Akcesoria dla chomika - lista najlepszych produktów dla małych gryzoni

W domu chomik mieszka w klatce, gdzie ma stworzone bezpieczne środowisko do życia. Prócz klatki warto zorganizować chomikowi wybieg, gdzie będzie mógł spędzać czas poza klatką. Chomik to małe zwierzątko, które może wszędzie wejść, zaś mieszkanie nie stanowi dla niego bezpiecznego środowiska. Akcesoria dla chomików obejmują nie tylko wyposażenie klatki, lecz także zabawki jak kołowrotek, tunel czy wszelkiego rodzaju mosty, podesty czy ścianki do wspinaczki.

Doradzamy najciekawsze i najlepsze akcesoria dla chomików

Najważniejsze akcesoria dla chomików:

 • klatka,
 • wybieg lub kojec,
 • transporter,

Co musi znaleźć się w klatce dla chomika:

 • domek,
 • kuweta/toaleta,
 • paśnik,
 • poidełko,
 • miseczka.

Klatka dla chomików, co powinno się w niej znaleźć

Klatka dla chomika powinna być duża, tak aby zwierzak miał dużo miejsca do życia. Klatka nie może być wykonana z drewna, gdyż chomik szybko wygryzie dziurę. Najlepsze klatki są wykonane z metalowych prętów. Najlepiej aby klatka miała gładką podłogę, tak aby łapka chomika nie utknęła między prętami. Niedobrym rozwiązaniem są akwaria, które nie pozwalają nie dobrą wentylację i dopływ świeżego powietrza. Akcesoria należy tak rozplanować, aby chomik miał jak najwięcej miejsca do biegania. Poidełko i paśnik powinny być jak najdalej od kuwety.

Domek to miejsce, gdzie chomik śpi i odpoczywa, gdzie może się schować. Najlepsze są domki drewniane, które chomik może bezpiecznie obgryzać. Drewniane domki są dość tanie, kosztują od 9 do około 25 zł.

Do karmienia przyda się paśnik na siano zawieszony na ścianie klatki lub ciężka miska. Do wody zaś można zastosować poidełko lub ciężką miskę. Woda powinna być codziennie zmieniana, zaś miskę łatwiej oczyścić niż poidełko. Miska powinna być ciężka, aby chomik nie mógł jej łatwo przewrócić.

Najciekawsze zabawki dla chomika

Typowe zabawki dla chomika dostępne w handlu to:

 • kołowrotek,
 • tunel,
 • ścianka wspinaczkowa,
 • kula (niezalecana),
 • mosty i podesty,
 • hamak,
 • bujawka.

Chomik potrzebuje zabawek w klatce oraz w kojcu. Dzięki nim nie będzi się nudził i nie będzie się interesował innymi sprzętami w mieszkaniu. Z czego powinny być zrobione zabawki? Drewno pozwala na wykonanie prawie każdej konstrukcji i z niego mogą powstać najciekawsze rodzaje zabawek. Zabawki drewniane są dla gryzoni najbardziej bezpieczne. Oczywiście chomik będzie konstrukcje drewniane obgryzał, lecz nie szkodzi to jego zdrowiu. Warto jednak unikać zabawek z drewna malowanego. Wadą drewna jest jego cena.

Najczęściej spotykane są tanie zabawki z plastiku. Plastik jest jednak nietrwały. Uszkodzenie takiej zabawki, połamanie czy pęknięcie, czy też pogryzienie przez chomika stanowi dla gryzoni potencjalne niebezpieczeństwo. Chomik może skaleczyć się odłamkiem plastiku, zaś połknięcie kawałka może się skończyć tragicznie.

Bezpieczne i tanie są zabawki i domki dla gryzoni z kartonu i papieru. Są mniej estetyczne i mniej wytrzymałe, lecz ich zaletą jest niska cena i lekkość. Ponadto zabawki tego rodzaju można zrobić samemu. Ciekawym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie konstrukcji dla chomika z kołków i korków. Kołki i korki są odporne na gryzienie i niszczenie, bezpiecznie i estetyczne.

Najbardziej klasyczną zabawką jest kołowrotek. Przy zakupie kołowrotka należy szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Kołowrotek nie może być za mały. Najlepsze są kołowrotki zabudowane, bez pojedynczych prętów, gdzie łapka chomika mogłaby utknąć. Najczęściej spotykane są kołowrotki z plastiku lub z metalu. Są one dość tanie, gdyż cena kołowrotka to koszt około 30 -40 zł.

Duże kontrowersje budzi kula dla chomika. Zdaniem specjalistów jest to bardzo zły pomysł na zabawkę. Chomik nie może się z kuli wydostać. Gdy się zmęczy, nie może odpocząć, nie może też stanąć i zatrzymać kuli. Ponadto kula może stoczyć się ze schodów czy zderzyć z meblem. Wewnątrz kuli nie ma dobrej wentylacji.

Jeśli decydujemy się na trzymanie w domu chomika, trzeba wygospodarować miejsce na rodzaj kojca, gdzie chomik może się wybiegać i gdzie wstawimy mu zabawki.