Aranżacja akwarium krok po kroku. Zobacz, jak urządzić zbiornik dla ryb
Jest wiele możliwości aranżacji akwarium. Urządzenie zbiornika można oprzeć o potrzeby ryb lub założenie podwodnej dżungli. Napakować akwarium mnóstwem kolorowych ryb lub trzymać dwie szare pielęgnice na brązowym tle. Z roślin jedni formują ogród, inni trawnik, a jeszcze inni zbocze górskie. Przyjrzymy się tym poszczególnym modelom aranżacji i może któryś z nich okaże się dla nas idealny.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwariach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Aranżacja akwarium to pierwszy krok
Duże akwarium biotopowe
Aranżacja akwarium może opierać się głównie o potrzeby ryb. Takie akwarium nazywamy biotopowym. Próbujemy oddać warunki, jakie trzymane ryby mają w naturze i jak najbardziej zasymulować środowisko naturalne. Jest parę podstawowych warunków, jakie musimy spełnić przy tego typu aranżacji, niezależnie, czy to akwarium narożne, czy prostokątne. To często duże akwaria. Gigantyczne akwaria biotopowe są najczęściej w ogrodach zoologicznych, czy palmiarniach.
Jeżeli ryby, które mamy w akwarium pochodzą z rzeki, na dnie powinien być piasek do akwarium i kamienie otoczaki. Parę korzeni niebarwiących wody (np. japońskie) i dość sporo światła. Woda musi być dobrze natleniona i szybko płynąca. Akwarium biotopowym jest Jezioro Malawi lub Tanganika, gdzie pływa Księżniczka z Burundi
Ryby pochodzące z terenów zalewowych lub szerokich rzek powinny mieć zbiornik, gdzie aranżacja akwarium opiera się o wodę mocno zabarwioną na herbaciany kolor i bardzo miękką. Wskazane są korzenie mocno barwiące (red moor), wysuszone liście dębu, migdałecznika i szyszki olchy na dnie. Światła powinno być niewiele, a woda czysta, ale nie klarowna. Takie gotowe aranżacje mają tylko jedną ozdobę, którą są ryby.
Wszystkie rośliny powinny należeć do gatunków, które występują w danym środowisku. Jak nie w tej właśnie rzece czy jeziorze, to przynajmniej na tym samym kontynencie. Ta zasada jest niekiedy bardziej lub mniej przestrzegana, kiedy planujemy urządzenie akwarium biotopowego, ze względu na problem z utrzymaniem niektórych roślin w tak wymagającym środowisku.
Aranżacja akwarium roślinnego
Kolejna aranżacja akwarium opiera się na potrzebach i wyeksponowaniu roślin. Tutaj są trzy główne podejścia do tego tematu. Każdy z nich niestety wymaga dużo pracy i poświęceń w przygotowaniu zbiornika.
Pierwszym jest akwarium w stylu holenderskim, gdzie ideą jest stworzenie podwodnego ogrodu. Każda roślina ma wyznaczoną „rabatkę” i tam ją utrzymujemy i pielęgnujemy. Wystrój i obsada ryb musi być tłem do piękna roślin. Często w tych akwariach nie funkcjonują gotowe aranżacje. Program komputerowy może służyć jako pomoc przy zakładaniu, ale to my musimy wybrać rośliny pod kątem światła i wymagań. Tam nieustannie coś się zmienia. Jeden rodzaj rośliny przechodzi na inny, a zbiornik jest poletkiem do prac ogrodowych. To przeważnie średnie i duże akwaria. Ze względu na przejrzystość kompozycji rzadko aranżuje się w ten sposób akwarium narożne. Tam częściej spotykamy takie ryby jak Księżniczka z Burundi, a nie rośliny.
Drugim sposobem aranżacji akwarium roślinnego jest nature aquarium. Tam każdy element musi podlegać zasadzie złotego podziału i spełniać wymogi perspektywy, symetrii i harmonii. Ponadto kompozycja ma oddawać naturalny krajobraz. Nie faktyczny, jak w biotopie, ale kawałek lasu, łąkę, pole czy góry. Tu dominują małe i średnie akwaria.
Trzecim sposobem jest Low-tech. To urządzenie akwarium oparte na uprawie roślin metodą jak najbardziej naturalną. Na podłożu, które jest podobne do naturalnie występującego. Rośliny dobiera się do możliwości oświetleniowych i nawozowych w zbiorniku. Można uzyskać w tej metodzie doskonałe efekty przy niższym koszcie założenia akwarium. Ze względu na tanie utrzymanie mogą to być małe, średnie jak i duże zbiorniki, zarówno prostokątne jak i akwarium narożne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.
Wystrój idealny do akwarium narożnego
Jeżeli nie pasuje nam powyższy wystrój, zawsze możemy zdecydować się na kolejny, który jest idealny dla początkujących. To akwarium towarzyskie. Skupiamy się w nim na różnych rybach, roślinach i połączenia tych aspektów w taki sposób, aby podobały się właścicielowi.
W tym przypadku trzeba pilnować, czy filtracja jest wystarczająca do większej ilości ryb. Gdy mamy tego typu zbiornik, łatwo przesadzić i trzeba pilnować, czy NO3 będzie nadal na niskim poziomie. Warto zaopatrzyć się w test, żeby sprawdzać, kiedy możemy, a kiedy nie powinniśmy już dodawać ryb. Możemy nawet łączyć ryby z różnych biotopów, byle nie były terytorialne jak Księżniczka z Burundi.
Rośliny powinniśmy wybierać takie o małych wymaganiach. Musimy też się skupiać na dużym pochłanianiu przez rośliny związków azotowych pochodzących od ryb. Jeśli chodzi o porady dotyczące konkretnych gatunków, to najlepsze będą: Lisymachia nummularia, Pogostemon octopus, czy Ceratoptris cornuta. Jako podłoże może być drobny żwirek lub piasek do akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Aranżacja akwarium - koszt gotowych aranżacji
Najmniejsze koszty będą związane z posiadaniem akwarium low-tech. Przy małej ilości ryb, naturalnym elementom i podstawowym roślinom koszt założenia będzie niski, a przy utrzymaniu nie ma potrzeby robić dużych podmian.
Średnie koszty są związane z akwarium towarzyskim. Tu musimy zainwestować w wydajny filtr, test NO3 i większe podmiany wody. Koniecznie cotygodniowe, aby zlikwidować ryzyko kumulowania NO3. Wyższe będą też koszty wykarmienia ryb i okresowego nawożenia roślin.
Najwyższe koszty związane są z utrzymaniem akwarium roślinnego. Koszty nawozów, aktywnego podłoża i suplementacji dwutlenkiem węgla bywają wysokie. Najwyższym jednak obciążeniem finansowym bywa prąd. Duża moc oświetlenia generuje całkiem spore koszty miesięczne, z którymi należy się liczyć. Często też tego typu akwaria zakłada się do zdjęcia, a po roku aranżuje zupełnie nowy zbiornik.
Aranżacja akwarium - porady i trudność w utrzymaniu
Małe czy duże, utrzymać trzeba
W zależności od poziomu skomplikowania danej aranżacji, nie tylko założenie, ale też późniejsze poprowadzenie zbiornika może okazać się dużym wyzwaniem. Niezależnie od rodzaju akwarium najważniejszą sprawą jest wiedza, w jakim celu robimy różne czynności w akwarium i jakie ma działanie to, co do niego wlewamy lub wkładamy.
Najłatwiejsze w utrzymaniu jest akwarium dekoracyjne. Przy reżimie niskich azotów najłatwiej jest je założyć, a później utrzymać i pielęgnować. Wystarczy przyciąć roślinki, oczyścić dno i na tym kończą się cotygodniowe obowiązki. Może zdjęcia takich akwariów nie są tak spektakularne, jak roślinnych, ale ładne ryby zawsze będą piękną ozdobą.
Low-tech jest na tyle trudny, na ile przedstawimy zbiornikowi określone wymagania. Podstawowe rośliny to mniej światła, piasek do akwarium, powolny wzrost, mała ilość nawozów i rzadsze cięcie. Wymagające rośliny to mocne oświetlenie, dodatkowe nawożenie, odpowiednie podłoże i wiele innych zagadnień, które trzeba jakoś rozwiązać.
Wystrój akwarium roślinnego
Stworzenie akwarium roślinnego typu nature aquarium jest trudne od początku do późniejszego utrzymania. Rośliny o różnych kształtach, kolorach mają zróżnicowane wymagania, które trzeba połączyć w jednym zbiorniku. Dopasowanie nawożenia, podłoża i dwutlenku wymaga czasu i wprawy. Takiego akwarium nie zaaranżuje program. Trzeba się kierować własnym zmysłem estetycznym.
Akwarium holenderskie też stawia wysokie wymagania. Każda roślina musi być odpowiednio cięta, ułożona i poprowadzona, żeby nie przysłaniała innych. Duże zapotrzebowanie na nawozy może doprowadzić do powstawania glonów. Wtedy przez miesiąc możemy z nich nie wyjść, a co dopiero wystawić je do zdjęcia.
Jednak to, że podane akwaria są trudne w założeniu, nie oznacza, że nie można od nich zaczynać. Kiedy będziemy wyczuleni na porady bardziej doświadczonych akwarystów, utrzymamy jednolitą linię nawożenia i włożymy w to dużo pracy, nawet początkujący akwaryści nauczą się, jak poprowadzić takie akwarium. Zawsze warto podglądać gotowe aranżacje, można się z nich wiele nauczyć.
Najpiękniejszy wystrój akwarium
Podejście do akwarystyki nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest nasza radość ze stworzonego środowiska. Niezależnie od tego, czy będzie tam pięć ryb, czy piętnaście, pilnujmy tylko czystości, a wystrój taki jak czaszka, czy zamek księżniczki im nie zaszkodzi. Nie będzie też potrzebny żaden program, żeby je zaaranżować. Kluczowe porady to czystość i łatwość obsługi.
Miejmy tylko świadomość, że każda ozdoba to mniej miejsca na roślinę i kolejną rybę. Podejdźmy z szacunkiem, do stworzeń, które tam wpuścimy. To nie tak, że gdy włożymy za dużo ryb to one od razu umrą. Ryby przyzwyczajają się do brudnej wody, ale pożyją o wiele krócej. W akwarium będzie brudno, urosną glony, a nawet może śmierdzieć woda!
Uniknięcie takich problemów jest bardzo łatwe. Zastanówmy się nad każdą kolejną rybą. Zróbmy test na NO3. Jeżeli będzie wysokie, to nie ma opcji, żebyśmy przy wielu rybach sobie z nim lepiej poradzili. Jak w każdym domu: nie ma znaczenia, co kto uważa za piękne, najważniejsze, żeby było czysto.