Dlaczego należy bawić się z kotami?

Nie wszyscy właściciele kotów są świadomi tego, jak ważna jest zabawa z kotkiem w ciągu dnia. Koty jej pozbawione stają się nieszczęśliwe, sfrustrowane i znudzone. Różne nieprawidłowe zachowania kota (m.in. agresja, lęk, niszczenie mebli, rzucanie się na ręce) mogą wynikać nie ze złych doświadczeń, a z braku odpowiedniej stymulacji.

Młode koty zaczynają się bawić, gdy mają cztery tygodnie. To wtedy kotka uczy je polować, przynosząc im żywe myszy. Jeśli jest to możliwe, nie należy rozdzielać kociąt od matki i rodzeństwa, dopóki nie skończą 12 tygodni, ponieważ przez ten czas nabywają umiejętności społecznych i samokontroli. Dalszy rozwój kota zapewnia już jego właściciel właśnie przez zabawę.

Warto zadbać o to, aby zabawa z kotem była nieodłącznym elementem dnia, ponieważ nie tylko pomaga w zbudowaniu więzi pomiędzy kotem a właścicielem, lecz przede wszystkim zaspokaja kocie potrzeby. Kot w ten sposób rozładowuje emocje, a dodatkowo odpowiednia zabawa zapewnia kotu bezpieczeństwo psychiczne.

Czym jest łańcuch łowiecki kota?

Kot jest stworzeniem udomowionym, jednak wciąż pozostaje drapieżnikiem, a jego naturalnym odruchem jest polowanie. Schemat łańcucha łowieckiego kota to etapy polowania, a każdy z tych elementem jest tak samo ważny. W jego skład wchodzi:

  • wypatrywanie zdobyczy,
  • skradanie/podchodzenie do ofiary,
  • pościg za zdobyczą,
  • pochwycenie ofiary,
  • zabicie zdobyczy,
  • rozszarpanie ofiary,
  • zjedzenie zdobyczy,
  • toaleta,
  • sen, odpoczynek.

Zabawa nie powinna trwać zbyt długo. Wystarczy 10-20 min, aby kot poczuł się usatysfakcjonowany. Warto zadbać o to, aby bawić się z nim o podobnych porach, ponieważ koty lubią rutynę i to zapewnia im bezpieczeństwo psychiczne. Nie można pozwalać kotu na to, aby gryzł ręce, ponieważ nie jest to dobry nawyk. W momencie, kiedy zaczyna to robić, należy przekierowywać jego uwagę na zabawkę.

Kot nie musi złapać zabawki od razu, ponieważ w naturalnym środowisku nie udaje mu się podchwycić ofiary już za pierwszym razem. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby na koniec zabawy pozwolić mu na to i wręczyć kotu przysmak lub podać posiłek. Jeżeli stale będzie brakowało jakiegoś elementu z łańcucha łowieckiego kota, w organizmie zwierzęcia zacznie się wydzielać hormon stresu i w rezultacie spadnie poziom substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie kota. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych zabawkach dla kota.

Najfajniejsze zabawy dla dużych kotów – pomysły na zabawę

Przy dużych kotach warto wziąć pod uwagę to, że niektóre koty mogą okazać się mało skoczne, co jednak nie musi być regułą. Kot rasy Maine Coon jest ciężki i zazwyczaj woli polować na zabawki na kanapach czy podłodze, ale kot norweski leśny również jest duży, a mimo to chętnie się wspina i skacze.

Najfajniejsze gry z kotami:

  • gonitwa za piórkami zaczepionymi na lince (wędka),
  • pościg za szeleszczącymi tasiemkami umieszczonymi na końcu kijka (wędka),
  • aportowanie piłeczki lub myszki,
  • polowanie na pluszową mysz (może być z szeleszczącą folią) na sznurku,
  • pościg za nakręcaną myszką.

Kot bawiący się z właścicielem pluszową myszką na patyku, a także inne zabawy oraz porady i opinie
Najfajniejsze zabawy z dużym kotem krok po kroku, czyli zabawy i zabawki zaspokajające potrzeby kota, opinie oraz podpowiedzi

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Kot, który zostaje sam, powinien mieć porozkładane w domu różne zabawki, aby miał się czym zająć podczas nieobecności opiekuna. Należy zostawiać tylko takie zabawki, co do których mamy pewność, że kot ich nie zniszczy i nie zje żadnego oderwanego elementu. Niebezpieczne są wszelkie linki, sznurki czy ostre elementy. Zabawki, jakie można zostawić, to np.:

  • szeleszczący tunel,
  • zabawki interaktywne (szyna/tor z piłką),
  • pluszowe/sizalowe myszki lub piłki,
  • mata węchowa lub zabawka uzupełniona przysmakami,
  • poduszeczka lub pluszak wypełniony walerianą i kocimiętką.

Najfajniejsze zabawki dla dużych kotów wcale nie muszą być wielkie. W przypadku kociąt warto zadbać o to, aby zabawki były lekkie i małe, bo ciężkie mogą zniechęcić kotka do zabawy (nie będzie mógł ich swobodnie podrzucać). U dużych kotów waga nie ma takiego znaczenia, ponieważ takie koty chętnie będą się bawić zarówno lżejszą zabawką, jak i cięższą. Mogą jednak nie zmieścić się do małych tuneli lub budek.

Kot starszy, wybitnie leniwy lub z nadwagą może zignorować starania człowieka, ale mimo wszystko należy znaleźć jego ulubione zabawki (lub przysmaki) i zachęcić kota do ruchu. Codzienne zabawy wpływają pozytywnie nie tylko na stan psychiczny, ale również na zdrowie kota. Ruch oraz odpowiednio dobrana dieta uchronią kota przed otyłością. Poznaj także niezbędne gadżety i akcesoria dla kotów, ułatwiające wychowywanie kota.

Najfajniejsze zabawy dla dużych kotów zajmują ok. 10-20 min i wcale nie wymagają od człowieka dużego wysiłku. Nawet ulubione atrakcje kota nie powinny trwać godzinę. Odpowiednia zabawa z kotem nie tylko pogłębia więź z właścicielem, ale zapewnia prawidłowy rozwój kota oraz spełnia jego potrzebę polowania. Należy pamiętać o tym, aby podczas zabawy z kotem wykorzystywać wszystkie elementy z łańcucha łowieckiego kota.

ikona podziel się Przekaż dalej