Bolończyk - charakterystyka, usposobienie, pielęgnacja, żywienie, porady

Usposobienie i wielkość psów są bardzo zróżnicowane. Ponadto zwierzaki mogą pełnić różne role. Istnieją czworonogi współpracujące z osobami niepełnosprawnymi. Inne są znakomitymi stróżami czy sportowcami. Warto też zwrócić uwagę na przyjacielskie psy do towarzystwa. Jednym z nich jest uroczy bolończyk. Tak jak podobnych rozmiarów bichon cieszy się sporym uznaniem. W związku z tym podajemy jego charakterystykę i sprawdzamy jak należy o niego dbać.

Pies rasy bolońskiej

Bolończyk to rasa psów do towarzystwa mogąca pochwalić się długą historią. Każdy z jej przedstawicieli to czworonóg typu lisowatego. Jest to niewielki piesek z miękką, kędzierzawą sierścią. Nazwa odmiany może być nieco myląca. Badacze twierdzą, że zwierzaki pochodzą z Malty i Wysp Kanaryjskich. Stamtąd razem z marynarzami dotarły do Włoch. Zyskały popularność w Bolonii w okresie oświecenia. Psiaki cieszyły się uznaniem wśród królów, książąt i dam dworu. Od końca XVIII wieku zainteresowanie nimi zaczęło maleć. Na przełomie XIX i XX wieku bolończykom groziło wymarcie. Na szczęście do tego nie doszło.

Dziś psy rasy bolońskiej goszczą w niejednym domu. W systematyce Międzynarodowej Federacji Kynologicznej umieszczono je w grupie IX. Skupiającej czworonogi ozdobne i do towarzystwa. Podobnie jak bichon znajdują się w 1 sekcji owej kategorii. Jak wygląda interesujący nas zwierzak? Przede wszystkim osiąga niewielkie rozmiary. Samica dorasta do 25-28 cm wysokości w kłębie. Samiec ma od 27 do 30 cm w kłębie. Waga bez względu na płeć waha się w granicach 2,5-4 kg. Dorosły pies ma proste kończy i grzbiet oraz rozbudowaną klatkę piersiową. Jego nos jest czarny tak samo jak bystre oczy.

Przyszedł czas na opis sierści. Jest długa na całym ciele, dość puszysta i miękka w dotyku. Nie przylega ściśle do ciała. Układa się w ładne kosmyki. Trzeba też poruszyć kwestię umaszczenia. Rasowy bolończyk to jednolicie biały pies. Wzorzec nie dopuszcza żadnych łat i innych odcieni bieli. Owszem istnieje kolorowy czworonóg. Jest to bolończyk rosyjski zwany też Russkaya Tsvetnaya. Jednakże jest to odrębna rasa, której FCI nie uznaje. Jej przedstawiciele występują w rozmaitych umaszczeniach. Piesek może być, więc czarny, brązowy, ale nigdy czysto biały. Więcej informacji o wyglądzie i sierści obu odmian można znaleźć na naszej stronie.

Charakter psa bolońskiego

Kolorowy, rosyjski psiak jest bardzo podobny do klasycznego bolończyka. Zarówno pod względem budowy jak i usposobienia. Dobrze pokazują to zdjęcia. Dlatego opisując charakter mamy na myśli w zasadzie obie rasy. Przechodząc do rzeczy, bolończyki nie przez przypadek znalazły się wśród pupili do towarzystwa. Świetnie sprawdzają się w tej roli, ponieważ są spokojne i łagodne. Potrafią być bardzo aktywne, choć zazwyczaj tego nie okazują. Są także inteligentne i szybko uczą się nowych sztuczek. Można się spotkać z opinią, że mają problemy z posłuszeństwem. Może się tak zdarzyć, ale będzie to wina niewłaściwego wychowania.

Bolończyki lubią zabawę i dobrze dogadują się z dziećmi. Bardzo mocno przywiązują się do opiekunów. Potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem. Są czułe i wrażliwe, przez co źle znoszą długą rozłąkę. Oczywiście dorosły pies może jakiś czas pozostać sam w domu. Jednakże trzeba go z tym oswajać już od okresu szczenięcego. Z uwagi na usposobienie i wielkość, bolończyk nie nadaje się na stróża. Sprawdzi się za to, jako pies alarmujący. Gdy będzie zaniepokojony czy przestraszony, poinformuje o tym rodzinę głośnym szczekaniem. Ta sympatyczna miniatura ma wiele zalet, lecz nie jest to pies dla każdego.

Z wychowaniem bolończyka poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun. Potrzebne będzie tylko łagodne podejście do nauki i konsekwencja. Nie oznacza to jednak, że opisujemy psa dla każdego. Osoby długo pozostające poza domem nie powinny go kupować. Samotny czworonóg będzie zwyczajnie cierpiał. Nie pasuje również do opiekunów chcących uprawiać sport razem z psem. Zatem warto dobrze przemyśleć zakup tego zwierzaka. Kwestię charakteru i wychowania bolończyków rozwijamy w innych materiałach na naszej stronie. Natomiast w tym artykule przechodzimy do kolejnych ważnych tematów.

Bolończyk – pielęgnacja, choroby, cena

Osoby decydujące się na przygarnięcie bolończyka muszą znaleźć czas na zajęcie się jego sierścią. Wymaga codziennego szczotkowania. Jeśli zostanie zaniedbana pojawią się trudne do rozczesania kołtuny. Warto wiedzieć, że włos okrywowy psiaka cały czas rośnie. Potrzebne jest, więc strzyżenie. Jeżeli bolończyk ma dłuższą sierść, niezbędne są cotygodniowe kąpiele. Jeśli jest obcinany na krótko, wystarczy kąpać go dwa razy w miesiącu. Używane szampony muszą być przystosowane do czyszczenia białego futra. Tylko wtedy można mieć pewność, że włosie nie będzie żółknąć i w żaden inny sposób zmieniać barwy.

Pielęgnacja bolończyka to także regularne przemywanie oczu. Wydostaje się z nich wydzielina, która nieusuwana będzie farbować sierść. Trzeba także regularnie sprawdzać i czyścić uszy. Poza tym ta psia miniatura ma tendencję do odkładania kamienia nazębnego. Skoro wiadomo już jak wygląda dbanie o czworonoga czas na zdrowie. Każda dobra hodowla sprzedaje szczeniaki, które dożywają 12-14 lat. Ogólnie rzecz biorąc rasa cieszy się dobrym zdrowiem. Jednakże i w jej przypadku występują pewne choroby. Należą do nich rozwijające się sporadycznie infekcje uszu. Dlatego tak ważne jest ich dokładne sprawdzanie, co jakiś czas.

Jak już wspominaliśmy, bolończyk jest psem, który potrafi być aktywny. Czasem z tego powodu naraża się na urazy. Mogą to być zerwania więzadeł lub zwichnięcia rzepki kolanowej. Po chorobach kolej na żywienie. Psiaki nie są bardzo wybredne. Zadowolą się suchą karmą o ile będzie wysokiej jakości. Warto jednak wiedzieć, że bolończyki bardzo lubią jeść. Łatwo je przekarmić a co za tym idzie utuczyć. Tak oto do wyjaśnienia została ostatnia kwestia. Jaka jest cena pieska z rodowodem? Renomowana hodowla sprzedaje szczeniaki za 1800-3000 zł. Obszerniejszy opis rasy i zdjęcia zostały opublikowane na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.