6 najpopularniejszych odmian gupików – poznaj je wszystkie
Barwne odmiany gupików bardzo często wybierane są jako pierwsze ryby do akwarium. Które gatunki gupików polecane są do domowego zbiornika wodnego? Czym charakteryzują się poszczególne odmiany i jaka jest cena gupików? Dowiedz się więcej!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gupikach.
Popularne odmiany gupików do akwarium
1. Gupik pawie oczko
Są to rybki najbardziej popularne wśród wszystkich gupików. U pawich oczek można zauważyć wyraźny dymorfizm płciowy – samica jest większa od samców, jednak samice są mniej od nich barwne. Samce posiadają wiele różnych kolorów, a także pięknie rozwinięte i silne płetwy. Nazwa pawich oczek może być różna i zależna od tego, jakiego kształtu będzie ich płetwa. Pawie oczko dzieli się zatem na poszczególne rodzaje:
- Górny miecz
- Dolny miecz
- Welon
- Igiełka
- Rakietka
- Lira
- Dwumiecz
- Płomyk
- Łopatka
- Wachlarz
- Triangel
2. Gupik Endlera
Są to niezwykle efektowne rybki, gdzie samica jest większa od samca (liczy ok. 4,5 cm, zaś samce ok. 2,5 cm). Kolor gupików Endlera to złoto i srebro (samice), a także wielobarwne ubarwienie (samce):
- pomarańcz,
- niebieski,
- czarny,
- fioletowy,
- i inne.
Rozmnażanie gupików Endlera nie jest trudne, choć potrzebna będzie do tego odpowiednio przygotowana woda – której optymalną temperaturę zapewni grzałka z termostatem.
3. Gupik moskiewski
Są to odmiany gupików, które charakteryzują się atramentowym kolorem. Ryby i ich nazwa odnosi się do „moskiewskiego koloru”, ponieważ właśnie hodowcom z Moskwy można zawdzięczać nietypową, atramentową barwę rybek. Gupik moskiewski potrafi zmieniać natężenie swojego koloru – np. z ciemnej na jasną. Czasami ryby zabarwione są również na atramentowo od połowy ciała – zależy, na jakie rodzaje się trafi i w jaki sposób przeprowadzone zostanie rozmnażanie gupików.
Gupiki moskiewskie mogą mieszkać z innymi rybami, jak np. ryba kosiarka. Cena gupika moskiewskiego to średnio ok. 4-6 zł / sztukę. To dość popularna wśród akwarystów odmiana, jednak eksperci w dalszym ciągu mają problem z jej poprawną klasyfikacją. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rozmnażaniu gupików krok po kroku.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Popularne gatunki gupików do zbiornika wodnego
4. Gupik czerwony
Odmiany gupików w kolorze czerwonym cenione są wśród wielu akwarystów na całym świecie. To żywiołowy rodzaj gupików, który jest łatwy w hodowli i bardzo płodny. Gupiki czerwone są towarzyskie, więc mogą spędzać czas w akwarium również z innymi rodzajami ryb (np. ryba kosiarka). Czerwony gupik jest odporny na zmienne warunki w akwarium, choć najbardziej ceni sobie temperaturę ok. 24-26 st. C. – jej osiągnięcie ułatwi grzałka z termostatem.
Dzika forma gupików czerwonych pochodzi z Karaibów oraz północnej części Brazylii. Samica liczy zazwyczaj ok. 6 cm, zaś samiec ok. 4 cm. To gupiki, które posiada większość sklepów akwarystycznych, więc nie powinno być problemów z ich dostępnością.
5. Gupik Santa Maria Bleeding Heart
Niektórzy hodowcy uważają, że to jedna z najpiękniejszych odmian gupików. Wyhodowano gatunek w Japonii, krzyżując gupika pawie oczko z gupikiem Endlera. Najbardziej charakterystyczna jest barwa samców – na dole czerwona, a u góry czarna. Płetwę często zakańcza czerwony dwumiecz.
Zaleca się kupno kilku gupików owego gatunku, ponieważ Santa Maria lubi pływać w ławicy i nie znosi samotności. Niestety, mimo popularności ryby wśród hodowców, często ciężko jest dostać odmianę w małym sklepie akwarystycznym.
6. Gupik albinos
Bardzo często w naturze pojawiają się zwierzęta, których komórki barwnikowe zanikły. Charakteryzują się wówczas czerwonymi oczami, które wypatrują drapieżniki. Takimi rybami są gupiki albinosy. Albinotyczną odmianę wyhodowano w New Jersey, w Ameryce (1940 rok). Ciało odmiany gupików jest zabarwione od różowego do transparentnego. Niestety, odmiana albinotyczna zaliczana jest do agresywnych. Z tego też względu, że ryba ma indywidualny charakter oraz większe wymagania niż pozostałe gupiki, nie poleca się odmiany początkującym akwarystom. Trochę lepiej powinna poradzić sobie z nimi bardziej doświadczona w akwarystyce osoba – choć i dla takiej będzie to nie lada wyzwanie.
Gupiki albinosy nie są łatwe w hodowli, a zwłaszcza w rozmnażaniu. Samice albinosów rodzą najmniej gupików z wszystkich odmian, a ich ciąża często trwa ponad dwa miesiące. Poza tym, samce gupików albinosów posiadają również o wiele słabsze plemniki niż inne odmiany gupików. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ich rozmnażanie musisz pamiętać, by krzyżować ze sobą albinosy takie same kształtem i kolorem – wówczas jest szansa na powodzenie tarła. Gupiki czerwonookie posiadają też często problemy z wypatrywaniem pokarmu, więc powinno im się zapewnić lepsze warunki oświetleniowe w zbiorniku wodnym. Ważna dla nich jest też wyższa temperatura (ok. 26-27 st. C.)