Akwarium roślinne, czyli miejsce, w którym nie ryby są najważniejsze
Od pewnego czasu na rynku można spotkać akwaria roślinne. Są wybierane coraz częściej przez hobbystów. Gustownie skomponowane mogą być potraktowane jako fantastyczny pomysł na prezent. Są to piękne podwodne ogrody, które komponuje się z rozmaitych roślin, wielu gatunków. Skradają serca ludzi, a w akwarystyce wywołały niemałą rewolucję. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat akwarium roślinnego, jak założyć akwarium roślinne oraz jakie dodatki wybrać!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Akwarium roślinne — co warto wiedzieć o tym wyjątkowym tworze?
- Jak założyć akwarium roślinne?
- Jakie dodatki są ważne w akwarium roślinnym?
- Jakie rośliny akwariowe warto mieć?
Akwarium roślinne — co warto wiedzieć o tym wyjątkowym tworze?
Akwarium roślinne, nazywane również akwarium holenderskim, to fantastyczna opcja dla osób, które lubią coś hodować i do gustu przypadła im wizja roślin pod wodą. Akwarium holenderskie to duża liczba roślin w szklanym pojemniku zalanym wodą. Trend ten przybył do naszego kraju ok. 20 lat temu. Miłośnicy roślin, jak i akwaryści chętnie podłapali pomysł. Obecnie sporo osób ma w swoich domach akwaria roślinne. Stawia się w nich na ukazanie roślin, jednak wymaga to czasu i odpowiedniej pielęgnacji oraz troski. Wymarzone akwarium roślinne jest trudne do uzyskania, ponieważ kupowane sadzonki są stosunkowo małe, często też nie chcą się przyjmować. Trzeba zwracać uwagę na parametry wody, zawarte w niej składniki odżywcze, aby rośliny bez problemu mogły się odżywiać. Istotne są też częste podmiany wody. Szeroką ofertę znajdziesz na https://allegro.pl/listing?string=akwarium%20roślinne.
Jak założyć akwarium roślinne?
Założenie akwarium roślinnego nie jest najłatwiejszym zadaniem. W przypadku akwariów roślinnych ważny jest podział harmoniczny. Chodzi o odpowiedni podział odcinka na dwie części względem złotego podziału. Główny element akwarium, główna roślina nie może stać na środku i być w centrum. Kolejny kluczowy element to "ścieżka Leidejska". Jest to zasada, którą pierwszy raz zastosowano na wystawie lilii wodnych. Chodzi w niej o to, by zastosować odpowiednie ułożenie roślin względem horyzontu.
Akwarium roślinne nie może być monotonne. Trzeba tutaj postawić na kilka typów roślin w rozmaitych barwach i kształtach. Jest to ważne, ponieważ tylko wtedy będą tworzyć ciekawą, a zarazem spójną kompozycję.
Jakie dodatki są ważne w akwarium roślinnym?
W przypadku akwarium holenderskiego, jak i standardowego akwarium rybnego bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu można podziwiać gatunki roślin w akwarium. Jednak to nie jedyne zadanie światła. Wymagające rośliny potrzebują mocnego i efektywnego światła do wzrostu. W akwarystyce świetnie sprawdzają się diody CREE. Dodatkowo w akwariach roślinnych istotne są filtry do oczyszczania wody oraz grzałki zapewniające idealną temperaturę. Jak widać, wzrost roślin uzależniony jest od takich narzędzi.
Jakie rośliny akwariowe warto mieć?
W akwarystyce wyróżnić można kilka typów roślin:
- rośliny pierwszoplanowe — niskie gatunki umieszczane w przedniej części, większość z nich wymaga sporej uwagi oraz regularnego nawożenia,
- rośliny drugoplanowe — sadzi się je pośrodku zbiornika, szybko się rozrastają, potrzeba im sporo przestrzeni,
- rośliny wysokie — zwykle zajmują tylną część akwarium, świetnie spisują się podczas takich zadań, jak maskowanie osprzętu niezbędnego w akwarium, takiego jak filtry czy grzałki,
- rośliny pływające — mają spore wymagania względem wielkości akwarium,
- epifity — najciekawsze rośliny, przystosowane do życia i rozwoju na elementach dekoracyjnych, takich jak kamienie, korzenie czy konary.
artykuł sponsorowany