3 niemieckie rasy psów - wymagania, opinie, cechy charakteru
Niemieckie rasy psów cieszą się sporą popularnością. Psy tych ras hodowane są w Polsce, ale można je także sprowadzać od niemieckich hodowców. Ich pochodzenie sugerują już nazwy. Niemiecka hodowla psów kojarzy się przede wszystkim z owczarkami. Najbardziej znany jest oczywiście owczarek niemiecki, ale równie piękny jest jego "kolega," czyli owczarek staroniemiecki. Jest jeszcze imponujący dog niemiecki oraz wspaniały wyżeł niemiecki krótkowłosy. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Owczarek niemiecki - pies do czołgu i do domu
Owczarek niemiecki wywodzi się z rodziny niemieckich psów pasterskich, które w XIX wieku różniły się wyglądem w zależności od regionu. Oficer kawalerii, kapitan Max von Stephanitz, wyznaczył sobie jednak za cel, stworzenie idealnego niemieckiego psa "pasterza". Wzorzec (opis) obecnie funkcjonujący mówi o wysokości w kłębie rzędu 55-65 cm oraz o nieco wydłużonej i zwartej sylwetce. Pierwsze wrażenie, jakie sprawia owczarek niemiecki to wrażenie silnego, zwinnego i dobrze umięśnionego zwierzęcia. Wśród owczarków niemieckich znajdują się psy długowłose i krótkowłose. Wszystkie te psy są czujne i pełne życia, ale także wyważone i mądre. A wszystkie cechy ich charakteru sprawiają, że owczarki mogą być wszechstronnie użytkowane - są psami policyjnymi, stróżującymi, ale i towarzyszącymi.
Odmianą owczarków niemieckich jest owczarek staroniemiecki. Różnica to nie tylko kwestia nazwy, ale głównie budowy ciała - jest ona bardziej krępa, a psy tej rasy są wyższe i cięższe niż klasyczne owczarki. Ich sierść jest nieco dłuższa, a ciało nie ma tak silnego ukątowania (zad jest pochylony tylko nieznacznie).
Psy tej rasy żyją średnio 7-10 lat. Cena psa waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to naturalnie zależne od pochodzenia psa. Zwierzęta z rodowodem są droższe. Szczeniaki powinny trafić do nowych domów około 8 tygodnia życia. Jest to idealny czas, gdyż młody piesek został już odsadzony od matki, ale nie nabył jeszcze nawyków, które mogłyby utrudnić nowemu właścicielowi jego socjalizację i wychowanie. Rozważasz zakup psa? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytresować psa.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy - wszechstronny pies myśliwski
Psy tej rasy wyhodowano w Niemczech w XIX wieku jako wszechstronne psy myśliwskie - wystawiające i aportujące. Zdolne do pracy na lądzie i w wodzie. Ich charakter sprawia, że sprawdzają się także jako psy do towarzystwa.
Księgę hodowli tej rasy wydano w 1987 roku. Opis rasy zawiera informacje o harmonijnej budowie ciała oraz o tym, że są to psy o masie ciała 25-30 kg i wzroście 52-64 centymetrów. Są to zwierzęta silne i dobrze umięśnione. Ich sierść jest krótka i raczej szorstka, a umaszczenie czarne, brązowe, czarne podpalane oraz dereszowate. Wyżły żyją 12-14 lat i charakteryzują się ogólnie dobrym zdrowiem.
Wyżeł to pies lojalny, łagodny i miły, choć średnio tolerujący inne zwierzęta. Zaakceptuje je, jednak jeśli uzna, że są członami jego rodziny. Polecany głównie dla ludzi aktywnych. Potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, by nie nudził się i nie wyrządził szkód w domu. Szczeniaki lubią się uczyć i chętnie współpracują z człowiekiem. Szkolenie zaczyna się w wieku 3 miesięcy. Duży nacisk warto położyć na wracanie na komendę. 4-5 miesięczne szczeniaki można już zapoznawać z pracą w polu i w wodzie, jeśli chcemy z nimi polować lub startować w zawodach/próbach pracy.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Cena psa wynosi średnio około 2500 złotych. Szczeniaki tej rasy mogą jednak kosztować od 1000zł do nawet ponad 4000 złotych, a wszystko zależne jest od hodowli i jego pochodzenia. Nie warto kusić się na niższą cenę, by nie paść ofiarą pseudohodowli.
Dog niemiecki - olbrzym o wielkim sercu
Dog niemiecki to wysoki pies zaliczany do molosów w typie doga. Gdy obok niego spojrzymy na najmniejsze rasy psów, zobaczymy, jak wielka jest rozpiętość w obrębie gatunku. Pierwszy opis (wzorzec) rasy powstał w 1880 roku, a oficjalna nazwa nadana została w 1888 roku. Początkowo uważano, że rasę stworzyli Duńczycy stąd angielska nazwa "grand danoise".
Dog mierzony w kłębie ma 72 do 80 cm wysokości. Występuje w kilku maściach m.in. żółtej, czarnej, czy arlekin. Ta ostatnia prezentuje się bardzo ciekawie. Pies jest bowiem biały, ale ma nieregularne ciemne plamy. Jak wszystkie dogi ma krótki i gęsty włos, który gładko przylega do ciała.
Cena psa wynosi od 1000 do 4000 złotych. Wybierając szczeniaka, warto poszukać dobrej i sprawdzonej hodowli, która dba o zdrowie i socjalizację szczeniąt. Ta niemiecka rasa wyhodowana została bowiem jako pies bojowy i polujący na większą zwierzynę. Obecnie użytkowany jest jako pies stróżujący oraz towarzyszący. Dog niemiecki żyje około 10 lat, a pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 2-3 lat.
Charakter doga wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Źle znosi samotność i nie jest przeznaczony dla osób, które przebywają długo poza domem. Dog jest nieufny wobec obcych, ale z natury spokojny. Zaskakująco delikatny jest szczególnie wobec dzieci, choć jego rozmiary sprawiają, że zabawa powinna być ściśle kontrolowana. Dodatkowo ze względu na jego rozmiary wskazany jest trening posłuszeństwa.
Pies tej rasy sprawdzi się jako towarzysz zapalonego rowerzysty lub kompan konnych przejażdżek, ale takie dawki ruchu można zapewniać mu, dopiero gdy skończy rok lub później - musi bowiem zakończyć wzrost, co w przypadku dużych ras dzieje się nawet dopiero po 18 miesiącu życia.
Te niemieckie rasy psów chętnie współpracują z człowiekiem i będą wspaniałymi kompanami. Nie są to, co prawda najmniejsze rasy psów, ale przy odpowiedniej dawce ruchu i zapewnieniu stymulacji psychicznej sprawdzą się nie tylko w domach z ogrodem, ale również w mieszkaniach.