Cane corso - opis, pochodzenie, pielęgnacja, porady praktyczne

Kanekorso uchodzi za psa groźnego i niebezpiecznego. Nie jest to pies agresywny, jednak ze względu na duże rozmiary i niezależny charakter, wymaga on doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział jak trzymać psa pod kontrolą. Cane corso to przede wszystkim pies duży, który wymaga odpowiedniego prowadzenia. Doradzimy dla kogo ta rasa będzie najbardziej odpowiednia, a kto powinien wybrać inną rasę.

Cane corso italiano - co to za rasa?

Cane corso wywodzi się z dawnych rzymskich molosów. O rasie tej zapomniano przez wieki, tak że niemal wyginęła. Pewne osobniki przetrwały w Italii i dopiero w latach 70-tych XX wieku postanowiono tę rasę odtworzyć.

Starożytni Rzymianie posiadali dwa typy molosów. Ciężkiego i masywnego psa wykorzystywano w armii i do walk na arenie. Prawdopodobnie wywodzi się od niego mastif neapolitański. Cane corso pochodzi prawdopodobnie od drugiego, lżejszego typu wykorzystywanego do polowań i stróżowania. Wzmianki o rasie pojawiają się w literaturze okresu renesansu, kiedy to psy tej rasy były w Włoszech bardzo rozpowszechnione. Później popularność rasy malała i prawie o tej rasie zapomniano. Dopiero pod koniec XX wieku przystąpiono do odtworzenia rasy, która została uznana za rasę włoską i wpisana wstępnie do klasyfikacji FCI.

W Polsce rasa ta staje się coraz bardziej popularna. Szczeniaki cane corso kosztują od 1500 do 5000 zł. Cena zależy od pochodzenia psa, hodowli i płci. Najwyższa jest cena psów z rodowodem z hodowli zrzeszonych w FCI.

W Polsce cane corso italiano nie występuje na liście ras niebezpiecznych, których hodowla wymaga specjalnego zezwolenia. Jednak w wielu krajach jest to pies uznawany za niebezpiecznego. Z uwagi na niezależny charakter, skłonność do dominacji, pies ten wymaga doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia od szczeniaka. Jest to pies duży o masywnej sylwetce, który samym swym wyglądem jest w stanie odstraszyć napastnika czy intruza. Jednak przy swojej mocnej budowie psy te są niezwykle eleganckie i zwinne.

Cane corso waży od 40 do 50 kg i osiągają wysokość do 68 cm. Rasa ta żyje około 10 lat. Psy te są dość wytrzymałe na choroby, jednak źle znoszą zarówno upały jak i zimno.

Jak wygląda cane corso - opis i zdjęcia

Hodowla cane corso ma dość krótką historię. Odtworzenie tej prawie wymarłej rasy nie zostało jeszcze zakończone, dlatego też standard rasy nie jest do końca ustalony. Występują dwa typy cane corso:

  • pies wysoki o długiej kufie,
  • pies średni o krótkiej kufie.

Bardziej rozpowszechniona jest hodowla psów typu średniego. Są to psy o silnej budowie, muskularne i atletyczne. Mają krótką sierść z nieznacznym podszerstkiem. Pielęgnacja cane corso nie jest trudna. Sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu.

Umaszczenie cane corso może być bardzo różne, jednak zawsze występuje czarna maska. Standard rasy dopuszcza umaszczenie jasnopłowe, płowo czerwone, pręgowane, szare, grafitowe lub czarne.

Cane corso italiano - charakter i usposobienie

Cane corso to pies jednego pana. Mimo tego jest przyjaźnie nastawiony do całej rodziny, a szczególnie do dzieci, chociaż nie jest wylewny w okazywaniu uczuć. Uwielbia wylegiwać się na kanapie wraz ze swoimi opiekunami. Generalnie jest to łagodny i zrównoważony pies, jednak w przypadku zagrożenia jego opiekuna, może zaatakować. Jest to pies nieufny wobec obcych, co czyni go dobrym stróżem.

Psy te są generalnie spokojne i zdystansowane. Zachęcone mogą pobawić się z dziećmi. Lubią spędzać czas z opiekunem i jego rodziną, na przykład podczas wspólnych wycieczek.

Cene corso to psy bardzo inteligentne, które potrafią szybko ocenić sytuację i podjąć działanie. Jednak nie są zainteresowane szkoleniem i wydają się niezbyt zainteresowane współpracą z człowiekiem. Aby szkolić te psy konieczne jest łagodne i konsekwentne podejście.

Dla kogo ta rasa

Cane corso nie jest psem agresywnym i nie atakuje bez powodu. Jednak w nieodpowiednich rękach może być bardzo niebezpieczny. Dlatego też wymaga doświadczonego opiekuna. Szczeniaki należy wcześnie szkolić, gdyż są to bardzo duże psy wymagające kontroli ze strony opiekuna. Psy te nie lubią szkolenia i trzeba umieć się z nimi dogadać. Zdecydowanie cane corso nie jest odpowiednim psem dla kogoś kto nie miał psa i nie ma doświadczenia w szkoleniu psów.

Cane corso świetnie sprawdzają się w roli stróża. Są nieufne wobec obcych i mają niezależne usposobienie pozwalające im stróżować samodzielnie. Psy te nie mają dużej potrzeby kontaktów z człowiekiem i mogą stróżować samodzielnie, jednak nie powinny być zostawiane same na długie godziny, czy pilnować dużego terenu, gdzie długo zostają same. Warto pamiętać, że psy te mają znikomy podszerstek. Dlatego też nie nadają się do stróżowania długie godziny na zewnątrz, ani do mieszkania w budzie.

Nie lubią też być zostawiane same w mieszkaniu, gdzie z nudów mogą niszczyć sprzęty. Szczeniaki należy stopniowo przyzwyczajać do zostawania samemu w domu.

Cane corso lubi ruch na świeżym powietrzu i najlepszy będzie dla niego dom z ogrodem lub wieś. Jednak doskonale przystosowuje się do życia w mieszkaniu w blokach, o ile opiekun zapewni mu odpowiednią ilość ruchu i spacerów.

Ze względu na wielkość tego psa należy być ostrożnym jeśli w domu jest już kot lub inny pies. Szczeniaki cane corso muszą być wcześnie socjalizowane, aby tolerowały obecność kotów i innych psów. Zawsze jednak należy pamiętać o rozmiarach tego psa.

Cane corso jest łagodny i uważny w stosunku do dzieci swego opiekuna. Pies ten jest jednak nieufny wobec obcych i może się poczuć niekomfortowo w kontakcie z obcymi dziećmi, dlatego też należy zachować czujność i zasady bezpieczeństwa.

Nie jest to rasa zalecana dla osób starszych. Osoba prowadząca siedzący tryb życia nie zapewni psu odpowiedniej ilości ruchu. Ponadto są to psy zbyt silne dla osób starszych.