3 najlepsze karmy dla psa alergika - opinie, ceny, skład, porady
Alergie coraz częściej występują nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt, w tym u psów. Jest to, niestety, efekt uboczny postępu cywilizacyjnego, który wprawdzie ułatwia nam życie, ale nierzadko ma negatywny wpływ na zdrowie i odporność organizmu. Nasze psy bywają dotknięte takimi samymi uczuleniami, jak my sami. Z myślą o nich producenci karm wprowadzili na rynek specjalistyczne karmy dla psów – alergików. Które z nich są najlepsze?
Jeżeli szukasz dobrych karm w atrakcyjnych cenach, koniecznie sprawdź te promocje w sklepach internetowych. Znajdziesz tam dobre karmy w atrakcyjnej cenie!
Rodzaje alergii występujących u psów
Alergia skórna u psa
Podczas gdy człowiek cierpi na katar sienny, łzawienie czy astmę, te objawy u psów w zasadzie nie występują. Alergeny wywołują za to u nich świąd, łuszczenie się skóry, miejscowe wypadanie sierści i inne objawy skórne. Może to objawiać się drapaniem, częstym trzepaniem uszami, wylizywaniem lub wygryzaniem zmienionych chorobowo miejsc, ciągłym lizaniem łap, itp.
Przy podejrzeniu reakcji alergicznych konieczne jest staranne obejrzenie całego psa. Trzeba rozgarnąć sierść miejsce przy miejscu i zlokalizować zmiany. Warto wiedzieć, że u różnych raz miejsca te mogą być różne – inne u pudla, inne u amstaffa, jeszcze inne – u psów bezwłosych. Niezbędne jest sprawdzenie stanu uszu, zwłaszcza u psów z obwisłymi małżowinami, które zamykają ucho. Wytwarza się w nim wówczas środowisko ciepłe i wilgotne, sprzyjające rozwojowi np. grzybów. W każdym przypadku nietypowego zachowania psa należy udać się do lekarza weterynarii.
Atopia. Atopowe zapalenie skóry jest uwarunkowane genetycznie. Pojawia się w każdym wieku, nawet u szczeniaka, najczęściej jednak do 4. roku życia. Najprościej ujmując, po pierwszym kontakcie z alergenem organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała tego alergenu, ale po ponownym kontakcie łączą się one z nim, uwalniając substancje zapalne (np. histaminę), a te są odpowiedzialne za świąd skóry. W tym samym czasie powstają dalsze reakcje o podłożu immunologicznym, wywołujące inne zmiany skórne.
Alergenami mogą być roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i inne drobnoustroje, wnikające do organizmu psa drogami oddechową lub pokarmową.
Zapalenia bakteryjne i grzybicze. Pies z alergią skórną często zapada na schorzenia na tle bakteryjnym i grzybiczym. Stan zapalny objawia się zmianami na skórze (grudkami, zaskórnikami lub krostami) niekiedy z wysiękiem, pojawiającymi się w miejscach uwalniania się histaminy. Zmiany te powodują nasilenie się swędzenia, skutkujące intensywniejszym drapaniem się, wylizywaniem i wygryzaniem, pogłębiającym stan zapalny. Następuje błędne koło, a stan zwierzęcia ulega pogorszeniu. Konieczne jest wdrożenie leczenia lekami przeciwzapalnymi, przeciwgrzybiczymi i – osłonowo – podanie antybiotyku. Jest to jednak leczenie objawowe i nie likwiduje przyczyny stanu zapalnego, który często nawraca.
Alergia pokarmowa
Jest to alergia objawiająca się również zmianami skórnymi, dlatego nazywana jest niesezonową alergiczną chorobą skóry. Alergenem pokarmowym może być w zasadzie każdy pokarm, a właściwie składnik odżywczy, jednak w ogromnej większości przypadków jest nim białko. Węglowodany i tłuszcze, choć mogą powodować nietolerancję pokarmową, nie wywołują reakcji alergicznych.
Alergia pokarmowa może wystąpić w każdym wieku u psa, aczkolwiek najczęściej objawia się do 4. roku życia, podobnie jak skórna, inaczej u różnych ras (amstaffa, goldena, chińskiego grzywacza). Po prostu pewnego dnia karma, którą pies otrzymywał cały czas, zaczyna mu szkodzić. Z chwilą zaobserwowania objawów alergii należy udać się do lekarza weterynarii, który podejmie niełatwe diagnozowanie i zaleci odpowiednie postępowanie.
O tym, że mamy do czynienia z alergią pokarmową, świadczą:
- Brak sezonowości – objawy mogą wystąpić niezależnie od pory roku, kwitnienia, pylenia, itp. czynników środowiskowych
- Niezniknięcie świądu skóry po podaniu leków sterydowych (niereagowanie na sterydoterapię)
- Zaburzenia w obrębie uszu i przewodów słuchowych (zaczerwienienie, nadmierne wydzielanie woskowiny, zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego, bakteryjne lub grzybicze zapalenie ucha). Ucho wykazuje bolesność, pies trzepie uszami, drapie się.
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Uczulenie na białko dotyczy karm, w których wielkość cząsteczek białka przekracza 30 kDa (kilodaltonów), gdzie 1 kilodalton [kDa] = 1,660 538 921 ×10-21 grama [g]. W celu rozpoznania rodzaju alergii wykonuje się szereg badań klinicznych oraz badań skóry, choć dieta eliminacyjna, a następnie próba prowokacyjna, jest jedyną skuteczną metodą potwierdzenia alergii pokarmowej. Dzięki temu zarówno pies, jak i jego właściciel, mogą prowadzić zwykły tryb życia bez ciągłego odwiedzania lekarza weterynarii i ponoszenia kosztów konsultacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach zwierząt.
Karma dla psa alergika – wspomaganie leczenia weterynaryjnego
Czym są weterynaryjne karmy dla psów
Jaka karma mokra i karma sucha będzie odpowiednia dla psów alergików? Karma dla psa alergika to karma weterynaryjna, przeznaczona do podawania jako pokarm podstawowy dla psów z alergią skórną lub pokarmową. Karma antyalergiczna ma specyficzny, ściśle określony skład i często również zmienione w stosunku do karmy pełnoporcjowej ilości dodatków witaminowo-mineralnych. Zawiera także różne substancje wspomagające leczenie danego schorzenia lub łagodzące jego objawy.
Karmy lecznicze należy traktować jak leki i raczej nie podawać ich psom całkowicie zdrowym, nie powinno się również ich podawać psom chorym bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Podobnie nie wolno samowolnie przerywać podawania karmy weterynaryjnej i zastępować jej zwykłą karmą bytową, niezależnie od schorzenia, gdyż może to spowodować niekiedy dramatyczne skutki. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergii, która na ogół towarzyszy psu przez całe życie.
Jaka karma mokra i karma sucha dla psów z alergią? Najlepsza karma dla psa alergika zawiera przede wszystkim hydrolizowane białko. Hydrolizacja polega na wstępnym trawieniu białka za pomocą enzymów, co umożliwia pozbycie się alergenów. Najwięcej psów wykazuje uczulenie na białko kurze. Wielu właścicieli, nabywając karmę dla psa alergika, po przeczytaniu składu dziwi się, że widnieje w nim tłuszcz z kurczaka. Jak już jednak wiadomo, tłuszcz nie jest alergenem, dlatego może być stosowany w karmach specjalistycznych. Jakie mięso dla psa jest najlepsze w takiej karmie? Przeważa jagnięcina i królik, które stosunkowo najrzadziej uczulają.
Karmy weterynaryjne są niestety dość drogie. Kilogram kosztuje przeciętnie dwu-, trzykrotnie drożej niż karma pełnoporcjowa. Producenci dodają za to do nich różne „gratisy”, np. stojak na miski dla psa lub zabawkę.
Karma dla psa alergika – trzy najczęściej polecane
Wśród producentów karm leczniczych niemal na każdym psim forum można znaleźć pozytywne opinie na temat następujących karm:
- Hill’s Prescription Diet™Canine z/d™. Jest to antyalergiczna karma sucha. Zawiera hydrolizowane białko z kurczaka, minimalizuje reakcje alergiczne. Odpowiednia przy prawie wszystkich alergiach pokarmowych. Wzbogacona jest niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, wpływającymi odżywczo na skórę i sierść. Produkowana w wersji dla ras większych (amstaffa, owczarka) i małych (yorka, maltańczyka). W ofercie firmy jest też karma mokra w puszkach
- Biomill Swiss Professional All Breed Junior Sensitive. Jest to bardzo wysokiej jakości hipoalergiczna sucha karma produkcji szwajcarskiej. Przeznaczona jest dla szczeniąt i młodych psów zarówno z alergią pokarmową, jak i skórną. Zawiera jagnięcinę i ryż, białko ziemniaczane, tłuszcze zwierzęce, witaminy i minerały, całe jaja w proszku, drożdże piwne, wyciskane siemię lniane, hydrolizowane białka ryb
- Purina PVD Canine HA Hypoallergenic. Purina od dość dawna produkuje karmy dla alergików. Ta jest hipoalergiczna, przeznaczona dla szczeniąt i psów dorosłych. Zalecana jako dieta eliminacyjna, ale i przy zaburzeniach wchłaniania, zapaleniach jelit, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych typowych dla alergii pokarmowej, zapaleniu skóry, niewydolności trzustki. Hydrolizowane białko pochodzi z soi. Produkowana też jest wersja mokra – w puszkach. Sprawdź ceny tej karmy na tej stronie
Niemal na każdym forum dotyczącym żywienia psów z alergią można znaleźć opinie o tych i innych karmach dla różnych psów, od yorka do doga niemieckiego, od małego szczeniaka do weterana. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że najlepsza karma to ta, którą zaleci naszemu psu lekarz weterynarii.