Bezpieczeństwo zwierząt - zobacz, jak zadbać o pupila w domu i na spacerze

Zanim w domu pojawi się zwierzak trzeba poczynić pewne przygotowania. Ważne jest skompletowanie naczyń umożliwiających karmienie danego gatunku. Spore znaczenie ma zakup legowiska, zabawek, akcesoriów ułatwiających spacery. To jednak tylko część obowiązków spadających na właścicieli. Nie można zapominać o zaaranżowaniu przestrzeni domowej tak by była bezpieczna dla czworonogów. Jak zadbać o pupila w domu i na spacerze?

Prawidłowe zaaranżowanie przestrzeni

Dla każdego odpowiedzialnego opiekuna bezpieczeństwo zwierząt domowych jest kwestią priorytetową. Zanim czworonóg pojawi się pod dachem, należy odpowiednio przygotować dom lub mieszkanie. Nie ma tu znaczenia czy mieszkańcy przygarniają kocięta, szczenięta czy dorosłe osobniki. Pierwszym zadaniem jest ukrycie wszystkich widocznych i łatwo dostępnych kabli. Można schować je za meblami. Tam gdzie nie jest to możliwe używa się specjalnych osłon. Ważne jest też zabezpieczenie samego sprzętu. Drzwi piekarników, pralek, suszarek muszą być stale zamknięte. Psy i koty lubią w nich spać, co bywa bardzo niebezpieczne.

Kolejna kwestia to skuteczne zablokowanie niskich szafek. Szczególnie tych, w których znajdują się produkty toksyczne dla zwierząt. Chodzi tu o różnego rodzaju detergenty, wybielacze, leki i kosmetyki dla ludzi, płyny samochodowe, trutki na gryzonie, kulki na mole itp. Bez względu na to czy w domu znajduje się hodowla czy pojedyncze osobniki, problemem mogą być rośliny. Niektóre gatunki doniczkowe oraz kwiaty cięte są trujące dla psów i kotów. Należy je przenieść w niedostępne miejsce lub usunąć na dobre. Rośliny niebezpieczne dla czworonogów to między innymi gwiazdy betlejemskie, żonkile, lilie, azalie.

Właściciele kotów muszą zadbać o zabezpieczenie okien, balkonów i tarasów. Pupile nie powinni spacerować po poręczach i zewnętrznych parapetach. Wystarczy ze rzucą się w pogoń za ptakiem i nieszczęście gotowe. Konieczne jest, więc skuteczne okratowanie lub osiatkowanie okien i balkonów. To samo zalecane jest opiekunom psów. Szczeniaki i małe rasy również mogą wypaść z balkonu. Z kolei duże osobniki mają łatwiejszy dostęp do okien. Osiatkowanie jest zawsze zalecane, gdy w domu znajduje się hodowla. To sprawia, że opieka nad małymi jest łatwiejsza. Bezpieczeństwo zwierząt w domu dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Transport i spacer z czworonogiem

Przewożenie zwierząt, podczas wyjazdu na wakacje czy na wycieczkę to kolejna ważna sprawa. Transport musi być bezpieczny i dla czworonoga i dla kierowcy. Pupil nie może utrudniać prowadzenia pojazdu i ograniczać widoczności. Podczas jazdy nie powinien poruszać się po aucie i wystawiać głowy za okno. Warto, więc zaopatrzyć się w akcesoria ułatwiające przewożenie. Są to na przykład specjalne szelki lub pasy dla psów i kotów. Dają możliwość połączenia z pasami samochodowymi. Jeszcze lepiej sprawdzają się wielofunkcyjne transportery. Największe zwierzaki najlepiej umieszczać w klatkach montowanych do podłogi bagażnika.

Spacer tak jak i prawidłowe karmienie ma olbrzymi wpływ na zdrowie psa. Trzy wyjścia dziennie to bezdyskusyjne minimum. I nie chodzi tu tylko o to by pies załatwił potrzeby fizjologiczne. Podczas spaceru opiekun nadal ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo czworonoga. Jednym ze sposobów jest uczenie psa podstawowych komend. Gdy pozna zwroty takie jak „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw” uniknie poważnych zagrożeń. Równie ważny jest zakup smyczy i obroży. Oba akcesoria należy dopasować do rasy, wielkości i wieku psa.

Opieka roztaczana nad kotem nie wymaga odbywania spacerów. Można jednak je wprowadzić przy zachowaniu środków ostrożności. W tym wypadku potrzebne są dobre szelki i smycz. Na przechadzkę warto wybierać rzadko uczęszczane miejsca z małą ilością stresujących bodźców. Ważnym zabezpieczeniem dla psów i kotów wychodzących na dwór są regularne szczepienia i odrobaczania. Do tego dochodzi ochrona przed kleszczami i innymi insektami. Zapewniają ją specjalne spraye, krople spot on lub obroże. Bezpieczeństwo zwierząt na spacerach szczegółowo opisujemy w artykułach na naszej stronie.