Buldog francuski - charakterystyka rasy

Wygląd - jaki jest wzorcowy ideał?


Dorosły buldog waży między 8, a 14 kilogramów. Głowa jest duża i kwadratowa, z dużymi zmarszczkami zwiniętymi nad bardzo krótkim nosem. Ciało pod gładką, lśniącą sierścią jest zwarte i muskularne. Psy buldogi zaliczane są bowiem do grupy molosów. Wzrost wynosi od 24 cm do 35 centymetrów z możliwym centymetrowym odchyleniem.

Szczeniak od początku jest wersją "mini" dorosłego psa. Ma podobne proporcje i budowę ciała z wyjątkiem odpowiedniego wzrostu i docelowej wagi. Piesek ma charakterystyczne uszy i dość duże, zaokrąglone oczy. Nos powinien być lekko cofnięty i czarny.

Preferowane umaszczenie to maść jednolicie płowa, pręgowana lub z niewielką ilością bieli. Odcienie barwy płowej rozciągają się od tzw. barwy czerwonej do kawy z mlekiem. Buldog francuski biały klasyfikowany jest jako płowy z przeważającą ilością bieli. Buldog francuski szary (błękitny) nie jest natomiast uznawany przez FCI.

Kolor niebieski to inaczej rozcieńczony czarny pigment. Psy w tym kolorze powstają na skutek mutacji lub celowej selekcji, która jednak nie powinna mieć miejsca. Krzyżowanie ze sobą niebieskich osobników doprowadza do powstawania coraz jaśniejszych psów, zwiększając ryzyko chorób genetycznych.

Usposobienie buldoga francuskiego

Charakter buldoga jest łagodny i pełen spokoju. Psy te mają minimalne potrzeby ruchowe, choć lubią zabawy i spacery. Są z natury pogodne i czułe względem ludzi. Część z nich jest jednak dość uparta i oporna na szkolenie, dlatego warto zacząć je już, gdy szczenięta trafiają do nowych domów. Mały buldog, jak każdy inny szczeniak uwielbia zabawę i odpowiednio poprowadzoną naukę. Dorosły buldożek francuski będzie wtedy wiedział, jakie zasady go dotyczą, a pomiędzy nim i opiekunem zbuduje się prawidłowa relacja. Szkolenie zawsze powinno opierać się na pozytywnym treningu bez przemocy!

Szczeniak buldożka to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, gdyż zazwyczaj ochoczo bierze udział w zabawach i aktywnościach. Jego charakter sprawia także, że umie podporządkować się dziecięcym komendom. Ważne, by mały pies trafił do nowego domu około 8 tygodnia życia, czyli w okresie intensywnej socjalizacji i nauki, gdyż wtedy uda mu się przyzwyczaić do najmłodszych domowników lepiej niż starszemu psu.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Psy buldogi (samce) mogą prowokować konfrontacje z innymi psami, dlatego chcąc mieć więcej buldożków najlepiej wybrać czworonogi przeciwnej płci lub suczki. Na potencjalne konflikty trzeba także uważać podczas spacerów. Dobrym rozwiązaniem jest prawidłowa socjalizacja psa w wieku szczenięcym i uczęszczanie do tak zwanego "psiego przedszkola". Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile waży buldog francuski.

Buldog francuski szary a buldog francuski biały

Wzorzec rasy a barwa sierści

Buldog francuski szary lub inaczej niebieski różni się od białego praktycznie tylko umaszczeniem sierści. Zarówno buldog francuski biały, jak i szary (inaczej blue) mają wesołe i przyjazne usposobienie. Oba psy będą lubiły zabawę, ale nie będą nadawały się do psich sportów lub biegania przy rowerze.

Buldog francuski biały jest jednak zgodny ze wzorcem rasy. Nie jest idealny, gdyż barwa predysponuje go do problemów dermatologicznych, ale jest uznawany przez FCI. Biały pies musi mieć jednak czarny nos i oprawę oczu!

Buldog francuski szary (niebieski) nie jest natomiast uznawany przez środowisko znawców rasy ze względu na duże obciążenie dodatkowymi chorobami jak wypadanie sierści spowodowane problemami genetycznymi oraz wadami wzroku pojawiającymi się wraz z ich coraz jaśniejszym odcieniem.

Ile kosztuje buldog?

Psy rasowe kosztują około 4000 zł. Cena uzależniona jest jednak od hodowli. Hodowla z rodowodem wiąże się z wyższą ceną, ale kupując buldoga, nie warto oszczędzać. Pies niebieski nie jest tańszy mimo braku zgodności ze wzorcem rasy. Popyt na "rzadki" kolor sprawia, że nieuczciwi ludzie krzyżują i sprzedają psy obarczone dużym ryzykiem wad genetycznych.

Utrzymanie to koszt około 250zł miesięcznie. Składa się na nie żywienie dobrej jakości karmą, wizyty w gabinecie weterynaryjnym (odrobaczenie, szczepienia, profilaktyka przeciwpchelna i przeciwkleszczowa) oraz środki pielęgnacyjne (szampony). Niestety posiadanie buldoga może wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z operacyjnym leczeniem wad budowy górnych dróg oddechowych.

Buldog francuski biały na szarym tle, a także jego charakter i usposobienie
Buldog francuski szary i buldog francuski biały krok po kroku

Buldożek francuski to nie miniaturka buldoga. Miniaturki tej rasy nie istnieją, a hodowla nastawiona jest raczej na rozmiary określone we wzorcu rasy. Ogłoszenia oferujące "mini" buldogi powinny wzbudzać naszą czujność.

Opinie o psach brachycefalicznych

Psy rasowe narażone są na obciążenia niektórymi wadami i schorzeniami. W przypadku buldożka francuskiego są to głównie problemy związane z budową ich układu oddechowego. Mowa o zespole brachycefalicznym obejmującym:

  • zwężenie nozdrzy
  • wydłużone podniebienie miękkie
  • zwężenie kanałów nosowych
  • niedorozwój tchawicy
  • zapadnięcie krtani
  • wynicowane kieszonki krtaniowe

Najczęstszy problem to zwężenie nozdrzy przednich. Wady mogą jednak występować nie tylko pojedynczo, ale i w dowolnych kombinacjach. Konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Psy ras brachycefalicznych charczą, chrapią lub wydają inne odgłosy. Jest to związane z budową ich dróg oddechowych i dla wielu jest uroczym akcentem. Niestety może być denerwujące i jest objawem wady! Zespół brachycefaliczny pogłębia się zwykle z wiekiem i początkowe problemy związane z wysiłkiem fizycznym dokuczają starszemu psu także w spoczynku oraz podczas snu. Brak leczenia może doprowadzić do śmierci psa. 

Buldog francuski bywa mylnie określany jako bokser francuski albo dog francuski. Tymczasem takie rasy nie istnieją. Istnieje dog niemiecki lub argentyński, a nie dog francuski. Są to ogromne, molosowate psy. Bokser francuski może być natomiast omyłkowym określeniem boksera, który pochodzi z Niemiec.

Zarówno buldog francuski biały, jak i buldog francuski szary są rzadziej spotykanymi odmianami barwnymi. Warto jednak wiedzieć, że kolor niebieski (szary) nie jest zgodny ze wzorcem rasy tymczasem biały owszem!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny