Anatolian – charakterystyka rasy

Opis wyglądu owczarków anatolijskich

Rasowe owczarki anatolijskie zostały sklasyfikowane przez FCI do grupy 2 – czyli do pinczerów, molosów, sznaucerów, szwajcarskich psów górskich i opiekunów bydła. Anatolian jest podobnego wzrostu, jak leonberger – suki mierzą ok. 71-79 cm, zaś psy ok. 74-81 cm. Waga owczarków anatolijskich osiąga najczęściej między 45, a nawet 70 kg, przy czym psy będą o wiele cięższe niż suczki. Jeżeli chodzi o umaszczenie psów, nie ma tu szczególnych wymagań co do wzorca rasy. Anatolian może posiadać zatem niemal dowolny kolor włosia. Ważne jednak, by było ono krótkie lub półdługie – zależnie od odmiany pieska. Długość czy obfitość sierści będzie również uwarunkowana zmianami klimatycznymi, np. zimą sierść jest znacznie dłuższa.

Anatolian to pies o mocnej budowie, który wyróżnia się silnymi łapkami i naprawdę potężną masą ciała – podobną, jak wspomniany już leonberger. Opinie hodowców wskazują, że wzorcowy anatolian powinien mieć silną i dużą głowę, mniejsze oczy, zaokrąglone na końcach uszy (najczęściej wiszące przy policzkach), a także długi i noszony nisko ogonek, będący zakręcony na końcu. Kiedy pieski czymś się zaciekawią lub będą rozemocjonowane, zaczną zadzierać ogon w górę.

Cena za szczeniaki nie jest stała. Będzie to jednak pies zdecydowanie droższy niż np. foksterier krótkowłosy. Anatolijskie owczarki kosztują średnio ok. 5000 zł – choć czasem może to być więcej, a czasem mniej. Hodowla wycenia psy na podstawie wieku, płci, pochodzenia czy ilości szczeniaków w danym miocie. Tak więc, to do hodowli zawsze będzie należeć ostatnie słowo.

Charakterystyka owczarka anatolijskiego

Anatolian to pies, który ponad wszystko kocha swoich najbliższych. Bardzo chętnie spędza czas z domownikami i lubi towarzystwo swojej rodziny. Opinie hodowców wskazują na to, że owczarek anatolijski chętnie uczestniczy również w różnych zabawach – jednak głównie jako szczeniaki (czyli podobnie, jak foksterier krótkowłosy). Im psy stają się starsze, tym robią się bardziej poważne i spokojne. Poza tym, te ogromne czworonogi są niezwykle delikatne i mądre, a także cierpliwe wobec domowników. Pieski posiadają słabo rozwinięty instynkt myśliwski, więc ich zadaniem powinno być pilnowanie domu, a nie polowanie na zwierzynę.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy anatolian leżący na trawie, a także jego charaktek, hodowla i cena za szczeniaki z rodowodem
Jaki charakter ma pies rasy anatolian, czyli opis, hodowla i cena

Jeżeli chodzi o relacje pies-nieznajomy, w tej linii bywa on zdystansowany. Jeżeli jednak w domu pojawia się gość, którego anatolian zna, na pewno będzie się miło z nim witał. Gdy nie będzie właściciela, potrafi jednak zachować dystans wobec każdego – nawet bliższej mu osoby. Owczarek anatolijski jest psem niezależnym, bardzo pewnym siebie i dumnym. Pies zniesie również samotność, stając się wówczas obrońcą domu. Rasa bardzo szybko się uczy, jednak psy te czasami bywają uparte – dlatego, iż są niezależne z natury i lubią postawić na swoim. Aby nie pojawiały się zatem problemy ze szkoleniem psa, trzeba rozpocząć je wyjątkowo wcześnie. Najlepiej, gdy anatolian z rodowodem będzie jeszcze w wieku szczenięcym. Unikaj przemocy, bo ona z całą pewnością zepsuje relację pies-właściciel. Lepsze będzie szkolenie pozytywnymi metodami. Rasowe psy wymagają wiele cierpliwości, czasu i łagodności wobec ich opiekuna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owczarku anatolijskim.

Owczarek anatolijski – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Stosunek do innych zwierząt i anatolian jako pierwszy pies

Anatolian potrafi dogadać się m.in. z kotami pod warunkiem, że będzie się wychowywał w ich towarzystwie jako szczeniak. Piesek może tolerować koty w swoim domu, jednak niekoniecznie będzie przekonany również do pozostałych, żyjących na zewnątrz. W stosunku do innych psów, anatolian może być bojaźliwy albo agresywny – oczywiście, o ile nie zostanie wcześniej odpowiednio przeszkolony pod kątem socjalizacji. Wyszkolony anatolian, nie będzie miał z innymi psami większego problemu.

Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z opieką nad psami, a tym bardziej nad molosem, może to być ciężkie zadanie. Owczarek anatolijski bywa uparty i ma silny charakter, więc możesz mieć kłopot z jego wyszkoleniem. Gdy nie jesteś stanowczy, powinieneś rozważyć zakup innej rasy pieska – takiego, który będzie słuchał każdego polecenia i będzie lepiej współpracował ze swoim właścicielem. Aby wychować anatoliana, potrzeba mnóstwa czasu, konsekwencji i doświadczenia.

Czy owczarki anatolijskie chorują?

Anatolian nie żyje bardzo długo, bo zaledwie ok. 11 lat. Jest to jednak rasa dość odporna i wytrzymała np. na warunki klimatyczne. Owczarek anatolijski wytrzymały jest zarówno na zimno, jak i na upały – choć wiadomo, trzeba przed nimi możliwie chronić swojego czworonoga. Sprawisz radość psu, gdy będzie mógł mieszkać na świeżym powietrzu, np. na wsi.

Jeżeli będziesz trzymał prawidłową dietę psa, nie będzie on przybierał na wadze. Anatolijskie owczarki nie wykazują podatności na typowo psie choroby, nawet te typowe dla molosów. No, może oprócz dysplazji stawu biodrowego, będącą niemal standardowym problemem wśród wielkich ras.

ikona podziel się Przekaż dalej