Brzydkie zapachy - przyczyny, zwalczanie, zapobieganie, porady

Powrót do domu po ciężkim dniu pracy czasem okazuje się przykrym doświadczeniem. W pomieszczeniach utrzymują się brzydkie zapachy. Dopiero po dłuższej nieobecności stały się wyraźnie wyczuwalne. Możliwe też, że nasiliły się pod nieobecność domowników. W takiej sytuacji trzeba ustalić przyczyny i pozbyć się nieprzyjemnej woni. O tym jak to zrobić i jak zapobiegać problemowi opowiadamy na naszej stronie.

Pochłaniacz zapachów do kuwety i nie tylko

W każdym domu i mieszkaniu, od czasu do czasu pojawiają się brzydkie zapachy. Ten problem ma wiele różnych źródeł. Sporo nieprzyjemnych woni może wydobywać się z pralki. Jeśli na przykład pranie nie zostanie od razu wyciągnięte. Od dawna nieczyszczona lodówka albo znajdujące się w niej zepsute jedzenie to kolejny powód. Ogniskiem brzydkich zapachów jest także obecność zwierząt domowych, gotowanie, noszone obuwie. Do tego zestawu należy doliczyć nieczyszczone kosze na śmieci, zlewy, muszle klozetowe. Do usuwania przykrych woni służy specjalny neutralizator lub produkty obecne w każdym domu.

Wstęp z nami, czas, więc nieco dokładniej pochylić się nad tematem brzydkich zapachów. Wiele osób przyjmuje do domu zwierzaki. Jak już wiadomo, ich obecność wiąże się z pewnymi zapachami. Takim, które nie są lubiane. Za przykład posłużą nam koty a konkretnie ich toalety. Jak usunąć drażniący nos zapach wydobywający się z kuwety? Przede wszystkim należy ją regularnie sprzątać, najlepiej codziennie. Co ważne, dzięki temu kot będzie załatwiał się w kuwecie a nie poza nią. Warto stosować zapachowy żwirek minimalizujący fetor. Dobrym rozwiązaniem jest też zwykły żwirek i osobny pochłaniacz, który wyciąga zapach.

Wchodząc do pokoju czy przedpokoju da się wyczuć nieprzyjemną woń? W wielu przypadkach wydobywa się ona z butów. Tych noszonych codziennie lub używanych do biegania czy uprawiania innych sportów. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Przede wszystkim trzeba dbać o stopy i często wietrzyć obuwie. Warto stosować wkładki oraz specjalne aromatyzujące spraye i kulki. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po domowe metody. Do odświeżania butów używana jest soda oczyszczona, proszek do pieczenia a także herbata w torebkach. Rozwinięcie tematów poruszanych w tej części artykułu znajduje się na naszej stronie.

Jak usunąć brzydkie zapachy z domu?

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, w których często pojawiają się brzydkie zapachy. Wydobywają się między innymi z kubłów na śmieci. Kilku, bowiem ochrona środowiska wymaga segregowania odpadów. Najbardziej intensywne zapachy pochodzą z pojemników na odpady organiczne. Wtórują im tworzywa sztuczne, często będące opakowaniami produktów spożywczych. Pozostałości po nich szybko się rozkładają. Co wyciąga lub niszczy fetor wydobywający się z kosza na śmieci? Do dyspozycji są specjalne preparaty chemiczne dostępne w sklepach. Do mycia można zastosować także sodę oczyszczoną i inne, naturalne środki.

Kolejnym źródłem nieprzyjemnych zapachów bywa lodówka. Mieszające się aromaty jedzenia stają się uciążliwe. Gdy dochodzą do tego popsute produkty woń staje się nie do wytrzymania. Jak pozbyć się tego problemu? Przede wszystkim nie można zapominać o pokarmach i ich terminie przydatności do spożycia. Lodówkę trzeba regularnie odmrażać i dokładnie myć. Przy tej drugiej czynności przydatna będzie soda oczyszczona lub woda z octem. Jednakże najlepszą metodą jest zapobieganie. Warto stosować neutralizator, zarówno ten naturalny jak i pochodzący ze sklepu chemicznego.

Brzydkie zapachy dotyczą także innych pomieszczeń. Występują w łazience, wydobywają się z umywalek, muszli klozetowych. Mogą pochodzić także z pralki. Rury należy, co jakiś czas przeczyszczać a z pralki od razu wyciągać pranie. To absolutna podstawa. Dalej zwiedzając dom lub mieszkanie przechodzimy do pokoju. Przykre zapachy pochodzą z foteli, kanapy a nierzadko również z klimatyzacji. Sposoby odświeżania tych elementów wyposażenia opisujemy na naszej stronie. Naturalnie rozwijamy wszystkie tematy poruszone powyżej. Warto zapoznać się z tymi materiałami.