Budki lęgowe dla papug nimf, falistych i nierozłączek

Budka lęgowa dla ptaków - wymiary budek lęgowych dla papug

Budka lęgowa jest najbardziej istotna, jeżeli chodzi o rozmnażanie się papug. Czy wiesz o tym, że brak budki może być przyczyną tego, że papugi nie składają jaj? Możesz wyposażać domek w nowoczesne gadżety, karmić papugi najlepszą karmą i dobrać parkę. Jednak, brak budki lęgowej na pewno spowoduje, że papugi nie będą chciały się rozmnażać. Warto zastanowić się, jaka budka pasować będzie do mniejszych, a jaka do większych ptaków. Gadające papugi mogą preferować inne rodzaje budek, niż np. inne rodzaje ptaków hodowlanych.

Nie opieraj się wyłącznie na tym, co zobaczysz w sklepie zoologicznym. Często jest tak, że budki lęgowe dla papug są w nim zwyczajnie… za małe. Gniazdo ma starczyć nie tylko dla samej samicy, która będzie opiekowała się jajami. Lęgowa budka pomieścić musi też kilka pisklaków, które się wyklują. Hodowcy polecają wymiary budki lęgowej ok. 16 x 20 x 16 cm. Bez problemu powinna starczyć dla większości gatunków papug hodowlanych. Warto pomyśleć również nad podłużnym kształtem takiej budki. Inni z kolei polecają wymiar minimum 21 x 21 x 21 cm, by pisklaki na pewno się w takiej budce pomieściły.

Z czego powinny być zrobione budki lęgowe dla papug?

Materiały, z których mogą być wykonane budki lęgowe dla papug, zaleca się kupować lub budować z płyty OSB. Jako że to materiał dość trudny do utrzymania w czystości, zaleca się też zrobić budkę lęgową z płyt MDF, będących wodoodpornymi. Ewentualnie, zawsze można zasilikonować budkę w spodniej części, by łatwiej było ją czyścić. Wtedy jednak nie można być pewnym, czy papuga nie zacznie go skubać.

Cena papugi falistej będzie mniej więcej taka sama, jak cena za płyty OSB (ok. 40 zł). Trzeba się jednak liczyć z faktem, że cena papugi falistej lub innej to dopiero początek wydatków związanych z hodowaniem tych ptaków. Z jakich jeszcze materiałów można utworzyć budki lęgowe dla papug? Zalecamy skorzystać z:

  • Naturalnego drewna – ten materiał zapewni budce odpowiednią wilgotność i mikroklimat, ponieważ drewno naturalne to materiał oddychający. Podłoga powinna mieć 2,5 cm, a ściany ok. 1 cm.
  • Sklejki – łatwo z niej robić budki lęgowe dla papug, po sklejka jest lżejsza od drewna.
  • Płyt wiórowych – nie mogą być laminowane. Mimo, że są lepsze w utrzymaniu w czystości, mogą szkodzić tak samo, jak plastik.

Budki lęgowe dla papug zrobione samodzielnie z drewna. Porady i ceny budek dla papug.
Budki lęgowe dla ptaków - idealne wymiary, rodzaje oraz porady dotyczące budek lęgowych.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o gatunkach papug gadających.

Najlepsze budki lęgowe dla papug

Na co zwrócić uwagę w konstrukcji budki lęgowej?

Poza materiałem i wielkością budki lęgowej dla papug, powinno się zwrócić uwagę na ich wejście. Musi być przede wszystkim okrągłe i o średnicy, która pozwoli samicy wejść i wyjść z budki. Najlepiej, gdy wejście znajdzie się w jednym z górnych rogów budki, co zabezpieczy maluchy przed wypadnięciem. Przy wejściu powinna się znaleźć żerdka, ponieważ samica powinna mieć możliwość wejścia do budki lęgowej. W dodatku, w każdej budce lęgowej powinny pojawić się elementy takie, jak:

  • Zagłębienia na jajka – w nich samica powinna mieć możliwość złożenia jajek. Dziura nie musi być głęboka, ale dobrze wyprofilowana. Zagłębienie musi być naprzeciwko końca wejścia do budki lęgowej, by rodzice nie uszkodzili jajek.
  • Wentylacja – aby jajka mogły się prawidłowo rozwijać, wentylacja będzie koniecznością.
  • Drzwiczki kontrolne – z ich pomocą będziesz mógł kontrolować stan jajek, a także czyścić wnętrze budki w trakcie lęgu i po jego zakończeniu.
  • Wysuwana podłoga – dzięki niej, sprzątanie budki lęgowej będzie zdecydowanie prostsze.
  • Haczyki – służące do zawieszenia budki na klatce papug.

Budka lęgowa dla ptaków - o czym pamiętać, robiąc budkę lęgową samodzielnie?

Zabawki dla papug nie są tak ważne, jak budka lęgowa – w przypadku, gdy chcesz hodować papugi samodzielnie. Gadające papugi potrzebują odpowiedniego miejsca do lęgu, więc zabawki dla papug nie będą dla nich tak ważne. Warto dopasować budkę lęgową do wielkości ptaków, ale i otoczenia. Budkę lęgową można trzymać oddzielnie, jednak lepiej będzie ją przymocować do papuziej klatki. Nie przybijaj jej gwoździami, a zawieś np. na elastycznej taśmie czy poziomej listwie tylnej.

Wysokość budki lęgowej powinno się dopasować do danego gatunku hodowanej papugi. Trzeba też pamiętać o odpowiednim zagęszczeniu, czyli umieszczeniu budek lęgowych – tak, by np. samce nie walczyły o jedną. Aby móc zamieścić kilka budek lęgowych, potrzebujesz jednak dużą wolierę i wiele ptaków w niej mieszkających. Pamiętaj o odpowiednim zagęszczeniu po to, by papugi mogły wybrać sobie dogodną lokalizację i nie walczyły o jedną budkę.

ikona podziel się Przekaż dalej