Białe psy - dlaczego tak się podobają

Rasowe, białe psy obejmują rasy, których wzorzec rasy uznaje umaszczenie wyłącznie białe. Znajdziemy tu przeważnie rasy małych piesków ozdobnych. Drugą grupą stanowią duże psy pasterskie z regionów górskich, które niegdyś służyły do pilnowania stad owiec.

Każdemu podobają się puchate, białe pieski ozdobne, które wyglądają jak pluszaki. Groomerzy przygotowali dla tych piesków przeróżne, modne fryzury, które sprawiają, że piesek wygląda jak puchata kuleczka czy pluszowy miś. Warto wiedzieć, że biały ozdobny piesek wymaga starannej i nierzadko kosztownej pielęgnacji sierść. Koszt utrzymania pieska nie jest duży, lecz należy doliczyć koszty psiego fryzjera i groomera oraz koszty utrzymania sierści, które mogą być duże. Akcesoria dla piesków ozdobnych to nie tylko leżanka dla psa czy kość dla psa, lecz także odpowiedni zestaw szczotek oraz ubranko na zimę. Warto pamiętać też o zabawkach jak gryzaki, piłeczka czy kość dla psa, aby pupil się nie nudził.

Lista ras białych psów - popularne rasy psów o białym umaszczeniu

  • Akbash dog,
  • American Eskimo Dog,
  • Biały owczarek szwajcarski,
  • Biszon kędzierzawy (Bichon frise),
  • Bolończyk,
  • Coton de tulear,
  • Czuwacz (owczarek słowacki),
  • Dog argentyński ma umaszczenie całkowicie białe, jednak czasem występuje ciemna plama wokół jednego oka,
  • Komondor,
  • Kuvasz,
  • Maltańczyk,
  • Owczarek maremma,
  • Pirenejski Pies Górski,
  • Polski owczarek podhalański,
  • Samoyed,
  • Sealyham Terrier,
  • Szpic japoński,
  • West highland white terrier.

Ciekawe rasy małych i średnich białych psów

Do najpopularniejszych ras małych piesków ozdobnych należą west highland white terrier, maltańczyk, bolończyk, coton de tulear czy bichon frise. Najpopularniejsze w Polsce są maltańczyki i coton de tulear. Są to idealne pieski rodzinne, które łatwo przystosowują się do życia w mieszkaniu w blokach, są niekłopotliwe i łatwe do szkolenia. O ile maltańczyki są zwierzakami delikatnymi zarówno psychicznie jak i fizycznie, to coton de tulear mają silny charakter i mocną psychikę.

Ciekawą rasą, bardzo mało znaną w Polsce, jest Sealyham Terrier. Został on wyhodowany do polowań na borsuki, zaś jego białe umaszczenia miało go odróżniać od zwierzyny łownej. Sealyham Terrier to wesoły, przyjacielski piesek, przywiązany do rodziny. Jednak jak każdy terier ma uparty charakter.

Wśród białych psów znajdziemy szpice jak szpic japoński, samojed czy american eskimo dog. Amerykański pies eskimoski to nieduży piesek o wesołym, niezależnym charakterze. Rasa te nie jest jeszcze uznana przez FCI. Psy te mają bardzo dużo energii i wymagają opiekuna, który poświęci im dużo czasu i zapewnia dużą ilość ruchu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o na temat maltańczyka białego?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Poznaj duże białe psy - rasy psów o białym umaszczeniu

Wśród białych psów znajdziemy nie tylko małe, puchate pieski, lecz także duże, nierzadko groźne rasy psów bojowych i stróżujących. Dwa z nich, jak akbash dog i dog argentyński, znajdują się na liście ras uznawanych za niebezpieczne i wymagających pozwolenia.

Biały pies - owczarek podhalański o długiej białej sierści leżacy na trawie.
Białe psy krok po kroku, czyli lista ras oraz opisy, wygląd, charakter i wymagania

Wiele z białych ras wywodzi się od wilka arktycznego, który długo przetrwał w górach. Rasy białych psów często pochodzą z regionów górskich jak na przykład psy z Karpat, czyli owczarek podhalański, kuvasz czy czuwacz słowacki. Warto wiedzieć, że duże psy pasterskie i stróżujące mają niezależny charakter i wymagają doświadczonego opiekuna. Wybierając akcesoria dla nich trzeba nastawić się na większe koszty, gdyż na przykład leżanka dla psa czy gryzak, kość dla psa muszą być duże. Koszty utrzymania tych psów nie są jednak zbyt wysokie, poza karmą, gdyż pielęgnacja sierści nie jest kosztowna ani skomplikowana.

Białe psy górskie jak kuvasz, czuwacz słowacki czy owczarek podhalański pochodzą z górzystych regionów Karpat, gdzie służą jako psy stróżujące i pasterskie. Czuwacz słowacki to rasa prawie nieznana w Polsce. Jest to duży pies osiągający wzrost do 70 cm. Rasowe czuwacze są wyłącznie biało o długim, gęstym futrze. Czuwacz słowacki to pies rodzinny, ciepły i przyjazny, przywiązany do opiekuna i jego rodziny. Rasa ta nie jest jednak przystosowana do warunków miejskich, gdzie łatwo traci zdrowie i nabawia się dysplazji stawu biodrowego. Pies ten wymaga bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu i lepiej sprawdza się w domu z ogrodem lub na wsi.

Do białych psów górskich należy również pradawna rasa hodowana przez Basków, czyli pirenejski pies pasterski. Te białe molosy niegdyś służyły do pilnowania owiec w górach. Obecnie są to psy stróżujące i towarzyszące.

Wśród białych owczarków znajdziemy również białego owczarka szwajcarskiego, który wywodzi się od owczarka niemieckiego. Rasowe owczarki szwajcarskie są wyłącznie białe. Są to przyjazne psy rodzinne, szczególnie świetne dla rodzin z dziećmi.

Ciekawą rasą pasterską jest pochodzący z Węgier komondor, którego charakterystyczną cechą są białe dredy. Mimo ozdobnego wyglądu nie są to puchate pieski kanapowe. Komondor ma trudy, niezależny i dominujący charakter i wymaga doświadczonego opiekuna. Warto wiedzieć, że komondora nie należy ani czesać, ani kąpać. Dbanie o jego dredy polega tylko na rozdzielaniu dredów od nasady. Kąpanie jest niewskazane, gdyż bardzo trudno jest psa wysuszyć, zaś zostawianie mokrej sierści grozi problemami zdrowotnymi.

Do białych psów pasterskich, służących do pilnowania i zaganiania owiec, należy również włoski owczarek Maremma. Ten typowo pasterski pies nie nadaje się do trzymania w mieście z uwagi na duże rozmiary i potrzebę wybiegania się na otwartej przestrzeni. Psy te są przyjazne wobec rodziny, jednak nieufne i ostre wobec obcych.

Pielęgnacja białych psów, szczególnie małych ras ozdobnych, sprawia sporo trudności i wymaga kosztów. Pieska należy od szczeniaka przyzwyczajać do pielęgnacji i czesania. Zaniedbania w pielęgnacji sprawiają, że sierść psa może zżółknąć i stracić śnieżnobiały połysk. Dlatego też zanim zdecydujesz się na białego psa, zdecyduj, czy możesz poświęcić czas na pielęgnację jego sierści.

ikona podziel się Przekaż dalej