Bezzbożowe smakołyki dla kotów – czy używać podczas zabawy z pupilem?
Opiekunowie kotów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest systematyczna zabawa z pupilem. Świetnym pretekstem do zachęcenia zwierzęcia do ruchu są m.in. kocie zabawki. Dobrym pomysłem jest schowanie do nich bezzbożowych przysmaków. W ten sposób zachęcisz czworonoga do ruchu i pozwolisz mu lepiej rozwijać instynkt łowiecki. Dlaczego używanie smaczków bez zbóż to polecane rozwiązanie? Jakie przekąski do ukrywania w zabawkach są najlepsze? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego koty powinny jeść przekąski bez zbóż?
Nie od dziś wiadomo, że koty są drapieżcami. W warunkach naturalnych polują nadrobną zwierzynę. Wpłynęło to na ewolucję ich układu trawiennego i do dziś się nie zmieniło. Domowe czworonogi oczywiście nie muszą już polować na jedzenie. Wciąż mają jednak podobne potrzeby żywieniowe co ich „dzicy bracia”. Naturalne pożywienie kotów idealnie odzwierciedlają bezzbożowe produkty, m.in. pełnoporcjowa karma i przekąski. Bezzbożowe smaczki nie powinny negatywnie wpłynąć na ich układ trawienny. Szukając przysmaków dla czworonoga, zwróć się w stronę bezzbożowych. Właśnie takie uznawane są za bezpieczne dla kotów. Dlaczego mruczki powinny jeść przekąski bez zbóż?
- Bezzbożowe przysmaki dla kotów nie powodują problemów zdrowotnych, co niestety bywa normą w przekąskach ze zbożem.
- Jeśli kot zmaga się z nietolerancją pokarmową na zboże lub ma alergię (np. na kukurydzę), warto podawać mu bezzbożowe przekąski i karmę. Dzięki nim objawy nietolerancji łagodnieją, a ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej spada.
- Składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, są przez kota łatwiej przyswajalne niż zboże. Dzięki nim organizm kota pracuje prawidłowo. Pupil łatwiej trawi mięso. Spożywając karmę czy przysmaki bez zbóż, ma też mniejsze problemy zdrowotne.
- Koty nie mają enzymów trawiennych dostosowanych do rozkładania skrobi. Jedzenie produktów zbożowych może przysparzać im zatem wielu trudności. Bezzbożowe karmy i przysmaki dostarczają pupilom wartościowych składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne.
Czy warto używać bezzbożowych smakołyków podczas zabawy z kotem?
Regularna zabawa z kotem jest bardzo ważna. Zabawki są świetnym sposobem do zachęcenia doruchu. Umożliwiają kotom aktywne spędzanie czasu, rozwijanie umiejętności łowieckich i nawiązywanie przyjaźni zopiekunem. Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, warto rozważyć wykorzystywanie bezzbożowych przysmaków. Bez względu na to, czy twój kot ma alergię pokarmową, czy wrażliwy żołądek, smaczki bez zbóż zawsze stanowią doskonałą alternatywę dla tych z marketu. Nie musisz obawiać się, że u kota pojawi się alergia. Najczęściej spowodowana jest bowiem obecnością kukurydzy czy pszenicy w sklepowych smakołykach.
Bezzbożowe smakołyki dla kotów zwykle są mniej kaloryczne niż inne. Mogą być znakomitym wyborem dla opiekunów kotów, u których trzeba kontrolować masę ciała. W przysmakach dobrej jakości, bez zbóż z reguły nie ma żadnych sztucznych dodatków jak barwniki, aromaty czy konserwanty. To ważne, zwłaszcza że żaden koci opiekun nie chce częstować pupila niezdrowym jedzeniem. Warto podkreślić, że na rynku jest dostępnych mnóstwo bezzbożowych smaczków o różnej konsystencji, teksturze, wielkości i smaku. Każdy kot powinien znaleźć coś dla siebie – nawet ten najbardziej wybredny. Dlaczego jeszcze warto używać bezzbożowych przekąsek podczas zabawy z kotem? Otóż zabawa ze smaczkami jest nie tylko formą rozrywki. To świetna okazja do budowania więzi ze zwierzęciem i nawiązywania z nim bliskiej relacji. Jeśli będziesz dawać mu smaczki bez zboża np. jako formę nagrody za dobrze wykonane zadanie, pokażesz kotu, że czas spędzany z Tobą jest atrakcyjny i przyjemny.
Przekąski bez zbóż do zabawy – które wybrać?
Jeśli chcesz zatroszczyć się o dobre samopoczucie kota, podawaj mu wysokojakościowe pożywienie. Karma musi być odpowiedniodopasowana do wieku, potrzeb, trybu życia i ewentualnych problemów zdrowotnych pupila. Musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które konieczne są do prawidłowej pracy kociego organizmu. W karmie powinna znajdować się przede wszystkim duża zawartość mięsa. Poza karmą warto zwrócić uwagę na przekąski, które podajemy kotu. To, że są uzupełnieniem karmy, nie oznacza, że muszą być gorszej jakości. Wręcz przeciwnie. Przysmaki używane podczas zabawy z pupilem powinny być dobrze dobrane do jego potrzeb. Nie zapominaj, że zdrowie czworonogów zależy od tego, co ląduje w ich pyszczkach. W smaczkach dla kotów nie powinno być zbóż. Właśnie dlatego jednymi z najlepszych na rynku są bezzbożowe przysmaki Brit Care Cat Superfruits Snack.
Przekąski Brit Care Cat Superfruits Snack uważane są przez wielu hodowców i opiekunów za idealne do zabawy z czworonogami. Doskonale nadają się do ukrywania w różnych zabawkach, dzięki czemu koty mogą rozwijać instynkt łowcy i ćwiczyć zmysł węchu. Charakteryzują się łatwą przyswajalnością, dzięki czemu mruczki nie mają problemu z ich trawieniem. Warto podkreślić, że są chrupiące i zamknięte w puszkach z wygodnym otwieraniem. Gdy tylko taką potrząśniesz, kot od razu do Ciebie przybiegnie. Każdy czworonożny przyjaciel znajdzie wśród smaczków coś dla siebie. Przekąski Brit Care Superfruits dzielą się bowiem na kilka interesujących smaków, które powinny przypaść do gustu nawet kocim niejadkom:
- Kitten – idealne dla kotów od 6-tygodnia życia. Przysmaki o smaku kurczaka z kokosem i borówką amerykańską wspierają zdrowy metabolizm kociąt. W dodatku wspomagają regulację ich przewodu pokarmowego, a także wspierają prawidłową pracę układu moczowego.
- Chicken – przekąski o smaku kurczaka z rokitnikiem i borówkami. Znajduje się w nich dużo przeciwutleniaczy, błonnik oraz inne prozdrowotne składniki.
- Salmon – smaczki dedykowane kotom po sterylizacji. Przysmaki te są o smaku łososia z żurawiną, siemieniem lnianym i olejem z łososia. Przyczyniają się do wsparcia dróg moczowych u kotów, a także wzmacniają odporność i działają przeciwzapalnie.
- Lamb – doskonałe zwłaszcza dla wybrednych kotów. Przysmaki są bowiem z delikatną jagnięciną, wątróbką kurczaka, kokosem, olejem z łososia i siemieniem lnianym.
- Herring – przysmaki z łososiem, wątróbką kurczaka, rokitnikiem i hydrolizowanym białkiem. Polecane są sterylizowanym kotom.
- Insect – łagodne smaczki polecane kotom z nietolerancją pokarmową. Oparte są na białku z owadów z dodatkiem łososia, kokosa i dzikiej róży. Nie ma w nich tłuszczu z kurczaka – został zastąpiony olejem kokosowym.
Kocie przysmaki bez zbóż – dobre nie tylko do zabawy
Bezzbożowe przekąski świetnie nadają się do zabawy z kotem. Warto jednak pamiętać o tym, że mają znacznie więcej zalet. W smaczkach bez zbóż znajduje się mniejsza ilość węglowodanów niż w klasycznych produktach zbożowych. Jeśli ograniczysz węglowodany w kociej diecie, pomożesz zwierzakowi w utrzymaniu prawidłowej wagi. Dzięki bezzbożowym smakołykom zminimalizujesz również ryzyko wystąpienia otyłości u swojego kota. Pamiętaj, że odpowiednia masa ciała to klucz do zdrowia mruczka. Prawidłowa waga korzystna będzie zarówno dla układu kostno-mięśniowego, jak i układu sercowo-naczyniowego czworonoga. Bezzbożowe przekąski są lepiej przyswajane przez koty, więc pupile szybciej i łatwiej je trawią. Nie zapominaj również, że większość zbóż powoduje problemy żołądkowo-jelitowe u kotów. To właśnie zboża są najczęstszą przyczyną zaparć, wzdęć i biegunek. Jeśli chcesz ulepszyć sprawną pracę przewodu pokarmowego u swojego pupila, wybierz bezzbożową karmę i smaczki.
Bezzbożowe karmy czy przysmaki zwykle oparte są na białku pochodzenia zwierzęcego. Znaleźć w nich można dużą ilość aminokwasów, np. kwas linolowy. Dzięki niemu można pomóc kotu w utrzymaniu pięknej, błyszczącej i przede wszystkim zdrowej sierści. Wybierając smaczki bez zbóż, szybko zauważysz, że stan kociej sierści i skóry znacznie się poprawi. Jak widzisz, bezzbożowe pożywienie jest niezwykle wartościowe dla kotów. Warto zatem włączyć je do diety swojego pupila, a nie tylko do pojedynczych zabaw. Karma i smaczki bez zbóż polecane są zwłaszcza kotom z nietolerancją pokarmową lub alergią na zboże. Umożliwi to kotom przyswajanie większości składników odżywczych. Pozwoli również na zachowanie odpowiedniej wagi. Zanim zmienisz kotu dietę, skonsultuj się jednak z weterynarzem lub zoodietetykiem. Dzięki profesjonalnemu dopasowaniu pożywienia będziesz mieć pewność, że karma i smaczki spełniają wszystkie potrzeby Twojego kota.