Adopcja zwierząt - procedury, formalności, porady dla przyszłych opiekunów

Wiele osób rozważa przygarnięcie zwierzaka ze schroniska. To szlachetna postawa, bowiem wiele czworonogów żyje w tego typu placówkach. Niestety nie każdy wie jak wygląda cała procedura. Panuje przekonanie, że jest długa i wymaga zbyt wielu formalności. Jak jest w rzeczywistości? Owszem jest to kilkuetapowy proces, ale każdy z kroków jest niezwykle ważny. O tym jak wygląda adopcja zwierząt za darmo opowiadamy w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Domowe zwierzęta ze schroniska

W schroniskach i towarzystwach opieki znajduje się wiele zwierzaków. W przeważającej większości są to psy i koty. Zdarzają się jednak także gryzonie, króliki itp. Zatem zdecydowanie warto rozważyć przygarnięcie któregoś z nich. Przed podjęciem decyzji należy przemyśleć kilka kwestii. Czy nasz styl życia pozwalana na opiekę nad czworonogiem? Czy warunki mieszkaniowe to umożliwiają i czy domownicy są za? Warto też zastanowić się czy będziemy w stanie zapewnić pupilowi niezbędne rzeczy. Ważne jest też ustalenie, kto się nim zajmie w razie dłuższego wyjazdu. Jeśli ogólna sytuacja na to pozwala, można przejść do poszukiwania zwierzaka.

Na tym etapie, najlepiej online, należy obejrzeć zwierzęta do adopcji. Najlepiej na stronie najbliższego schroniska. Nie można skupiać się tylko na zdjęciach. Warto zapoznać się z historią czworonoga opisaną na danym portalu. Tu też wstępnie decyduje się na konkretny gatunek, płeć, wielkość czy wiek. Przy okazji pamiętajmy o ważnej sprawie. Psy czy koty trafiające do schroniska zazwyczaj mają za sobą traumatyczne przeżycia. Będą, więc potrzebować poczucia bezpieczeństwa i miłości. I w wielu przypadkach pomocy wykwalifikowanych behawiorystów. Załóżmy, że jakiś zwierzak nam się spodobał. Co się wtedy robi?

Po przejrzeniu propozycji przychodzi czas na kontakt z wolontariuszem opiekującym się danym czworonogiem. Po umówieniu się na spotkanie odwiedzamy dom adopcyjny. Na miejscu warto porozmawiać z pracownikami. To oni znają zwierzęta i będą w stanie dopasować czworonoga do naszego doświadczania i trybu życia. W przypadku psa kolejnym etapem są przynajmniej dwa spacery przed adopcyjne. Odbywane wraz z wolontariuszem lub opiekunem. Przy przygarnianiu kota nie są to spacery, lecz spotkania. W obu wersjach są okazją do wstępnego zapoznania się. Powyższe zagadnienia rozwijamy na naszej stronie.

Adoptuj zwierzęta domowe

Adopcja zwierząt to proces składający się z niejednej procedury. Dlatego, że psy czy koty w ośrodku miały trudne życie. Pracownicy muszą upewnić się, że czworonogi trafią do odpowiedzialnej osoby. Dlatego po spacerze lub spotkaniu, kandydaci na opiekunów wypełniają ankietę przed adopcyjną. Na jej podstawie oraz po rozmowie z pracownikiem biura adopcji zapadają decyzje. Ważna jest też opinia wolontariusza obecnego przy spacerze. Nie zawsze osoba chcąca przygarnąć pupila otrzyma na to zgodę. Na przeszkodzie może stanąć zbyt małe doświadczenie w wychowywaniu zwierząt. Albo też niewystarczające warunki mieszkaniowe.

Jeśli przyszły opiekun spełnia wszystkie wymagania będzie mógł przygarnąć psa lub kota. Zazwyczaj jest przekazywany za darmo. Czasem placówka prosi o skromne datki na utrzymanie pozostałych podopiecznych. No i oczywiście nowi opiekunowie ponoszą koszty transportu do domu. Przed oddaniem zwierzęcia, dom adopcyjny sporządza umowę adopcyjną. Ma ona charakter cywilno-prawy. Podpisując ją potwierdzamy, że bierzemy za czworonoga pełną odpowiedzialność. Czy parafowanie dokumentu to koniec całej procedury? Nie, pozostaje jeszcze spotkanie z weterynarzem.

Czworonogi do adopcji, które znalazły nowy dom przechodzą badania. Weterynarz sprawdza i omawia ich stan zdrowia. Informuje o kalendarzu szczepień, wystawia książeczkę zdrowia. Wprowadza także dane opiekunów do ewidencji zwierząt zaczipowanych. Jest to ogólnokrajowa baza danych online. Po tym kończy się droga, którą rozpoczęła decyzja „adoptuj pupila”. Można już bez przeszkód udać się z nim do domu. W powyższym artykule wstępnie opisaliśmy cały proces. Zainteresowała Cię adopcja zwierząt? Więcej informacji na jej temat znajdziesz na naszej stronie.