Amazonka modrobrewa – opis, występowanie, zdjęcia, cena, porady
Marzysz, by w zaciszu domowym poczuć klimat amazońskiej dżungli? A może chcesz mieć u swojego boku zabawnego i towarzyskiego pierzastego kompana? Amazonka modrobrewa to zielona papuga pełna naturalnego uroku i życiowego entuzjazmu. Poznaj najważniejsze informacje na temat jej życia w naturze i utrzymania w domu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papugach.
Amazonka modrobrewa – pochodzenie, opis, podstawowe informacje
Papuga kurika – występowanie i wygląd
Amazonka modrobrewa (Amazona amazonica), zwana też kuriką, to średniej wielkości (ok. 33 cm) zielona papuga, zamieszkująca południowoamerykańskie lasy, sawanny i obszary rolnicze. W swoich rodzimych krajach nie cieszy się dobrą opinią – uważna jest za szkodnika upraw. Często żeruje lub wypoczywa w towarzystwie innych amazonek. W naturze występuje m.in. na terenie:
- Wenezueli,
- Brazylii,
- Ekwadoru,
- Kolumbii,
- Peru,
- Gujany,
- Trynidadu i Tobago.
Kurika żyje przede wszystkim w koronach drzew, gdzie zielone upierzenie zapewnia jej doskonały kamuflaż. Amazonka modrobrewa nie jest jednak pozbawiona detali kolorystycznych, które umożliwiają odróżnienie jej od innych amazonek. Czoło i kantarek u kuriki mają barwę niebieską, a na policzkach i głowie występują żółto zabarwione obszary. Dziób i skrzydła są szare. Zasięg plam barwnych jest różny u poszczególnych papug.
W opisie nie można pominąć charakterystycznej cechy amazonki modrobrewej, od której wywodzi się jej angielska nazwa (orange-winged parrot), czyli pomarańczowego lusterka.
Dymorfizm płciowy u papugi jest słabo widoczny – generalnie jednak kolory na głowie u samic są mniej intensywne. Amazonkę modrobrewą można pomylić z amazonką niebieskoczelną – różnice między tymi papugami są bardzo subtelne i dotyczą głównie innego układu barwnych plam na głowie.
Amazonka modrobrewa – opis zachowania, usposobienie, głos
Amazonka modrobrewa (Amazona amazonica) zyskała dużą popularność przede wszystkim ze względu na rozczulające usposobienie. Kurika jest niezwykle towarzyska i lubi być w centrum uwagi. Wykazuje też zamiłowanie do zabawy i ponadprzeciętne zdolności komiczne. Dzięki temu z powodzeniem można nauczyć ją wielu sztuczek.
Amazonka modrobrewa uchodzi za papugę, która dobrze dogaduje się z wszystkimi członkami rodziny. Potrafi jednak stworzyć szczególnie bliską więź ze swoim opiekunem, któremu często nie szczędzi czułości.
Kurika ogólnie uznawana jest za jedną z najłagodniejszych amazonek. Według informacji opiekunów zdarza się jednak, że pokazuje swój charakterek. Podobnie jak inne amazonki może być agresywna – zwłaszcza w fazie dojrzewanie oraz podczas sezonu lęgowego. Pozbawiona stymulacji mentalnej i fizycznej może wykazywać zachowania destrukcyjne i depresyjne. Problemem bywa też jej głośna wokalizacja. Choć głos kuriki nie jest tak donośny jak innych amazonek, nie należy oczekiwać od tej papugi tak subtelnych dźwięków jak u ptaków egzotycznych (np. amadyny ostrosternej, amadyny diamentowej, amadyny zebrowatej). Amazonka modrobrewa nie jest też najlepszym mówcą – lepiej radzi sobie z powtarzaniem dźwięków niż słów.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Ze względu na trudności występujące zwłaszcza w czasie dojrzewania kurika potrzebuje starannego treningu i jasno wyznaczonych granic. Wymaga znacznie więcej uwagi niż małe ptaki egzotyczne np. amadyna zebrowata, kanarek, amadyna ostrosterna, amadyna diamentowa. Nie jest więc polecana dla niedoświadczonych ptasich opiekunów. Nie należy raczej traktować jej jako dobrej towarzyszki dla dzieci. Kurika nadaje się do życia nawet w niewielkim mieszkaniu, jednak warto upewnić się, czy jej wokalizacja nie będzie kłopotliwa dla sąsiadów.
Kurika – warunki utrzymania, żywienie, hodowla
Amazonka modrobrewa – klatka, dieta, zabawki
Kurika potrzebuje klatki o wymiarach minimum: 90 cm x 60 cm x 90 cm. Zielona papuga uwielbia kąpiele, dlatego w jej klatce nie może zabraknąć naczynia z wodą. Bardzo ważne są też zabawki umożliwiające aktywność fizyczną, np. liny, drabinki, huśtawki. Ze względu na wrodzoną ciekawość tej papugi warto regularnie dostarczać jej nowe akcesoria i zabawki do niszczenia.
Amazonki wykazują tendencję do otyłości, dlatego w codziennym harmonogramie ich dnia nie może zabraknąć ćwiczeń poza klatką. Dla ich dobrego samopoczucia psychicznego niezbędna są też interakcje społeczne. Zaleca się, by amazonki modrobrewe każdego dnia spędzały przynajmniej 3-4 godziny poza klatką.
W naturze dieta amazonek składa się z różnorodnych nasion, owoców, orzechów, pąków. Ptaki z chęcią pałaszują zwłaszcza owoce palm, kakaowców, mango, pomarańczy. W warunkach domowych kurikę najlepiej karmić gotową karmą przeznaczoną dla papug południowoamerykańskich, składającą się z m.in.: owsa, pszenicy, kukurydzy i gryki. Menu papugi warto wzbogacać owocami, warzywami i orzechami. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile żyje papuga.
Kurika – hodowla, cena, długość życia
Amazonka modrobrewa w naturze gniazduje w dziuplach. Samica składa 2-5 jaj, które wysiaduje przez 21-26 dni. W niewoli do hodowli może służyć budka lęgowa o wymiarach około 40 cm x 40 cm x 70 cm i wejściu o średnicy 12 cm.
Kurika nie należy do najtańszych ptaków. Jej cena wynosi średnio 1500-2500 zł. Jest więc zbliżona do ceny innych dużych papug (np. żako), natomiast wielokrotnie wyższa od tej, jaką osiągają małe ptaki egzotyczne (np. kanarek, amadyna ostrosterna, amadyna diamentowa, amadyna zebrowata).
Amazona amazonica to jedna z najbardziej długowiecznych papug. Kurika łatwo adaptuje się do otoczenia i rzadko choruje. W dobrych warunkach może dożyć nawet 60-70 lat.
Kurika może być doskonałą pierzastą towarzyszką dla osób poszukujących kontaktowego, czułego i rozrywkowego ptaka. By mogła w pełni ukazać swój potencjał, wymaga jednak starannego wychowania i dużej dawki stymulacji umysłowej i fizycznej na co dzień.