione na wspieranie stawów.
Podatność na choroby:
Cane corso są dość wrażliwe na upały. Dodatkowo warto zadbać o ich stawy oraz utrzymanie optymalnej masy ciała. U psów tej rasy zdarza się padaczka, skręt żołądka, czy choroby serca.
ikona podziel się Przekaż dalej