Pies rasy beagle - cechy, opis, usposobienie, żywienie

Czy pies myśliwski może stać się zwierzakiem rodzinnym? Wydawać by się mogło, że nie jest to możliwe. Nie został wszak stworzony do tej roli. Tej tezie przeczy beagle, sympatyczny angielski czworonóg. Od wieków był zabierany na polowania, lecz stosunkowo niedawno stał się psem rodzinnym. Jakie ma usposobienie i wymagania żywieniowe? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w tym i innych naszych artykułach.

Bigiel i jego podstawowa charakterystyka

Beagle, w naszym kraju znany też, jako bigiel, to rasa psa myśliwskiego typu wyżłowatego. Należy do grupy posokowców i psów gończych. Dokładna historia tej rasy nie jest obecnie znana. Pewne jest to, że nazwa „beagle” pierwszy raz pojawiła się w księdze z 1475 roku. Kiedy wyhodowano samego psa nie wiadomo. Cieszył się jednak sporą popularnością wśród angielskich władców i książąt. Podczas II wojny światowej psy tego rodzaju praktycznie wyginęły w Wielkiej Brytanii. Stopniowe odbudowywanie rasy rozpoczęto po wojnie dzięki zwierzętom ze Stanów Zjednoczonych. Do polski bigle sprowadzono w latach 70 XX wieku. Pierwsze hodowle pojawiły się dopiero w latach 90.

Bigle to nieduże psy myśliwskie. Ich minimalna wysokość w kłębie wynosi 33 a maksymalna 40 cm. W tym przedziale mieszczą się i samce i samice. Natomiast waga ciała to zazwyczaj około 15 kilogramów. Są to, więc krępe, mocne psy rasowe zasługujące na nieco dokładniejszy opis. Typowy bigiel ma głowę średniej wielkości z szeroko rozstawionymi, ciemnobrązowymi lub orzechowymi oczami. Uszy są osadzone wysoko, długie i zwisające wzdłuż policzków. Grzbiet prosty, klatka piersiowa głęboka. Przednie kończyny proste tylne zaopatrzone w muskularne uda. Ogon psa jest średniej długości, mocny i wysoko osadzony.

Podstawowa charakterystyka to również umaszczenie bigla. Ten pies to najczęściej tricolor. Jego sierść jest czarno-brązowo-biała w różnych proporcjach. Warto jednak wiedzieć, że umaszczenie może być takie samo jak u wszystkich innych psów gończych. Wracając do sierści, włos bigla jest krótki, gęsty i twardy. Linienie odbywa się tylko raz w roku, jest za to bardzo intensywne. W tym czasie konieczne jest częste wyczesywanie. Poza okresem linienia czesanie należy przeprowadzać raz w tygodniu. Kurz i sierść da się też usuwać przecierając psa z włosem i pod włos wilgotnym ręcznikiem. Dokładniejszy opis pielęgnacji psów można znaleźć na naszej stronie.

Charakter myśliwskiej miniaturki

Beagle to rasa reprezentująca psy myśliwskie. Jego zdjęcia pokazują, że jest bodaj najmniejszym psem gończym na świecie. Jednakże przyjemne usposobienie sprawiło, że to również znakomity domowy czworonóg. Jest to, bowiem wesoły, zrównoważony i odważny zwierzak. Do tego łagodny w stosunku do właścicieli, ale też obcych osób. Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi psami. Pieski tej rasy zawsze są chętne do zabawy, lubią pieszczoty i figle. Występują u nich cechy, których nie mają inne gończe. Najważniejszą z nich jest to, że bigle bardzo przywiązują się do opiekunów. Wszystko to sprawia, że te rasowe psy zbierają tak dobre opinie.

I małe i dorosłe beagle nie znoszą samotności. Nie należy zostawiać ich na długie godziny. Poza tym, że będą smutne mogą mocno narozrabiać. Czasem zdarza się, że bigiel wyje gdy zostaje na długo sam. Natomiast najlepiej czuje się w towarzystwie całej rodziny. Dobrym dla niego towarzystwem jest również grupa psów, najlepiej tego samego rodzaju. Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie? Mimo tego, że bigle to myśliwskie miniaturki, potrzebują dużo ruchu. Do tego opiekunowie powinni wymyślać im jakieś zajęcia. W przeciwnym wypadku pies sam je sobie znajdzie. Na przykład przekopie cały ogród. To z pewnością nie zadowoli właściciela.

Bigiel ma łagodny charakter, lecz jest równocześnie uparty i samodzielny. Ponadto wykazuje dużą wrażliwość, nie można na niego krzyczeć ani stosować kar fizycznych. Podczas szkolenia najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Mimo tego, nawet u wychowanego psa odzywa się myśliwski instynkt. Lubi gonić ptaki, małe zwierzęta czy szybko poruszające się obiekty. Nie można, więc spuszczać go w mieście ze smyczy. W terenie lubi pognać w krzaki i węszyć, trzeba mieć to na uwadze. W kwestii charakteru i szkolenia przedstawiliśmy podstawowy opis bigla. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na naszej stronie.

Zdrowie, żywienie i cena bigla

Beagle to sympatyczny angielski tricolor odporny na warunki atmosferyczne. Jednakże nie należy trzymać go przez cały rok na dworze. Zimą zmarznie, co może być przyczyną chorób. W lecie należy zapewnić mu zacienione miejsce. Często mówi się o tej rasie, że jest długowieczna. To prawda, ponieważ pieski żyją 12-16 lat. Oczywiście nie oznacza to, ze nie mają problemów zdrowotnych. Choroby się zdarzają, choć są rzadkie warto je wymienić. Sporadycznie pojawiają się alergie i zapalenia uszu. Najczęściej występują problemy z oczami a konkretnie zbyt wąskie kanaliki łzowe. Poza tym psy mogą cierpieć na wypadanie gruczołu trzeciej powieki.

Beagle, i szczeniaki i dorosłe osobniki, bardzo lubią jeść. Nieodpowiednia dieta i brak ruchu sprawi, że domowy myśliwy bardzo utyje. Warto, więc podawać mu starannie dobrane porcje. Nie mogą być oczywiście zbyt małe, pies potrzebuje energii. Jeśli zaś chodzi o sam pokarm, bigle mogą jeść gotowe karmy jak i posiłki przygotowywane przez właściciela. Jednakże te drugie trzeba uzupełniać preparatami zawierającymi wapń i witaminy. W czasie linienia, warto podawać psu biotynę. Po szczegółowe informacje dotyczące żywienia bigli zapraszamy na naszą stronę.

Opisaliśmy do tej pory cechy wyglądu i charakteru bigli. Wiadomo już, że te psy nieustannie zbierają pozytywne opinie. Teraz warto odpowiedzieć na pytanie, jaka jest ich cena i koszt utrzymania? Za szczeniaki z rodowodem trzeba zapłacić minimum około 1700 zł. Tymczasem miesięczny koszt utrzymania rozpoczyna się w okolicach 100 zł. Patrząc na zdjęcia tych uroczych psów wymienione koszty nie są wcale takie duże. W tym artykule zawarliśmy wstępne informacje i porady dotyczące bigli. Na naszej stronie publikujemy znacznie więcej materiałów o tej tematyce. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.