Co to jest brainwork? Nauka i zabawa, czyli przyjemne z pożytecznym!

Zabawa z psem niektórym kojarzy się wyłącznie z aportowaniem. Rzeczywiście, czworonogi uwielbiają tego typu interakcję z opiekunem. Warto jednak poszerzyć wspólne aktywności o angażujące nie tylko ciało, ale i umysł. Do tego służy brainwork! To nic innego, jak zagadki umysłowe dla psa, które mają za zadanie pobudzić intelekt i rozwinąć psią inteligencję. Zadaniem czworonogów jest rozpracowywanie mechanizmów zabawki lub procesów zabawy, aby odnaleźć smakołyk. Do zabawy wykorzystuje się różnego rodzaju zabawki, które można kupić w sklepie albo przygotować samodzielnie w domu. Pamiętaj, pies jest inteligentnym stworzeniem, które potrzebuje nauki oraz stymulacji umysłowej. Można mu to zapewnić m.in. właśnie dzięki zabawom typu brainwork.

Do przygotowania domowych zabawek można użyć wielu materiałów, np. aluminiową tackę do muffinków, w którą schowasz psie smakołyki. Zakryj je piłkami lub maskotkami, aby pies je przesuwał i wyjadał smaczki z miejsc przeznaczonych na babeczki. Możesz również wykorzystać pudełka i rolki po papierze toaletowym. Do środka włóż kawałki tkaniny i ulubione smakołyki czworonoga. Na koniec należy zamknąć opakowania. Pies będzie musiał spróbować otworzyć wieczko, aby wydobyć nagrodę. A co powiesz na zabawę w chowanego? Wsadź do plastikowej butelki kilka smaczków, resztę chowając w materiale. Wepchnij go do butelki i zostaw kawałek tkaniny na zewnątrz. Pies będzie musiał pociągnąć za materiał w taki sposób, aby smakołyki wypadły na zewnątrz.

Jakie smakołyki do zabawy umysłowej z psem? Wypróbuj Brit Meaty Jerky!

Aby jeszcze skuteczniej pobudzić intelekt i rozwinąć psią inteligencję, warto zabawić się w zgadywanki. W tym celu można schować ulubiony przysmak czworonoga pod jedną z np. trzech plastikowych miseczek lub małych doniczek. Psiak nie może wcześniej zobaczyć, gdzie chowasz „skarb”. Powinien samodzielnie wywęszyć, gdzie się znajduje. Warto też zaangażować pupila w taki sposób, aby nie przewracał miseczek. Naucz go, żeby wskazywał łapą, który pojemniczek powinieneś podnieść do góry. W ten sposób całkiem pobudzisz psi umysł.

Zastanawiasz się, czy do zabaw typu brainwork można używać każdych przysmaków? Otóż nie. Najlepiej, gdy smaczki są pełnowartościowe i mają jak najlepszy skład, który przysłuży się zdrowiu czworonogów. Wśród polecanych psich smakołyków wyróżnia się Brit Meaty Jerky. To mięsne smaczki dla psów z aż 85% zawartością mięsa. Dzięki powolnemu suszeniu w niskiej temperaturze zachowują swój mięsny, apetyczny smak. Przysmaki Brit Meaty Jerky możesz kupić w formie monetek, filetów i batonów, w aż 12 wariantach smakowych na bazie mięsa z kurczaka.

Brainwork, czyli zabawy umysłowe dla psa – jak zacząć?
Brainwork, czyli zabawy umysłowe dla psa – jak zacząć?

Mięso, z którego pochodzą smaczki Brit Meaty Jerky, pozyskano z certyfikowanych europejskich gospodarstw rolnych. Masz więc pewność, że nagrody w zabawie przysłużą się również zdrowiu pupila. W dodatku łatwo je podzielić na mniejsze kawałki, ponieważ są miękkie. Smakołyki są tak aromatyczne, że nawet wybredny psiak nie przejdzie obok nich obojętnie. Warto zaznaczyć, że przysmaki Brit Meaty Jerky są bezzbożowe. Nie zawierają cukrów, barwników i GMO. W środku są tylko naturalne przeciwutleniacze (np. rozmaryn). W dodatku smaczki zamknięto w opakowaniach otwieranych strunowo, więc łatwiej będzie ci je przechowywać do kolejnych wspólnych treningów.

Budowanie treningu brainwork – co poza zabawą?

Warto stopniować trudność zabaw brainwork. Dzięki temu zapobiegniesz frustracji, która może pojawić się u psa na początku wspólnej przygody z tego typu treningami. Żeby pupil nie zniszczył zabawki albo całkiem nie zrezygnował z treningu, zacznij od prostych zadań. Ukryj smaczek pod kawałkiem materiału, następnie schowaj pod miseczkę i powoli zwiększaj trudność ćwiczeń. Nigdy nie zostawiaj psa sam na sam z zabawką, bo może ją zepsuć. Dopinguj czworonoga i chwal za każdym razem, gdy odniesie sukces. Warto ustalić również nową komendę, która będzie pobudzać psa do zabawy (np. próbuj, dawaj). Na pewnym etapie pies przestanie pracować węchem i zacznie bazować na swoich zdolnościach w myśleniu!

Staraj się każdego dnia rozwijać inteligencję psa na różne sposoby. Wyprowadzaj go na spacery w różnych miejscach. Pozwalaj węszyć i kontaktować się z innymi psami oraz ludźmi. Unikaj monotonii i ucz nowych sztuczek, za każdym razem nagradzając psa – najpierw smaczkami, a później dobrym słowem i tuleniem. Postaraj się również zrozumieć czworonoga. Pozwól mu na naukę i rozwijanie się, a także wspólnie eliminujcie przyczyny niepożądanych zachowań. Czasem przydatne może bowiem okazać się nie tylko odpowiednie szkolenie, ale i… wsparcie dobrego behawiorysty.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej