Pomarańczowa pielęgnica

Samolubna ryba

Akara pomarańczowopłetwa (pomarańczowa) to jedna z pielęgnic zamieszkująca Peru. Ameryka Południowa jest domem dla wielu podobnych ryb, które rosną duże i są bardzo agresywne jak Pielęgnica szmaragdowa. Nazwa łacińska Akary pomarańczowopłetwej to Andinoacara rivulatus.

Jest to więc jedna z bogatej rodziny akar. Inne pielęgnice Andinoacara występujące w akwariach to:

  • Akara błękitna
  • Akara platynowa
  • Akara z Sapayo
  • Akara panamska

Niestety nie ma możliwości łączenia ze sobą akar w jednym akwarium. To bardzo agresywne, duże i terytorialne ryby.

Praktycznie wszystkie zamieszkują podobne naturalne siedliska. pH od 6,5 – 7 Temperatura może się różnić, ale każda z nich przyjmie 24⁰C za optymalne. Dno jest usłane naturalnymi kryjówkami takimi jak jamki pod kamieniami, korzenie roślin i niecki przybrzeżne.

Akara z guzem

Akara pomarańczowopłetwa może występować w różnych odmianach barwnych, ale przeważnie ma pomarańczowe okolenie płetw: grzbietowej, ogonowej i odbytowej. Jest bezsprzecznie piękna, ale młode osobniki mają ukrytą pewną cechę, która uwidoczni się dopiero u dorosłych osobników, które będą samcami.

Ta dziwna cecha to guz tłuszczowy. Mają ją też inne pielęgnice, na przykład pielęgnica wielobarwna.  To nie choroba, ale zupełnie naturalny element ich wyglądu. U dzikich osobników występuje na okres tarła, aby dać znak, że samiec jest w dobrej kondycji, a w akwariach samce mają go całe dorosłe życie (mogą go też wytworzyć samice)

Można powiedzieć, że trochę „psuje” estetykę tych rybek, tym bardziej, że potrafi niekiedy osiągać naprawdę sporą wielkość. Z tego właśnie powodu niektórzy decydują się na wybór ryb u których jest on mniej wydatny (akara błękitna, pielęgnica salvini, czerwieniak , pielęgnica wielobarwna i szmaragdowa). Należy zabrać pod uwagę, że ten guz pojawia się i znika u dzikich osobników ze względu na działanie hormonów. Natomiast stały guz występuje na skutek gromadzenia się w nim tkanki tłuszczowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat pielęgnicy pawiookiej?

Akara pomarańczowopłetwa a mocny filtr kubełkowy

Każda pielęgnica potrzebuje dużo miejsca. Jako ryba terytorialna zajmie je tylko dla siebie i należy się liczyć z tym, że na akarach zaczniemy i skończymy kompletować obsadę. Akara pomarańczowopłetwa potrzebuje akwarium o długości 150cm na parę. Ważniejsza jest wielkość dna akwarium niż jego wysokość. Nie należy też przesadzać z za niskim zbiornikiem, bo osobniki Andinoacara rivulatus dorastające do 25cm brudzą wodę i to bardzo. Im mniejsza pojemność akwarium, tym trudniej będzie utrzymać czystość.

Akwarium powinno być wyposażone w wydajny filtr kubełkowy i konieczne jest przestrzeganie regularnych podmian wody. Bez tego nasza pomarańczowa rybka zacznie chorować i staniemy w obliczu problemów z leczeniem.

Nie tylko ryba Andinoacara rivulatus jest bałaganiarska. Wszystkie inne pielęgnice też są duże, kopią w podłożu i mnóstwo jedzą. Taka uroda pielęgnic, że nieustannie szukają miejsca odpowiedniego na gniazdowanie. To nie pielęgniczka kakadu, która zadowoli się miejscem, które znajdzie.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Akara pomarańczowopłetwa - niebezpieczna hodowla

Idealne warunki do rozmnażania tych pielęgnic to drobny piasek, który ryby mogą zorganizować po swojemu i kryjówki pod roślinami, korzeniami, najlepiej usłane płaskimi kamieniami, na których często składają ikrę.

Ogromną przeszkodą w skutecznym rozmnażaniu tych ryb jest ich temperament. Samiec potrafi zamęczyć samicę, jeżeli znienacka umieścimy rybę w akwarium. Niekiedy przyzwyczajanie ryb, które oddziela szyba, działa lepiej, a czasami gorzej. Najłatwiej dobrać osobniki młode. Z grupy 10 sztuk możemy już wyłowić odpowiednią parę.

Tarło odbywa się bez specjalnych wymagań parametrów wodę. Najczęściej wystarczy duża podmiana. Przy odchowie młodych przez rodziców należy uważać, żeby samiec nie zaczął za wcześnie zachęcać samicy do kolejnego tarła, bo może się to skończyć zajadłą walką.

Wartość akary pomarańczowopłetwej

Pielęgnica idealna

W hodowli nie sztuka dochować się młodych, ale najwięcej można zyskać na ich podchowaniu. Cena jest uzależniona od wielkości i jakości. To mniej istotne, czy to akara błękitna, pielęgnica salvini, czerwieniak, pielęgnica wielobarwna, czy szmaragdowa. Im większy osobnik a przy tym ładniej ubarwiony, tym droższy.

Akra pomarańczowopłetwa 4 cm kosztuje około 10zł, a cena osobnika 20cm może osiągać nawet 200 zł. Może warto kupić dorosłe osobniki, a później hodowla będzie udana, jeżeli cena jest odpowiednia? Problem w tym, że trudno takie znaleźć, bo po tych rybach widać wszystkie niedociągnięcia w karmieniu i utrzymaniu.

Akara pomarańczowopłetwa w ciemnym akwarium, a także sposób żywienia ryby, rozmnażanie, opis i usposobienie przedstawicieli tego gatunku
Akara pomarańczowopłetwa krok po kroku, czyli opis wyglądu, usposobienie, rozmnażanie i żywienie oraz pielęgnacja w akwarium

Piękna, wzorcowa akara pomarańczowopłetwa jest trudna do znalezienia w celach jakie przedstawia własna hodowla. Młode osobniki nie mają takich barw, jak dorosłe. Czasami ryba zapowiada się nieźle, a wychodzą jej ukryte wady, a niekiedy małe, przepłoszone i przezroczyste osobniki mogą wyrosnąć na piękne wzorcowe sztuki.

Koszt wyższy niż cena

Przy pielęgnicach (a tym bardziej jeżeli jest to pielęgnica pomarańczowa) filtr kubełkowy ma co robić. Musimy go zaopatrzyć w porządne wkłady filtracyjne. Możemy zaryzykować watę, ale trzeba będzie ją regularnie wymieniać. Najlepsze są gąbki lub wkłady ściśle do filtracji mechanicznej. Utrzymają stabilną biologię i czystą wodę. Dlaczego akurat filtr kubełkowy a nie wewnętrzny? Bo możemy go wygodnie czyścić a brud nie dostaje się z powrotem do akwarium przy odłączaniu.

To nie pielęgniczka kakadu, która powinna mieć mniejsze, ale częste podmiany. Tu podmiany powinny być i częste, i duże. Podobnie jak pielęgnica salvini, ta ryba mocno zanieczyszcza wodę. Jej wysokość powoduje, że przy krótkiej zwartej budowie masa ciała jest stosunkowo duża. W tej kwestii już czerwieniak jest mniej uciążliwy niż akara pomarańczowopłetwa.

Wspomniany był temat wzrostu ceny tych ryb wraz z czasem. Może się to wydawać dobrym pomysłem jako nie hodowla, a bardziej odchowanie, ale niestety utrzymanie tak dużej pielęgnicy zdecydowanie przekroczy kosztowo jej finalną cenę.

Mimo wszystko wyjątkowa

Sprawa jest prosta. Jest to ryba idealna dla tych, którzy chcą dużego akwarium z jedną rybią ozdobą. Sadzone z pietyzmem rośliny nie przetrwają takiego domownika, a wpuszczone dodatkowo kolorowe ryby zostaną albo zastraszone, albo zjedzone.

Jeżeli chcemy iść w kierunku roślinnym lepsza będzie na przykład pielęgniczka kakadu, która nie zrobi dużych szkód, a ryby będzie odganiać tylko z małego obszaru. Nie potrzebuje też tak dużego akwarium.

Jeżeli jednak ktoś jest zdeterminowany, aby mieć Akarę pomarańczowopłetwą, to nie zawiedzie się jej inteligencją, przywiązaniem do właściciela i bardzo ciekawym rodzinnym zachowaniem. Nie dla każdego osobnika jej angielska nazwa – Green Terror jest odpowiednia… jednak dla zdecydowanej większości jest.

ikona podziel się Przekaż dalej