Akita inu – najważniejsze informacje o japońskim towarzyszu

Rasa pierwotna – bogata historia rasy i jej użytkowość

Trudno jest jednoznacznie określić datę, którą można uznać za początek powstania rasy akita inu. Wiemy natomiast, że pies pochodzi z japońskiej prefektury Akita, z której rozprzestrzenił się na pozostałe rejony kraju, a setki lat później również na cały świat.

Przypuszcza się, że protoplaści akity przybyli do Japonii z imigrantami zwanymi Ainu. Miało to miejsce w okresie pomiędzy 15000 lat p.n.e. a 300 lat p.n.e. Dowodem mogą być podobizny akity utrwalone na glinianych dzbanach oraz dzwonach tworzonych z brązu. Najnowsze badania genetyczne potwierdziły też, że akita japońska jest najbliżej spokrewniona z pierwotnym wilkiem. Podobny poziom pokrewieństwa występuje tylko u takich ras jak chow chow, shiba inu i shar pei.

Pierwotne rasy japońskie posiadały przeznaczenie użytkowe. Akita inu najprawdopodobniej był psem wykorzystywanym podczas polowań. Silne akity japońskie pomagały przy polowaniu na niedźwiedzie i dziki. Ich siła oraz wytrwałość okazywały się wtedy bardzo pożądane. Dość nieufny charakter akity inu sprawił też, iż była to rasa psa stróżującego. Od około XIX wieku akity uczestniczyły w krwawych walkach psów. Ten brutalny sport został zakazany w Japonii dopiero w roku 1908. Warto w tym miejscu podkreślić, że przeznaczony do walki pies japoński był często krzyżowany z tosa inu, w celu poprawy jego siły i agresywnego, walecznego usposobienia.

Akita Inu to typowy pies japoński, a jego wywóz z kraju był do 1945 roku całkowicie zakazany. Po II wojnie światowej populacja akity znacznie się ograniczyła, a szczeniaki i dorosłe psy zaczęły się mocno różnić. W późniejszym czasie doszło do podziału na dwie linie hodowlane. Jedną jest pierwotna akita japońska, drugą akita amerykańska. Powstanie amerykańskiej linii hodowlanej zapoczątkowali żołnierze, którzy zabrali pierwsze akity do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczęto hodowle rasy, utrwalając jej pożądane cechy charakteru.

Charakter akity inu

Jak już wiemy, rasa psa miała przeznaczenie typowo użytkowe i wyróżniała się dużym poziomem agresji oraz nieufności w stosunku do obcych. W ostatnich dziesiecioleciach wyeliminowano większość niepożądanych cech charakteru, co sprawiło, że akita nadaje się na psa rodzinnego. Jednak jego charakter w dalszym ciągu okazuje się nieprzewidywalny, a psy tej rasy nie zatraciły pierwotnych instynktów łowieckich.

Charakter akity nadal przejawia się w dużej nieufności w stosunku do obcych. Jak przystało na rasy stróżujące, pies japoński posiada instynkt terytorialny i często reaguje nerwowo na nieproszonych gości. Opis współczesnych hodowców wskazuje na to, że szczeniak może nauczyć się tolerancji wobec obcych ludzi i zwierząt. Jednak konieczne jest konsekwentne oraz przemyślane szkolenie. Już młody szczeniak jest pupilem czujnym i kontrolującym otoczenie. Dlatego rasa akita inu jest chętnie wybierana na psa stróżującego. Dobrze prowadzony pupil sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i w domu.

Omawiając charakter akity inu nie sposób pominąć jej oddania w stosunku do właściciela. Jest to rasa psa, która przywiązuje się do ludzi, jednak nie wymaga zbyt wielu pieszczot. Psy cenią sobie kontakt z domownikami, lubią spędzać z nimi czas na aktywnej zabawie i nauce. Pamiętajmy przy tym, że szczeniaki i dorosłe psy akit japońskich wykazują duży stopień samodzielności i nie ma sensu wymagać od nich bezwzględnego posłuszeństwa.

Pieski japońskie dobrze dogadają się z dorosłymi osobami, które znają jeszcze od szczeniaka. Nie jest to rasa psa, którą można polecić dla rodzin z małymi dziećmi. Co prawda charakter dobrze ułożonych akit jest wyrozumiały w stosunku do starszych dzieci, jednak mimo wszystko należy uważać na kontakty z kilkulatkami. Pies japoński może dogadać się również z innymi pupilami domowymi. Rasa była niegdyś wykorzystywana do walk, co możemy zauważyć w relacjach z obcymi psami. Akita inu należy do rasy, która może popadać w konflikty z innymi silnie usposobionymi psami. Problem dotyczy szczególnie osobników płci męskiej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o charakterze akity inu.

Wygląd, umaszczenie, szkolenie i cena zakupu szczeniaka

Jak wyglądają psy rasy akita inu? Sprawdzamy

Akita to pies o dość pokaźnych rozmiarach. Wzorcowa waga dorosłego osobnika płci męskiej waga się między 40 a 45 kg, przy wysokości w kłębie do 71 cm. Suczka jest nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga dochodzi do 35 kg, przy wysokości w kłębie do 65 cm. Akity to psy silnie umięśnione i muskularne. Ich cechą charakterystyczną jest wysokie czoło oraz szpiczaste uszy. Na środku czoła znajduje się widoczna bruzda, będąca rozpoznawalną cechą wyglądu owej rasy.

Obecnie występuje różnorodne umaszczenie rodowodowych akit. Poszczególne rodzaje szaty dają wiele możliwości. Pies posiada bardzo gęsty podszerstek oraz gęsty włos właściwy. Dzięki bardzo gęstej szacie jest odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Akita świetnie poradzi sobie w okresie intensywnych mrozów czy w czasie opadów atmosferycznych.

Uśmiechnięty pies rasy akita inu oraz co warto wiedzieć o psie imieniem hachico
Pies rasy akita inu, a także jego charakter, usposobienie i opinie o rasie

Sierść może przybierać różne odcienie. Najczęściej występuje umaszczenie rude, pręgowane, sezamowe oraz kolor biały. Poszczególne rodzaje umaszczenia zostały dokładnie opisane we wzorcu rasy. Rodzaje umaszczenia sezamowego to czerwona sierść z czarnymi końcówkami. Dużą popularnością cieszą się rodzaje umaszczenia o rudym odcieniu z białymi elementami. Co ciekawe, istnieje także czysto biały pies, co jest uznawane przez wzorzec FCI. Wszystkie rodzaje umaszczenia powinny posiadać tak zwane znaczenie Urachiro. Oznacza to, że nasza czerwona czy ruda akita będzie posiadała znaczona białym kolorem sierści na bokach kufy, policzkach, szyi, plecach, tułowiu oraz ogonie. Biały kolor sierści powinien znajdować się też na wewnętrznej partii przednich oraz tylnych kończyn. Jest to charakterystyczna cecha wyglądu tej rasy.

Cena kupna i szkolenie szczeniaka rasy akita inu

Szczeniaki rasy akita są dostępne w wielu hodowlach działających na terenie całego kraju. Warto jednak pamiętać, iż z pewnością nie jest to najtańsza rasa psa. W Polsce największym uznaniem cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce, należący do międzynarodowej federacji FCI. Cena zakupu szczeniaków z owego związku zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 5000 zł.

Dużą popularnością cieszą się szczeniaki, ktrych wygląd przypomina Hachiko. Cena za czworonogi o takim umaszczeniu niejednokrotnie waha się wokół kwoty 6000-8000 zł. Szczeniaki pochodzące z renomowanych hodowli i wybitnych linii hodowlanych są niekiedy jeszcze droższe.

Większość hodowców prezentuje zdjęcia szczeniąt i dokładnie określa osiągnięcia, które posiadają dorosłe pieski. Z pewnością warto odwiedzić hodowlę osobiście, zobaczyć jak wygląda dana miniatura akity i dowiedzieć się o jej predyspozycjach. Cena zakupu psa jest wydatkiem, który ponosimy raz na kilkanaście lat. Dlatego warto wybierać pieski, które będą spełniały nasze oczekiwania i okażą się zdrowymi przedstawicielami swojej rasy.

Dobry hodowca podpowie też jak poprowadzić szkolenie. Akita inu nie należy do ras najłatwiejszych w prowadzeniu, dlatego jest polecana jedynie dla osób, które mają dostatecznie dużo wiedzy i doświadczenia w szkoleniu psów. Akita nie będzie tak uległa jak miniatura samoyeda, jednak może okazać się równie oddana swojemu właścicielowi. Z pewnością należy zapewnić jej dużo dawki ruchu oraz zajęć intelektualnych. Ważne będzie również czytelne określenie zasad oraz konsekwentne ich respektowanie. Akita będzie psem dla osoby pewnej siebie i opanowanej. Łagodne, a jednocześnie konsekwentne szkolenie okazuje się kluczem do uzyskania przyjaznego i lojalnego w stosunku do rodziny pupila domowego.

Hachiko – pies, który wypromował walory rasy

Wiele osób kojarzy akita inu z psem o nazwie Hachiko. Jest to legendarna postać zwierzęca, która ukazała niesamowite przywiązanie i oddanie tej rasy. Hachiko był psem żyjącym w Tokio w XX wieku. Pupil był silnie związany ze swoim właścicielem i każdego dnia odprowadzał go na stację Shibuya. Mężczyzna jeździł do pracy, a w chwili jego powrotu Hachiko ponownie pojawiał się na stacji i czekał na przyjazd pociągu.

Pewnego dnia właściciel Hachiko doznał śmiertelnego wypadku w swojej fabryce. Pies bezskutecznie czekał na swojego pana i przychodził na stacje każdego dnia o dokładnie tej samej porze. Jakiś czas później spotkał swoich nowych właścicieli, jednak nic nie było w stanie powstrzymać go przed przychodzeniem na stację Shibuya. Hachiko szybko zyskał lokalną popularność, a jego wierność spotkała się z dużym podziwem. Pies przychodził na stację do końca ostatniego dnia swojego życia, czyli do 10 lat po śmierci swojego pierwszego właściciela.

Po dziś dzień Hachiko jest symbolem oddania i wierności, typowej dla rasy akita inu. W 2009 roku powstał film zainspirowany ową zwierzęcą postacią. Ekranizacja zdobyła dużą popularność na całym świecie, a pies Hachiko stał się najbardziej rozpoznawalnym pupilem rasy akita inu. Do dnia dzisiejszego na peronie Shibuya znajduje się jego pomnik, przedstawiający wyczekującego, zatroskanego psa. Turyści robią sobie przy nim zdjęcia, a legenda Hachiko zdaje się wzbudzać emocje wśród wielu pokoleń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny