Umaszczenie – brązowy, złoty, kremowy czy biały golden retriever?

Golden nie jest mały, a średni. Samiec może osiągnąć 56-61 cm w kłębie, a suczka 51-56 cm. Ich waga mieści się w granicach 25-45 kg, choć wzorzec nie określa tego definitywnie. Samiczki są mniejsze, lecz i one posiadają muskularne ciało. Goldeny mają charakterystyczne ciemne oczy oraz wyraźnie zaznaczone miejsce, w którym czoło przechodzi w kufę (tzw. stop).

Nie występuje czarny, brązowy ani biały golden retriever. Takie odmiany są niedopuszczalne według wzorca rasy. Goldeny mają umaszczenie adekwatne do swojej nazwy. Pies ten może być kremowy lub złoty w dowolnym odcieniu. Elementy białe są dopuszczalne jedynie na klatce piersiowej. Sierść goldenów jest długa, może być gładka lub falista. Mocno linieją, nie tylko w okresie wzmożone linienia. Aby ograniczyć sierść na meblach, ubraniach czy dywanach, należy często je czesać. Rasa ta ma gęsty, wodoodporny podszerstek.

Zdarza się, że goldeny są porównywalne z inną rasą, którą jest labrador. Dzieje się tak dlatego, że obie rasy należą do retrieverów. Jednak już na pierwszy rzut oka widać różnicę. Labrador może mieć szatę czarną, czekoladową i biszkoptową (odcienie od kremowego po rudy), a do tego jest krótkowłosy.

Goldeny i ich charakter

Psy tej rasy mają wyjątkowo łagodne usposobienie. Kochają wszystkich i są przyjaźnie nastawione do ludzi oraz innych zwierząt. Zachowują się tak, jakby zupełnie nie zdawały sobie sprawy, że mogłyby zrobić komuś krzywdę. Dlatego te psy są wybierane przez ludzi, którzy mają dzieci. Warto jednak kontrolować ich wspólną zabawę i nie pozwalać na samotne spacery. Psa może zaatakować inny pies, a dziecko nie będzie wiedzieć, jak odpowiednio się zachować w zaistniałej sytuacji i samo przy tym ucierpi.

Szczeniaki goldena są pełne energii. Wszędzie ich pełno i domagają się zainteresowania ze strony rodziny. Energia ich nie opuszcza, gdy dorosną. Uwielbiają wszelkie aktywności, a zwłaszcza pływanie. Świetnie aportują i nadają się do psich sportów. Dawniej wykorzystywano te psy w polowaniach, aby przynosiły upolowaną zwierzynę. Robiły to delikatnie, w żadne sposób nie niszcząc ciała.

Ze względu na to, że tego psa bardzo łatwo wychować, często towarzyszy człowiekowi. Szybko uczy się i jest chętny do pracy. Jego tresurę zaczyna się, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Goldeny asystują niewidomym oraz niepełnosprawnym, świetnie odnajdują się w dogoterapii. Sprawdzają się również jako psy tropiące oraz ratownicze. Pomagają wykrywać narkotyki, wycieki gazu oraz ładunki wybuchowe. Jednak ze względu na swój przyjacielski charakter, nie nadają się na psa stróżującego i obronnego. Prędzej ucieszą się z wizyty włamywacza i nawet mu pomogą, niż naszczekają i przegonią. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o najlepszych hodowlach golden retrieverów.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla golden retrievera – szczeniaki, cena, opis

Koszt rasowego psa nie jest mały. Cena za pupila z rodowodem ZKwP przeważnie wynosi od 6000 do 8000 zł. Wynika to z faktu, że prowadzenie hodowli jest czasochłonne, a także kosztowne. Utrzymanie piesków w dobrych warunkach, dostarczając im wysokiej jakości pokarm oraz wszelkie badania i opieka weterynaryjna nie jest tania. Dlatego, jeżeli trafisz na ogłoszenie, w którym piesek kosztuje ok. 500 zł, możesz być pewien, że trafiłeś na psuedohodowle.

Mały biały golden retriever siedzący w śniegu oraz jego usposobienie i charakter
Biały golden retriever, a także jego usposobienie, cena i wszystko, co warto wiedzieć

Czym się różni od hodowli? Głównie tym, że tam nie liczy się jakość, a ilość. Pieski są rozmnażane masowo, często kojarzone są ze sobą osobniki zbyt blisko skojarzone (umyślne lub przez niedopilnowanie), a warunki, w których są przetrzymywane, są karygodne. W końcu trudno jest utrzymać czystość, jeżeli nie poświęca się im odpowiednio dużo czasu i uwagi. Ich dieta również nie jest odpowiednia, nie mówiąc już o szczepieniach czy badaniach. Pieska i owszem, można kupić taniej, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że później wyda się strasznie dużo na jego leczenie. Dochodzi do tego jeszcze samo patrzenie na cierpienie naszego przyjaciela.

Dlatego trzeba się najpierw upewnić w tym, czy dana hodowla jest odpowiednia. Zdjęcia w ogłoszeniu są ważne, ale nie warto sugerować się tylko nimi. Najważniejszy jest opis. To w nim zawarte są informacje o tym, jak nazywa się hodowla, w jakim wieku oddawane są szczenięta, czy otrzymały CHIP, czy są pod stałą opieką weterynarza. Bardzo wiele można wywnioskować po samym opisie. Po sprawdzeniu, w jakim stowarzyszeniu lub klubie jest zrzeszona hodowla, najlepiej jest zadzwonić i umówić się na spotkanie, aby na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach wychowuje się szczeniak.

Hodowla golden retrievera jest bardzo popularna w Ameryce, ale nie jest to pies amerykański. Rasa ta pochodzi z Wielkiej Brytanii. Obecnie znana jest na całym świecie. Biorąc pod uwagę jego charakter, nie jest to nic dziwnego. Decydując się na goldena, możesz być pewien, że zyskujesz oddanego towarzysza na kilkanaście następnych lat.

ikona podziel się Przekaż dalej