Agama brodata – domowy smok z Australii
Czworonożny pupil, będący ulubieńcem wszystkim domowników niekoniecznie musi być psem lub kotem! Z roku na rok coraz większą popularność zyskują również egzotyczne gatunki jaszczurek. Są one nastawione przyjacielsko do człowieka i potrafią skraść jego serce, a dodatkowo prawie zawsze robią ogromne wrażenie na odwiedzających nas gościach. Jest to również świetna alternatywa dla alergików uczulonych na sierść. Jednym z takich gatunków jest agama brodata - sympatyczna jaszczurka o charakterystycznej brodzie, której zawdzięcza swoją nazwę. Z tekstu dowiesz się więcej o tym gatunku oraz jak przygotować się do zakupu agamy brodatej.
Krótki opis gatunku
Agama brodata (Pogona vitticeps) to gatunek jaszczurki, który wywodzi się ze środkowo-wschodniej Australii. Zamieszkuje ona suche i półsuche regiony kontynentu, spędzając czas na skałach, drzewach oraz na ziemi. Na popularności zaczęła zyskiwać w latach 70., kiedy pierwsi hodowcy zaczęli zajmować się jej rozmnażaniem. Od tamtej pory powstało mnóstwo odmian kolorystycznych agam brodatych, m.in. czerwona, żółta, biała, pomarańczowa, cytrynowa i wiele innych. Dorosła agama brodata osiąga rozmiary dochodzące do 50 cm, z czego połowę jej ciała stanowi okazały ogon. Jaszczurka posiada brodę, która w zależności od nastroju może zmieniać kolor na czarny.
Hodowla i odmian agam brodatych
Jeśli decydujemy się na kupno jaszczurki i chcemy mieć szeroki wybór odmian wraz z profesjonalną obsługą, warto postawić na hodowlę agam brodatych.
Oferta takiej hodowli jest konkurencyjna względem sklepów zoologicznych i mamy pewność, że agama brodata jest odpowiednio traktowana z wykorzystaniem profesjonalnej wiedzy i praktyki.
Dostępność jaszczurek w sklepie zoologicznym zwykle ogranicza się do kilku osobników, a ich ceny niekiedy są nawet 3 razy wyższe niż u hodowcy.
Gady z brodą to jedna z takich doświadczonych hodowli, gdzie głównym bohaterem jest agama brodata - https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/
W wyniku trwającego kilka dekad krzyżowania agam przez hodowców powstało wiele nowych odmian, które normalnie nie występują na wolności. Odmiany te obejmują zarówno warianty kolorystyczne jak również inne cechy związane z ich wyglądem. Do najpopularniejszych odmian barwnych należą:
- orange – agamy o pomarańczowym kolorze skóry, można ją uzyskać poprzez łączenie agamy o odmianie red oraz yellow,
- red – jaszczurka o czerwonym ubarwieniu, występuje również w wariancie extreme red, który cechuje się większą intensywnością tej barwy,
- yellow – dominuje żółty kolor skóry,
- citrus – kolor cytrynowy wyodrębniony z odmiany yellow,
- classic – najbardziej klasyczna wersja jaszczurki, zbliżona wyglądem i ubarwieniem do osobników żyjących dziko w Australii.
Oprócz tego agamy brodate mogą występować również dodatkowymi cechami:
- hypo – zmniejszona ilość czarnego pigmentu w skórze,
- trans (translucent) – oczy agamy są jednolicie czarne, posiada ona również prześwitującą skórę,
- witblits – skóra na plecach jaszczurki nie posiada wzorów, pozbawiona jest również czarnego koloru. Jej barwa jest jednolicie kremowa,
- zero – skóra agamy jest koloru srebrnoszarego,
- leatherback – skóra jaszczurki posiada zredukowaną ilość kolców,
- silkback – agama jest całkowicie pozbawiona łusek, jej skóra jest delikatna, charakterystyczna w dotyku i nie przypomina skóry typowej agamy brodatej. Wymaga ona wyjątkowej uwagi i traktowania, ponieważ jest szczególnie narażona na otarcia i rany.
Rodzaje terrarium i wymiary
Przygotowując się do zakupu agamy brodatej, w pierwszym rzędzie musimy pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniego terrarium, które będzie jej przyszłym domem. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki – by zwierzę prawidłowo się rozwijało musi to być terrarium (nie akwarium, nie plastikowe pudełko), które będzie mieć odpowiednią wielkość.
Najmniejsze wymiary, które będą odpowiednie dla jednego osobnika powinny wynosić 120x60x60 cm. Jeśli mamy w domu więcej miejsca, możemy postawić również na większe terrarium. Dla agamy będzie to zapewnienie większej przestrzeni życiowej i będzie działać tylko na plus. Na atrakcyjność zbiornika wpłynie również terrarium ze ścianką i półkami, po których jaszczurka będzie mogła się wspinać.
Na rynku istnieje wiele rodzajów terrariów – do najpopularniejszych należą te wykonane z drewna lub szkła. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady, jednak istnieje kilka zasad, których należy się trzymać niezależnie od tego, na które terrarium się zdecydujemy.
Jeśli wybierzemy terrarium szklane, należy pamiętać, by zabudować ściany z trzech stron, np. korkiem lub ścianką ze styropianu i zaprawy klejowej. W przeciwnym wypadku agama będzie nieustannie pod wpływem stresu, ponieważ przezroczyste ściany sprawią, że będzie czuła się obserwowana z każdej strony. W przypadku zbiornika szklanego musimy też się liczyć z wyższymi rachunkami za prąd. Szkło bardzo szybko traci ciepło i sprawia to, że utrzymanie stałej temperatury wewnątrz będzie wymagało stałej pracy lampy grzewczej.
Terraria drewniane są duże popularniejsze z uwagi na swój atrakcyjny wygląd i możliwość dopasowania koloru deski pod domowe umeblowanie. Drewno jest także dobrym izolatorem ciepła, co bezpośrednio wpływa na zachowanie stabilnej temperatury wewnątrz terrarium. W przypadku tego rodzaju zbiornika należy zwracać szczególną uwagę na zawilgocenia. Nadmiar wody pozostający dłuższy czas na płycie, może prowadzić do nasiąknięć, które w rezultacie skutkują wybrzuszeniami i zniekształceniami drewna.
Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium
Jeśli wybraliśmy już terrarium o niezbędnych wymiarach, równie ważną kwestią jest zapewnienie specjalistycznego oświetlenia i ogrzewania. Agama jako zwierzę pustynne wymaga odpowiedniej temperatury oraz dawki promieni UVB.
W związku z tym musimy zaopatrzyć się w lampę grzewczą, która będzie zapewniać ciepło w terrarium. Temperatura na wyspie ciepła pod lampą powinna wynosić ok. 40 stopni. Na pozostałym terenie zbiornika temperatura nie powinna spadać poniżej 20 stopni. Należy unikać mat, kamieni i kabli grzewczych, a także innych akcesoriów, który dostarczają ciepło od spodu. W przypadku nieumiejętnego stosowania, może to doprowadzić do przegrzania agamy brodatej, która nie odczuwa temperatury stroną brzuszną.
Razem z lampą grzewczą, należy zamontować obok lampę UVB (o oznaczeniu 10% lub 12%). Będzie ona dostarczać agamie niezbędną dawkę witaminy D3, która ułatwia wchłanianie wapnia. Istnieje wiele rodzajów lamp, spośród których najpopularniejsze są świetlówki kompaktowe, świetlówki rurowe T5 i T8 oraz metahalogeny.
Należy przy tym pamiętać, że lampy z czasem używają zużyciu i trzeba je wymieniać w zależności od rodzaju co 6-12 miesięcy.
Podłoże do terrarium
Dobór podłoża jest ważną kwestią, ponieważ nie każdy materiał reklamowany jako ściółka dla agamy będzie dla niej bezpieczny. Tak naprawdę jest to bardzo płynny temat, ponieważ wciąż pojawiają się nowe rodzaje podłóż, które dopiero po przetestowaniu przez właścicieli jaszczurek okazują się właściwe lub nie.
Niegdyś polecane drewienka bukowe, dzisiaj są już zupełnie niewskazane. Przypadkowe połknięcie nawet małego kawałka przez agamę może doprowadzić do zaczopowania lub perforacji jelit. Podobnie jest z małymi kamieniami oraz żwirem. Nie należy także stosować włókna i zrębków kokosowych, które pylą i będą powodować podrażenienie oczu i śluzówki jaszczurki. Do niedawna chwalone podłoże kukurydziane, obecnie również jest już niewskazane. Istnieją przypadki, gdzie z pozoru niegroźna kukurydza wskutek procesów żołądkowych zbijała się w ostro zakończone grudki, które raniły jelita jaszczurki.
Jakie zatem podłoża możemy uznać za bezpieczne?
Dla młodych agam, które są szczególnie podatne na "smakowanie" podłoża warto stosować zwykłe ręczniki papierowe. Nawet jeśli zdarzy im się skubnąć kawałek, celuloza bez problemów zostanie wydalona. Dla starszych agam polecany jest granulat celulozowy, mata łazienkowa lub glina wędkarska wymieszana z piaskiem i wodą, która zasycha tworząc twardą powłokę.
Część właścicieli agam brodatych stosuje również piasek, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Nadmiar połkniętego piasku może prowadzić do zaczopowania, więc jeśli decydujemy się na jego stosowanie w terrarium, musimy obserwować agamę, czy go nie spożywa.
Karmienie agamy brodatej
Agama jest wszystkożerna – spożywa zarówno pokarm zwierzęcy jak i roślinny. Na różnych etapach jej życia zmieniają się jedyne proporcje pokarmu, które należy zachować, by prawidłowo się rozwijała.
Młode agamy do 4 miesiąca należy przede wszystkim karmić owadami, takimi jak np. świerszcze, karaczany, szarańcza. Należy przy tym pamiętać, by rozmiar owada nie był większy niż rozstaw oczu jaszczurki. Rośliny raczej podajemy okazyjnie, ponieważ w okresie wzrostu organizm agamy będzie miał największe zapotrzebowanie na białko, które stanowi materiał budulcowy.
Starszym agamom można stopniowo włączać do diety pokarm roślinny, np. różnego rodzaju zioła, takie jak roszponka, rukola, trzykrotka, bazylia, mięta. Możemy też podawać raz na jakiś czas starte warzywa i owoce, np. marchew, jabłko, ogórek, truskawki.
Po osiągnięciu dorosłości i odpowiedniej wagi, która wynosi 400 gramów, należy zmienić proporcje między pokarmem zwierzęcym a roślinnym. Od tej pory 80% gadziej diety powinny stanowić warzywa i zioła.
Podczas karmienia młodej jaszczurki musimy również pamiętać o jej odpowiedniej suplementacji wapniem oraz witaminami. 5 razy w tygodniu należy podawać wapno (bez witaminy D3) – najłatwiej oprószyć nim owady, które podajemy do zjedzenia. Specjalną mieszankę witamin dla gadów należy podawać 2 razy w tygodniu.
artykuł sponsorowany