Akcesoria dla królików - lista, opis, ceny, opinie

Aby królik domowy czuł się dobrze i bezpiecznie, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria dla królików, które kupimy w sklepie specjalistycznym dla zwierząt. Zakup wyprawki dla królika jak klatka, wybieg, kuweta czy akcesoria do karmienia, to niebagatelny koszt, jednak to wydatek jednorazowy. Z uwagi na delikatną budowę królika, nie twórz tych rzeczy samemu, lecz wybierz profesjonalny sklep dla zwierząt, który oferuje bezpieczne produkty. Doradzimy co kupić i jakie produkty wybrać.

Jakie akcesoria dla królików będą potrzebne zanim przyniesiesz królika do domu

Wyprawka dla królika - lista:

  • klatka,
  • domek,
  • kuweta,
  • poidełko,
  • paśnik,
  • kojec czy wybieg,
  • zabawki,
  • szelki,
  • transporter.

Królik w domu mieszka w klatce. Jeśli decydujesz się na zakup królika należy przygotować dla niego odpowiednie i bezpieczne miejsce do życia. Królik to zwierzątko małe i delikatne, aby zapewnić mu bezpieczne i długie życie nie można mu pozwolić na bieganie po domu bez dozoru. Królika wypuszczamy z klatki na co najmniej 3 - 4 godziny dziennie, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Dlatego też niezbędną rzeczą jest rodzaj kojca lub wybiegu, który zagwarantuje, że królik nie będzie narażony na niebezpieczeństwa, jak również sprzęty domowe nie będą narażone na zęby królika.

Klatka dla królika i wyposażenie do klatki

Mimo, że królik jest małym zwierzątkiem, jego klatka powinna być duża, o długości co najmniej metra. Królik jest zwierzęciem ruchliwym i musi mieć dużo przestrzeni. Klatka nie musi być wysoka, gdyż królik nie potrafi się wspinać. Minimalny rozmiar klatki to 100 cm długości, około 50 cm szerokości i 40 cm wysokości.

Klatka dla królika powinna zapewniać dostęp powietrza, dlatego też nieodpowiednie jest trzymanie królika w akwarium. Najlepsze klatki wykonane są z metalowej siatki, która stanowi górną część klatki. Podłoga może być z siatki metalowej lub z plastiku. Podłoga z siatki metalowej ma swoje wady. Może się zdarzyć, że łapka królika utknie w siatce, a zwierzak może ją zwichnąć lub złamać przy próbach wyciągnięcia.

Do klatki dla królika wstawiamy domek. Każdy sklep dla zwierząt, który oferuje artykuły dla królików, ma w ofercie domki drewniane i plastikowe. Najlepsze są w tym wypadku domki drewniane, gdyż królik nie uszkodzi sobie zębów obgryzając go. Obgryzaniem nie trzeba się martwić, gdyż domki są raczej tanie, w cenie około 30-40 zł.

Do klatki należy wstawić toaletę. Sklep z akcesoriami dla królików oferuje kuwety prostokątne lub narożne, które zajmują mniej miejsca. Kuwety są dość tanie, w cenie około 20-30 zł. Najlepsze są toalety z plastiku. Należy unikać kuwet z podłogą z siatki metalowej, która ułatwia sprzątanie. Ryzykujemy, że łapka królika utknie w oczkach siatki. Ponadto toaleta z podłogą z siatki zmusza królika do przyjmowania niewygodnej pozycji.

Kolejne akcesoria, które należy kupić, to artykuły do karmienia królika. Do karmienia potrzebna będzie miska na warzywa, karmnik na sianko i poidełko na wodę. Koszt każdego z tych akcesoriów, to wydatek rzędu kilku do kilkunastu zł.

Królik musi się wybiegać. Dlatego przydadzą się szelki, na których można go wyprowadzać na ogród lub do parku. Królik ma delikatną budowę i aby nie uszkodzić jego kręgosłupa nie należy kupować szelek dla kota, psa czy też robić ich samemu. Szelki trzeba kupić w specjalistycznym sklepie dla zwierząt.

Aby królik mógł bezpiecznie biegać po mieszkaniu konieczny będzie kojec, który można również wystawić latem do ogrodu. Najlepsze są kojce metalowe, których królik nie przegryzie.

Produkty dla królika, które musimy kupić co jakiś czas

Regularnie musimy kupować żwirek do kuwety dla królika. Warto pamiętać, aby nie kupować żwirku dla kota, który królik może zjeść, co może okazać się dla niego bardzo niebezpieczne a nawet śmiertelne. Najlepsze do kuwety dla królika są sosnowe, osikowe lub cedrowe wióry.

Dla królika niezbędne są zabawki, które nie tylko umilą mu życie, lecz także odciągną jego uwagę od sprzętów domowych. Idealne zabawki to wiklinowe kule czy tunele, kule z trawy morskiej, drapaki. Królika na pewno ucieszy domek pełen drabinek i schowków. Niewskazane dla królika są zabawki z sizalu lub z barwionego drewna.