Bouvier des Flandres – opis, pochodzenie i cena

Jak wygląda Bouvier des Flandres i skąd pochodzi rasa psa?

Bouvier des Flandres dawniej służył jako pies obronny – zwłaszcza za czasów I oraz II wojny światowej. To niezwykle odporna i silna rasa, dzięki czemu zdolna była do długiej i wyczerpującej pracy. W kwestii pochodzenia psa pojawiają się zróżnicowane opinie. Mieszkańcy Francji uważają czworonoga za skrzyżowanie owczarka francuskiego beauceron z gryfonem. W Belgii mówi się zaś, że Bouvier des Flandres pochodzi od pierwowzoru wojennego jakim jest pies Bouvier de Roules. Region Flamandzki znajduje się zarówno na terenie Belgii, jak i Francji. FCI zadecydowało zatem, że ojczyzną rasy Bouvier des Flandres będą oba te państwa.

Owczarek flandryjski z reguły żyje ok. 12 lat. To bardzo duży pies, przez FCI klasyfikowany do grupy 1 jako owczarek / inny pies pasterski oraz sekcji 2 (psy zaganiające). Bouvier des Flandres dorasta do 59-68 cm, z czego dolną granicę wzrostu osiągają samice. Waga psów waha się pomiędzy 27 a 40 kilogramów – największą masę mają samce, suczki ważą zaś maksymalnie do 35 kilogramów. Sierść owczarków flandryjskich jest czarna, szara albo pręgowana. Ich futro jest pomierzwione, twarde i obfite. Wzorcowa sierść rasy powinna być półdługa. Owczarek flandryjski zgodny ze wzorcem rasy posiada masywną głowę, lekko zaznaczony stop i wysoko noszony ogon.

Jaki charakter mają rasowe psy Bouvier des Flandres?

Owczarki flandryjskie mają łagodne usposobienie. Opis hodowców wskazuje na ich lojalność oraz wierność wobec domowników. Bouvier des Flandres z rodowodem nie należy do zabawnych psów – jak np. pies kundel lub labrador. Psy flandryjskie słyną ze swojej powagi, zachowując 100 % czujności każdego dnia. Można powiedzieć, że charakter rasy jest mocno wyrafinowany – owczarek potrzebuje czasu na analizę sytuacji, by podjąć jakiekolwiek działanie. Najlepszym zadaniem dla psa będzie pilnowanie terenu domu, a także bycie jego ochroniarzem. Bouvier des Flandres nie ufa ludziom i trzyma nieznajomych na dystans – właśnie dlatego pies doskonale odnajdzie się w roli obrońcy posiadłości.

Mimo, że owczarki flandryjskie lubią być blisko swojej rodziny, są psami niezależnymi. Perspektywa samotnego siedzenia w domu specjalnie ich nie przeraża, jednak nie powinieneś zostawiać psa na cały dzień w mieszkaniu. Bouvier des Flandres potrzebuje czułości i uwagi swojego opiekuna. Trzeba też pamiętać o konsekwencji w wychowywaniu tej rasy. Jeżeli nie będziesz przyjazny wobec owczarka i nie poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu, pies może przestać słuchać. Bardzo ważne jest stałe zapewnianie psu stymulacji zarówno umysłowej, jak i ruchowej. W przeciwnym razie przejawiać się mogą destrukcyjne zachowania u czworonoga. Sprawdź także ten artykuł na temat owczarka flandryjskiego.

Bouvier des Flandres – jaka jest cena za szczeniaki?

Czy owczarek flandryjski to dobry materiał na pierwszego psa?

Nie w każdym przypadku. Bouvier des Flandres słynie z silnego charakteru i bycia upartym zwłaszcza, gdy coś mu szczególnie nie pasuje. Amator w wychowywaniu psów może mieć zatem niezły problem z wytresowaniem pupila – zwłaszcza będąc wobec niego pobłażliwym i przymykając oko na niektóre psie zachowania. Owczarek musi spędzać dużo czasu na dworze spacerując i biegając, by dać upust swojej energii. Bouvier des Flandres jest rasą stróżującą, więc mieszkanie w małym pomieszczeniu nie będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. W ciasnym mieszkaniu pies może czuć się smutny. Zdecydowanie lepiej pozwolić zamieszkać mu w domu na wsi, gdzie pies będzie spełniał się w roli obrońcy terenu.

Bouvier des Flandres biegnący po łące, a także informacje o rasie: opis, charakter, usposobienie, wygląd, cena oraz porady dla hodowców
Pies rasy Bouvier des Flandres, czyli charakter, opis, cena szczeniaków, wymagania, porady dla hodowców

Bouvier des Flandres doskonale dogada się z kotami, jeżeli od szczeniaka będziesz wychowywać z nimi psa. W przypadku mieszkania z innymi psami (jak pies kundel) owczarek może zechcieć zdominować towarzystwo. Odpowiada za to pewna siebie osobowość psa. Warto więc zadbać o odpowiednią socjalizację zwierząt, by nie dopuszczać do konfliktów między nimi. Owczarek flandryjski będzie dobrym towarzyszem dla dzieci, wykazując wobec nich dużo cierpliwości. Bouvier des Flandres chętnie pobawi się z maluchami, pełniąc jednocześnie funkcję ich stróża. Jeżeli masz w domu małe dzieci nie musisz obawiać się kupna tej rasy – pies świetnie dogada się bowiem z pociechami.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pielęgnowanie, żywienie, choroby oraz cena Bouvier des Flandresa

Pielęgnacja owczarków flandryjskich nie należy do skomplikowanej. Wystarczy szczotkować swojego pupila raz w tygodniu, by zadbać o schludny wygląd czworonoga. Całe szczęście Bouvier des Flandres linieje umiarkowanie, więc nie musisz obawiać się fruwającej wszędzie sierści psa. Owczarka flandryjskiego powinno się żywić wysokiej jakości suchą i mokrą karmą dla psów, która przeważać będzie w wartościowe białko oraz węglowodany. Rasa nie jest podatna na choroby – choć zapewnić trzeba psu sporo ruchu, by zbyt szybko nie dopadła go dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu psu cienia latem, gdy spędza więcej czasu na podwórku.

Cena za szczeniaki Bouvier des Flandresa zależy w dużej mierze od kilku czynników. Hodowla wycenia psy indywidualnie na podstawie zbliżenia do wzorca ras FCI, wieku, płci, genów, ilości szczeniaków w miocie oraz innych osobistych ustaleń. Kwotę zakupu psa szacuje się na ok. 3000-4000 złotych w rejestrowanej hodowli. W Polsce istnieje kilka oficjalnych hodowli owczarków flandryjskich, które posiadają na sprzedaż szczeniaki tej niezwykle ciekawej rasy.

ikona podziel się Przekaż dalej